مذاکرات عربستان برای فروش بخشی از خطوط لوله گازی

به گزارش اردکان خبر، آرامکوی سعودی به منظور تهیه نقدینگی و جلب سرمایه گذاران بین المللی بیشتر، در حال آنالیز فروش سهمی در شبکه خط لوله گاز طبیعی وسیع خود است.

مذاکرات عربستان برای فروش بخشی از خطوط لوله گازی

به گزارش خبرنگاران، این شرکت دولتی مذاکرات مقدماتی را برای این اقدام انجام داده است. هر گونه توافقی باتوجه به قراردادی که تنظیم می گردد، می تواند میلیاردها دلار برای آرامکو به همراه داشته باشد.

این غول نفتی در خط مقدم برنامه عربستان سعودی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و متنوع سازی اقتصاد این کشور قرار گرفته است. آرامکو اوایل ماه جاری اعلام نمود بیش از 12 میلیارد دلار از فروش سهمی در واحد خط لوله نفت خود به کنسرسیومی که در راس آن EIG گلوبال انرژی پارتنرز قرار گرفته است، تهیه خواهد نمود.

بلومبرگ نیوز هفته گذشته گزارش نموده بود این شرکت در حال اجرا یک بازبینی استراتژیک از کسب و کار بالادستی خود در حرکتی است که ممکن است به معرفی سرمایه گذاران خارجی به بخشی از دارایی های نفت و گازش منتهی گردد. یاسر الرمیان، رئیس هیئت مدیره آرامکو فروش سهم در داراییهای غیراصلی را به منظور یاری به توان پرداخت 75 میلیارد دلار سود نقدی به سهامداران که در راس آنها دولت عربستان سعودی قرار گرفته است، شروع نموده است.

سیستم مستر گاز آرامکو، شبکه ای از خط لوله های گاز است که فراوری را به پایگاههای فرآوری در سراسر عربستان سعودی وصل می نماید. طبق گزارش سالانه آرامکو، این زیرساخت ظرفیت حدود 9.6 میلیارد فوت مکعب در روز را دارد.

منابع مطلع اظهار نموده اند رایزنی ها در مراحل اولیه است و معلوم نیست که که آرامکو چنین معامله ای را انجام دهد. این شرکت سال گذشته در مدیریت ارشد خود تغییر و تحولی صورت داد و واحدی را ایجاد کرد که بر بهینه سازی دارایی هایش متمرکز است و به ارزیابی داراییهای فعلی و افزایش تقویت دسترسی به بازارهای رشد می پردازد. این واحد تحت مدیریت عبدالعزیز القدیمی قرار گرفته است که به امین ناصر، مدیرعامل آرامکو گزارش می دهد. طبق گزارش شرکت بریتیش پترولیوم، عربستان سعودی هشتمین ذخایر بزرگ گاز در دنیا را دارد و پس از قطر صاحب بزرگترین ذخایر گاز در میان کشورهای عربی است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی تا پیش از این عمدتا به ذخایر نفتی بزرگ خود متمرکز بود اما در سالهای اخیر که دولت این کشور کوشش نموده تا اقتصاد را متنوع نموده و از سوخت های پاک برای نیروگاههای داخلی استفاده کند، فراوری گاز را افزایش داده و فراوری این کشور در سال 2020 به رکورد بالایی رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 673

به "مذاکرات عربستان برای فروش بخشی از خطوط لوله گازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات عربستان برای فروش بخشی از خطوط لوله گازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید