تنش های پسابرگزیت، انگلیس به سفیر اتحادیه اروپا صندلی کامل دیپلماتیک نمی دهد

به گزارش اردکان خبر، انگلیس که چند هفته ای است رسما از اتحادیه اروپا خارج شده از اعطای صندلی کامل دیپلماتیک به سفیر جدید این اتحادیه سر باز زده و این مسئله به تنش هایی بین بروکسل و لندن منجر شده است.

تنش های پسابرگزیت، انگلیس به سفیر اتحادیه اروپا صندلی کامل دیپلماتیک نمی دهد

با ما سفر کنید و با اروپا تور از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از ان تی وی آلمان، دولت انگلیس نمی خواهد به سفیر جدید اتحادیه اروپا در انگلیس صندلی کامل و متداول دیپلماتیک را اعطا کند و این مسئله موجب بروز تنش هایی بین طرفین شده است.

سرویس خدمات خارجی اتحادیه اروپا این مسئله را تایید نموده است که بر اساس تصمیمات دولت انگلیس فرستادگان اعزامی از بروکسل باید مانند کارکنان یک سازمان بین المللی رفتار شوند. به این ترتیب برخلاف عرف بین المللی این بدین مفهوم است که آن ها شرایط نمایندگان مستقل یک کشور را نداشته و از امتیازات آن برخوردار نخواهند بود.

لندن علت مخالف خود با اعطای صندلی کامل دیپلماتیک به سفیر اتحادیه اروپا را این طور عنوان نموده که اتحادیه اروپا یک کشور نیست و مانند سایر سازمان های بین المللی با آن رفتار می گردد.

بی بی سی با استناد به یک نوشته جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس گزارش داده که بورل درباره این تصمیم لندن ابراز نگرانی شدیدی نموده است. بورل تاکید نمود که پیشنهادهای مربوطه درباره شرایط نمایندگی اتحادیه اروپا در لندن امتیازت و مصونیت های معمول برای هیات ها و کارکنان این نهاد اروپایی را فراهم نمی نماید.

به گفته بورل نه ویژگی خاص اتحادیه اروپا و نه مناسبات آینده بین لندن و بروکسل به اندازه کافی در این تصمیم انگلیس مد نظر قرار نگرفته است. در اینجا مبنای معقولی برای دستیابی به توافق وجود ندارد.

میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد سابق اتحادیه اروپا در مذاکرات برگزیت هم از لندن در پیش دریافت رویکرد محتاطانه را درخواست نموده است.

وی در این باره گفته است: ما خواهیم دید تصمیم نهایی انگلیس در این باره چه خواهد بود؛ اما لندن باید محتاط باشد.

حدود دو سال پیش هم ایالات متحده به رهبری ترامپ صندلی دیپلماتیک سفیر اتحادیه اروپا در این کشور را به طور موقت کاهش داد که بعد از اعتراضات شدید بروکسل این تصمیم لغو شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

حالا انگلیس هم اتحادیه اروپا را به عنوان یک دولت واحد به رسمیت نمی شناسد و از اعطای امتیاز کامل دیپلماتیک امتناع می نماید. یواو ویل دالمیدا اولین سفیر اتحادیه اروپا در انگلیس در دوره پسا برگزیت است که شرایط او به دلیل اختلاف دو طرف در این رابطه دچار بلاتکلیفی شده است.

دیوید فراست نماینده دولت انگلیس در مذاکرات برگزیت هم از عنوان سازمان برای اتحادیه اروپا استفاده می کرد که این مساله همیشه انتقاد طرف اروپایی را به همراه داشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

اتحادیه اروپا می گوید نمایندگانش در سایر کشورها طبق کنوانسیون وین دارای صندلی کامل دیپلماتیک هستند و انگلیس از این موضوع مطلع است.

با این حال دفتر نخست وزیری انگلیس می گوید که لندن برای تسهیل فعالیت های سفیر اتحادیه اروپا، مصونیت هایی را در نظر گرفته است. به گفته سخنگوی جانسون، اتحادیه اروپا مجموعه ای از کشورهای متعدد است و نمی توان به آن لقب یک دولت اطلاق کرد.

انگلیس از اول ژانویه امسال میلادی رسما از اتحادیه اروپا، بازار داخلی و اتحادیه گمرکی اروپا خارج شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 497

به "تنش های پسابرگزیت، انگلیس به سفیر اتحادیه اروپا صندلی کامل دیپلماتیک نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش های پسابرگزیت، انگلیس به سفیر اتحادیه اروپا صندلی کامل دیپلماتیک نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید