نانوواکسن مقابله با 3 ویروس ایدز، آنفولانزا و RSV توسعه یافت

به گزارش اردکان خبر، پژوهشگران نتایج یافته های خود برای مقابله با ویروس ها را در قالب چاپ سه مقاله ارئه نموده اند که در آن ها از نانوذرات برای فراوری واکسن استفاده می گردد.

نانوواکسن مقابله با 3 ویروس ایدز، آنفولانزا و RSV توسعه یافت

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه پزشکی واشنگتن، راهبرد جدیدی برای طراحی واکسن ارائه کردند که می تواند ایمنی در برابر بعضی ویروس ها از جمله ایدز، آنفولانزا و کووید 19 را فراهم کند.

دانشمندان با استفاده از این روش پروتئین هایی را از سطح ویروس موسوم به آنتی ژن به نانوذرات پروتئینی متصل کردند. در این رویکرد، امکان کنترل بی سابقه ای روی پیکربندی مولکولی واکسن فراهم می گردد.

در این تحقیق که شامل ارزیابی پیش بالینی روی بعضی مدل های حیوانی است، نتایج جالب توجهی به دست آمده که در سه مقاله مختلف این نتایج به چاپ رسیده است.

در مقاله اول که در نشریه eLife به چاپ رسیده است، توضیح کلی راهبرد طراحی واکسن و چگونگی استفاده از آن برای ایجاد گزینه های احتمالی برای فراوری واکسن ضد ایدز، آنفولانزا و RSV منتشر شده است.

جورج اودا از محققان این پروژه می گوید: یکی از مواردی که در این تحقیق پیدا کردیم این بود که اگر یک آنتی ژن ویروس را روی نانوذرات مختلفی قرار دهیم، منجر به تغییراتی در آنتی بادی فراوری شده می گردد؛ این نتایج می تواند برای اصلاح پاسخ ایمنی بدن به کار رود به طوری که بتوان سیستم ایمنی را برای ایجاد پاسخ ایمنی طولانی تر تحریک کرد.

در مقاله دوم که در نشریه PLOS Pathogens به چاپ رسیده است، چگونگی عملکرد یکی از نانوذرات موجود در واکسن، برای مقابله با بیماری ایدز، مورد آنالیز قرار گرفته است. آن ها این نانوذرات را روی خرگوش مورد آزمایش قرار دادند. این تیم تحقیقاتی دریافتند که ایمن سازی مکرر واکسن منجر به نسبت بالایی از خنثی سازی آنتی بادی ها در مقایسه به همان آنتی ژن می گردد که فاقد نانوذرات باشد.

در مقاله سوم که در نشریه npj Vaksines به چاپ رسیده است، محققان نشان دادند که چگونه یکی از واکسن های ضدایدز که حاوی نانوذرات است در بدن موش به حرکت در می آید. محققان دریافتند که بعد از سه روز، در بافت غدد لنفاوی این نانوذرات متمرکز می شوند، جایی که سلول های B یاد می گیرند که چگونه با عفونت مقابله نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 234

به "نانوواکسن مقابله با 3 ویروس ایدز، آنفولانزا و RSV توسعه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوواکسن مقابله با 3 ویروس ایدز، آنفولانزا و RSV توسعه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید