آژانس دارویی اروپا ادامه استفاده از واکسن آسترازنکا را توصیه کرد

به گزارش اردکان خبر، آژانس دارویی اروپا امروز در بیانیه ای ضمن تایید ارتباط بین تزریق واکسن آسترازنکا با عارضه لخته شدن خون در عروق مغزی که در مواردی دیده شده است، در عین حال استفاده بدون محدودیت از آن را توصیه کرد.

آژانس دارویی اروپا ادامه استفاده از واکسن آسترازنکا را توصیه کرد

با ما سفر کنید و با قیمت تور سفر به اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه تاگس شاو آلمان، آژانس دارویی اروپا EMA با وجود تایید عوارض نادر ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا همچنان تزریق بدون محدودیت سنی این واکسن را توصیه می نماید.

با وجود موارد نادر لخته شدن خود در عروق مغزی بعد از تزریق واکسن آسترازنکا اما این نهاد بهداشتی اروپا همچنان به صورت نامحدود استفاده از این واکسن را توصیه می نماید.

امر کوک، مدیر آژانس دارویی اروپا امروز (چهارشنبه) بیان کرد که مزایای این واکسن در مبارزه با کرونا به طور قابل توجهی بیشتر از خطرات آن است.

این نهاد بهداشتی اروپا ارتباط احتمالی بین تزریق واکسن کرونا و لخته شدن خود در عروق مغزی را در افراد واکسینه شده تایید نموده و بیان کرد که بنابراین لخته شدن خون باید به عنوان یک عارضه جانبی نادر این واکسن در نظر گرفته گردد. این عارضه بخصوص در بین زنان در سنین زیر 60 سال در عرض دو هفته بعد از واکسیناسیون خود را نشان می دهد.

کوک در عین حال گفت که فاکتورهای خطر ویژه بعد از یک تزریق واکسن آسترازنکا مانند سن، جنس و یا بیماری زمینه ای هنوز معین نشده است.

به این ترتیب آژانس دارویی اروپا هیچ گونه محدودیتی را برای استفاده از این واکسن معین ننموده و همچنان استفاده از آن برای افراد بالای 18 سال را توصیه می نماید.

آژانس دارویی اروپا اعلام نموده که بیش از 60 گزارش درباره ترومبوزهای مغزی، یعنی لخته شدن خون در عروق مغز بعد از تزریق این واکسن را دریافت نموده است. بعضی موارد هم مرگبار بوده اند.

در پی مشاهده مواردی از این عارضه جانبی بعد از تزریق واکسن آسترازنکا بسیاری کشورها محدودیت هایی را برای استفاده از آن اعمال کردند.

نهادهای بهداشتی انگلیس هم در حال آنالیز ارتباط احتمالی بین تزریق این واکسن و عارضه خطرناک لخته شدن خود در عروق مغزی است و موقتا تزریق این واکسن برای افراد زیر 30 سال را ممنوع نموده است. به جای این واکسن قراراست واکسن بیون تک و یا مدرنا مورد استفاده قرار گیرد.

پرتغال به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا اعلام نموده که وزرای بهداشت اتحادیه اروپا می خواهند در یک ملاقات ویدئویی غیر رسمی درباره نتایج آنالیز های آژانس دارویی اروپا مشاوره نمایند.

در بسیاری کشورهای اروپایی از جمله آلمان در حال حاضر تزریق واکسن آسترازنکا برای جوانان توصیه نمی گردد. در بعضی کشورها مانند دانماک و نروژ هم استفاده از این واکسن برای انجام آنالیز ها کاملا به حال تعلیق درآمده است. بعضی مناطق اسپانیا هم استفاده ازاین واکسن را تا زمان اعلام آنالیز های واکسن آسترازنکا به حال تعلیق درآوردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 634

به "آژانس دارویی اروپا ادامه استفاده از واکسن آسترازنکا را توصیه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس دارویی اروپا ادامه استفاده از واکسن آسترازنکا را توصیه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید