تغییر دامنه نوسان بورس به منفی 2 تا مثبت 6 از 25 بهمن

به گزارش اردکان خبر، رئیس جدید سازمان بورس گفت: آنالیز ها نشان می دهد که دستورالعمل بازارگردانی نیازمند تغییراتی است و با تاکید بر نقدشوندگی، نقیصه ها رفع خواهند شد تا این ابزار به کاراترین حالت خود، اعمال گردد.

تغییر دامنه نوسان بورس به منفی 2 تا مثبت 6 از 25 بهمن

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدعلی دهقان دهنوی در یک گفتگوی تلویزیونی با اشاره به تغییرات دامنه نوسان و حجم مبنا از روز شنبه آینده(25 بهمن) گفت: در مورد تغییر دامنه نوسان نظرات متفاوتی مطرح بود و شورای عالی بورس با در نظر دریافت طیف وسیع نظرات و پیشنهادات محدوده دامنه نوسان منفی 2 تا مثبت 6 درصد را مصوب کرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با توجه به متغیرهای اقتصادی و همچنین بعضی ابهامات نسبت به فضای اقتصادی، تصمیم بر آن شد دامنه نوسان تغییر کند. در پاسخ به چرایی اتخاذ این تصمیم باید گفت، تغییر دامنه نوسان در شرایط خاص، با ایجاد بستر زمانی مناسب جهت تحلیل را هموار می نماید و پیرو آن سهامداران در فضای آرامتری تصمیم گیری می نمایند.

تغییر دامنه نوسان سهام موقتی است

سخنگوی سازمان بورس اضافه نمود: این تصمیم به صورت موقتی و به دلیل شرایط خاص بازار اخذ شد و روز شنبه آینده گزارش بازار پس از اعمال تغییرات به شورای عالی بورس ارسال و نتایج آن آنالیز می شود. همچنین در صورت رسیدن به شرایط ثبات اقتصادی، دامنه نوسان می تواند تغییرات دیگری را نیز تجربه کند.

چرایی شناور شدن حجم مبنا

دهقان دهنوی اضافه نمود: سازمان بورس و اوراق بهادار ناظر بازار سرمایه است و ناظر احتیاج به ابزاری برای تنظیم بازار دارد، از همین رو مقرر شده تا معین حجم مبنا برای شرکت ها در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار باشد.

وی با تاکید بر اینکه در مواقعی احتیاج به عکس العمل های فوری احتیاج است و سازمان می تواند از ابزار حجم مبنا استفاده کند، اضافه نمود: در سازمان بورس و اوراق بهادار اعتقاد بر این است که باید هر تصمیمی با اخذ نظر کارشناسان و اطلاع بازار اجرا شود.

کوشش برای به حداقل رساندن تغییرات و تصمیمات لحظه ای

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: در عین حال، کوشش می شود تا حداقل تغییرات اعمال شود، چراکه معتقدیم تغییرات پی در پی برای مدیریت بازار مناسب نیست.

وی به افزایش سطح نقدشوندگی بازار نیز اشاره نمود و با تاکید بر اینکه فرآیند عملیات بازارگردانی نسبت به ماه گذشته تقویت شده و در ماه های آینده نیز توسعه می یابد، اضافه نمود: بخشی از نقدشوندگی به این موضوع برمی شود که بازار از آرامش کامل برخوردار باشد و سهام داران بتوانند از تصمیمات هیجانی دوری نمایند. در این صورت می توانند بر اساس متغیرهای اقتصادی که چشم انداز روشن تری دارند، تصمیم گیری نموده تا متوجه ضرر و زیان نشوند.

دستورالعمل بازارگردانی احتیاجمند تغییراتی است

دهقان دهنوی ادامه داد: آنالیز ها نشان می دهد که دستورالعمل بازارگردانی احتیاجمند تغییراتی است و با تاکید بر نقدشوندگی، نقیصه ها رفع خواهند شد تا این ابزار به کاراترین حالت خود ، اعمال شود.

توسعه نهادهای اقتصادی از برنامه های اصلی سازمان

رییس سازمان بورس همچنین توسعه نهادهای اقتصادی را جزو برنامه های اصلی خود دانست و گفت: توسعه نهادهای اقتصادی، یک جزء ضروری برای توسعه بازار سرمایه است. ما به دنبال آن هستیم که صندلی بازار سرمایه و تاثیرگذاری آن در اقتصاد توسعه پیدا کند و طبیعتا در این جهت، نهادهای اقتصادی هستند که این نقش محوری را ایفا خواهند کرد.

وی همچنین از تسریع و تسهیل فرآیندهایی که منجر به صدور مجوز فعالیت برای نهادهای اقتصادی می شود، اطلاع داد و گفت: بستر فعالیت های این نهادها را به شکلی آماده می کنیم که بتوانند با حفظ حقوق سهامداران، منجر به توسعه بازار سرمایه شوند.

افزایش عرضه های اولیه از موضوعات اولویت دار

دهقان دهنوی در ادامه ، عرضه های اولیه را تسهیل نماینده فراوری ملی دانست و اضافه نمود: از آنجا که منایع تجمیع شده از عرضه های اولیه، صرف سرمایه گذاری های جدید در اقتصاد می شود، گسترش این جهت نیز برای ما اولویت دارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق در انتها توضیح داد: کوشش می کنیم بازار سرمایه را بر اساس حقوق سهامداران از دخالت های سیاسی و مقررات گذاری نادرست دور نگه داریم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 539

به "تغییر دامنه نوسان بورس به منفی 2 تا مثبت 6 از 25 بهمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر دامنه نوسان بورس به منفی 2 تا مثبت 6 از 25 بهمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید