رشد سبزیجات سالادی روی مریخ

به گزارش اردکان خبر، بذر ها در سفینه فضایی زنده ماندند و گیاهان پا گرفتند، اما پژوهشگران گفته اند که قدرت جوانه زنی بذر ها در سفینه کاهش یافته است.

رشد سبزیجات سالادی روی مریخ

انسان در سفر به مریخ باید راهی برای سیر کردن خود پیدا کند

محققان پس از فرستادن موفقیت آمیز بذر شابانک به فضا گفته اند که می شود سبزیجات سالادی را در مریخ پرورش داد.

در این پژوهش محققان یک میلیون بذر شابانک همراه موشک واقعی به این ایستگاه فضایی بین المللی فرستادند. حامی این مأموریت که در سال 2015 انجام شد، فضانورد بریتانیایی تیم پیک بود.

شش ماه بعد که بذر ها به زمین بازگشت، 600 هزار کودک از سراسر بریتانیا با شرکت در آزمایشی که انجمن سلطنتی باغبانی ترتیب داده بود، از این بذر ها مراقبت کردند و آن ها را پرورش دادند.

بذر ها در سفینه فضایی زنده ماندند و گیاهان پا گرفتند، اما پژوهشگران گفته اند که قدرت جوانه زنی بذر ها در سفینه کاهش یافته است.

محققان بر این باورند که یافته هایشان که اخیراً در نشریه لایف منتشر شده است، آنان را یک گام به پاسخ این سؤال نزدیکتر می کند که آیا کشت گیاهان خوراکی در مأموریت های فضایی درازمدت ممکن است، یا نه.

دکتر جیک چندلر از دانشکده علوم زیستی دانشگاه رویال هالووی لندن و نویسنده این مقاله، گفت: انتقال بذر های باکیفیت به فضا و نقاط دورتر و پرورش گیاهان برای توسعه تحقیقات بشر راجع به فضا، مریخ و سایر کرات، ضروری است.

نتایج این تحقیق نشان داد که سفر شش ماهه به فضا، جوانه زنی بذر شابانک را در مقایسه با بذر هایی که روی زمین بودند، کاهش داد و این نشان می دهد که سفر فضایی سرعت فرایند پیرشدن را بیشتر می کند.

این پژوهشگران می گویند، برای حفظ کیفیت بذر های خفته در طول سفر فضایی باید از آن ها در برابر اثرات مخرب تشعشعات کیهانی و لرزش های مکانیکی سفینه حفاظت کرد.

در این مطالعه مشخص شد که بذر ها در ایستگاه فضایی بین المللی 100 برابر بیش از سطح زمین تشعشع جذب می کنند. این محققان بر این باورند که سفر به مریخ دستکم 5 برابر ایستگاه فضایی بین المللی آنان را در معرض این تشعشعات قرار می دهد.

اما به رغم این چالش ها، متخصصان می گویند اگر از بذر ها به قدر کافی محافظت شود، پرورش گیاهان خوراکی در مأموریت های بلندمدت امکان پذیر است.

دکتر چندلر گفت: پس وقتی به دقت از بذر ها در برابر عوامل مخرب احتمالی شامل تشعشعات فضایی و لرزش های مکانیکی محافظت کردیم، دانه ها زنده ماندند و احتمالاً یک گام به خوردن سبزیجات خانگی در مریخ نزدیک شدیم.

سرگرد پیک هم اضافه نمود: این آزمایش یکی از بزرگترین و الهام بخش ترین آزمایش ها در نوع خود بود و بیش از نیم میلیون جوان، داده های قابل اتکایی جمع آوری کردند و به محققان دانشگاه رویال هالووی در پژوهش راجع به اثرات سفر فضایی بر بذر شابانک کمک کردند.

انسان در سفر به مریخ باید راهی برای سیر کردن خود پیدا کند. به کمک این پژوهش می توانیم راجع به شرایط نگهداری از بذر ها و جوانه زنی آن ها اطلاعات زیستی به دست آوریم که دانستن آن ها برای مأموریت های فضایی آینده حیاتی خواهد بود.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 74

به "رشد سبزیجات سالادی روی مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد سبزیجات سالادی روی مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید