حمایت از 175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی

به گزارش اردکان خبر، 175 اختراع ایرانی با حمایت بیش از 90 درصدی کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دفاتر معتبر خارجی ثبت شده است.

حمایت از 175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قابلیت پتنت شدن یک اختراع را با روش های استاندارد ادارات معتبر ثبت اختراع خارجی، ارزیابی می نماید. در صورت تایید اختراع برای ثبت کانون با حمایت بیش از 90 درصدی این کار را انجام می دهد.

اما مخترعان چگونه به عدم افشای اطلاعات خود اعتماد نمایند. کانون وظیفه حمایت از ثبت دستاوردهای فناوری شرکت های دانش بنیان و خلاق، دانشگاهیان، پژوهشگران و مبتکران کشور را در ادارات معتبر ثبت اختراع جهان دارد. بنابراین اطلاعات اختراعات در هیچ جای دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

بعلاوه اطلاعات ارسال شده به وسیله مخترعان، در پرتال های امن ثبت شده و فقط کارگزاران کانون پتنت معاونت علمی که شرکت های تخصصی فعال در حوزه ثبت اختراع خارجی بوده و تضامین لازم در مورد افشا و استفاده از اطلاعات را به این کانون داده اند، به اطلاعات مخترعین دسترسی دارند. پس هیچ یک از درخواست ها برای آنالیز به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سایر نهادهای فعال در این حوزه ارسال نخواهد شد.

آنالیز اختراع هم در دو مرحله اولیه (آنالیز شکلی) و محتوایی (آنالیز ماهوی) انجام می گردد. در آنالیز شکلی نقص های ساختاری اختراع شامل افشاء یا ارائه کامل اطلاعات، خودافشایی مخترع/ مخترعان، رعایت حق تقدم، الزام بر ارائه تنها یک اختراع در هر درخواست ارسالی، مستندات و قابل ثبت بودن موضوع اختراع، آنالیز می گردد. در آنالیز محتوایی هم، شرایطی نظیر نوآوری، غیربدیهی بودن و قابلیت پیاده سازی اختراع، مورد ارزیابی قرار می گیرد. بعلاوه، امکان عایدی زایی یا تجاری سازی و اولویت های موضوعی معین شده، از معیارهای کلی کانون پتنت برای تأیید اختراع است.

این اقدام کانون با هدف یاری به فروش دستاوردهای شرکت های دانش بنیان و خلاق و بعلاوه یاری به تجاری سازی فناوری افرادی که دارای دستاورد فنی ویژه ای هستند انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 مهر 1400 بروزرسانی: 2 مهر 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 861

به "حمایت از 175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از 175 اختراع ایرانی برای ثبت بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید