راه کار هایی برای مواجهه با مسمومیت بچه ها

به گزارش اردکان خبر، نشریه پزشکی مایو کلینیک این طور شرح می دهد که مسمومیت حاد به معنای قرار گرفتن در معرض سم برای مدت کوتاهی (کمتر از 24 ساعت) از هر راهی است و می تواند در اثر بلع، استنشاق، لمس یا تزریق انواع داروها، مواد شیمیایی، سم ها یا گاز ها بروز کند. انواع خاصی از پاک نماینده ها تنها در صورت بلعیدن مضر هستند، در حالی که بعضی دیگر مانند گاز یا دود، سم را منتشر می نمایند و در اثر استنشاق، منجر به علائم مسمومیت می شوند. بچه ها حتی به مقادیر کمی از دارو ها و مواد شیمیایی خاص حساس هستند.

راه کار هایی برای مواجهه با مسمومیت بچه ها

نحوه رفتار با فردی که ممکن است مسموم شده باشد به دو عامل اصلی بستگی دارد: علائم و سن فرد.

علائم و نشانه های مسمومیت می تواند مشابه علائم مسائل دیگر مانند تشنج، مسمومیت با الکل، سکته مغزی و افت قند خون باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سوزش یا قرمزی اطراف دهان و لب

تنفسی که بوی مواد شیمیایی مانند بنزین یا تینر می دهد

استفراغ

دشواری در تنفس

خواب آلودگی

گیجی یا شرایط ذهنی تغییر یافته

اگر به مسمومیت کودک خود مشکوک هستید، مراقب سرنخ هایی مانند بطری ها یا بسته های خالی قرص، لکه ها و بو های روی لباس فرد یا اشیاء مجاور باشید.

اگر فرد مسموم خواب آلود یا بیهوش بود، مشکل در تنفس یا قطع تنفس داشت، بی قرار بود یا آشفتگی غیرقابل کنترل داشت و یا دچار علائم تشنج شده بود، حتما باید در پی یاری های فوری پزشکی باشید.

برای توصیف علائم کودک مسموم، سن، وزن، سایر دارو هایی که مصرف می نماید و هر اطلاعاتی که در خصوص سم دارید را آماده داشته باشید. سعی کنید مدت زمانی که فرد در معرض ماده مسموم نماینده قرار گرفته است را به یاد داشته باشید و آن را در اختیار تیم پزشکی قرار دهید.

مسمومیت حاد اغلب با تشنج همراه استمسمومیت حاد اغلب با تشنج همراه است.

در زمان انتظار برای یاری چه باید کرد؟

اقدامات زیر را تا رسیدن یاری پزشکی انجام دهید:

سم بلعیده یا هر چیزی که در دهان کودک به جای مانده است را خارج کنید. اگر فکر می کنید کسی سم بلعیده است و به نظر می رسد بیهوش است، سعی کنید او را بیدار کنید و یاری کنید هر چیزی را که در دهانش مانده است تف کند.

لباس های آلوده را با استفاده از دستکش بیرون بیاورید. پوست بیمار را به مدت 15 تا 20 دقیقه زیر دوش یا به وسیله شلنگ آب بشویید.

سم در چشم را به آرامی با آب سرد یا ولرم به مدت 20 دقیقه تا رسیدن یاری بشویید.

برای کاهش اثر سم استنشاق شده، هر چه زودتر فرد را به هوای تازه ببرید.

اگر فرد استفراغ کرد، برای جلوگیری از خفگی، سر او را به پهلو بچرخانید. کاری برای استفراغ کودک مسموم انجام ندهید.

اگر فرد هیچ نشانه ای از حیات مانند حرکت، نفس کشیدن یا سرفه نشان نداد، احیای قلبی ریوی را آغاز کنید.

به بیمار شربت ایپکاک ندهید. (در درمان اضطراری مصرف مقادیر بیش از حد دارو ها و در درمان مسمومیت ها تجویز می گردد). آموزشگاه اطفال آمریکا، دیگر استفاده از ایپکاک را در بچه ها یا بزرگسالان مسموم، تایید نمی نماید. هیچ مدرکی اثربخشی این دارو را ثابت نمی نماید و اغلب می تواند آسیب بیشتری نسبت به سودش داشته باشد.

در موارد جدی، ممکن است لازم باشد که فرد برای درمان در بیمارستان بماند.

بیشتر افرادی که به علت مسمومیت در بیمارستان بستری می شوند، زنده می مانند.

کیفیت پایین هوا، عاملی برای از دست دادن استخوان

تحقیقات تازه نشان می دهد که آلودگی هوا با آسیب بیشتر به استخوان ها، بخصوص در زنان یائسه مرتبط است. ستون فقرات از جمله نقاطی است که بیشتر در معرض خطر این آسیب واقع شده است.

به گزارش Consumer Healthday و به گفته محققان دانشکده بهداشت عمومی میلمن دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، سطوح بالای اکسید های نیتروژن در هوا، خطر کاهش تراکم استخوان در ستون فقرات را تقریباً دو برابر می نماید.

محققان تاثیر آلاینده هایی از جمله PM10 (ذرات کوچک آلودگی هوا)، مونوکسید نیتروژن، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد را روی جمعیتی متشکل از 161 هزار زن یائسه، در یک مطالعه طولانی مدت در ایالات متحده تجزیه و تحلیل کردند.

آن ها اعلام کردند که اندازه تأثیر اکسید های نیتروژن بر تراکم استخوان ستون فقرات کمر، تقریباً دو برابر تأثیر سالانه افزایش سن بر روی تراکم استخوان ها است.

محققان بر این باورند که این اثرات به وسیله مرگ سلول های استخوانی، به وسیله آسیب اکسیداتیو و مکانیسم های دیگر رخ می دهد.

این یافته ها تأیید می نماید که کیفیت پایین هوا ممکن است یک عامل خطر برای از دست دادن استخوان باشد. اگزوز خودرو ها و کامیون ها و بعلاوه گاز های گلخانه ای، منبع اصلی اکسید های نیتروژن هستند.

حدود 80 درصد از 10 میلیون آمریکایی مبتلا به پوکی استخوان، زن هستند. زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند: از هر دو زن بالای 50 سال، حدود یک نفر به علت پوکی استخوان دچار شکستگی استخوان می گردد.

به گفته محققان، کاهش قرار گیری در معرض آلودگی هوا، به ویژه اکسید های نیتروژن، آسیب های استخوانی را در زنان یائسه کاهش می دهد، از شکستگی استخوان جلوگیری می نماید و هزینه سلامت مرتبط با پوکی استخوان را در زنان یائسه کاهش می دهد.

خواب خوب می تواند سال ها به زندگی اضافه کند

بر اساس تحقیقات تازهی که در نشست علمی سالانه کالج قلب و عروق آمریکا همراه با کنگره جهانی قلب وعروق ارائه شده است، خواب خوب می تواند در افزایش طول عمر نقش اساسی داشته باشد.

به گزارش نشریه پزشکی Science Daily؛ این مطالعه نشان داد که افراد جوانی که عادات خواب سالم تری دارند، کمتر از سایرینی که عادات خواب غلط و ناسالم دارند، دچار مرگ زودرس بخصوص ناشی از بیماری های قلبی عروقی می شوند. علاوه بر این، داده ها نشان می دهد که حدود 8 درصد از مرگ و میر ها به هر علتی، می تواند به الگو های خواب ضعیف نسبت داده گردد.

محققان داده های پزشکی 172 هزار زن را که بین سال های 2013 تا 2018 در نظرسنجی ملی سلامت شرکت کردند، مورد مطالعه قرار دادند. این نظرسنجی هر ساله به وسیله مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) انجام می گردد.

محققان در این افراد، 5 فاکتور خواب سالم را ارزیابی کردند؛ مدت خواب ایده آل هفت تا هشت ساعت در شب، مشکل به خواب رفتن کمتر از دو بار در هفته، مشکل خواب ماندن کمتر از دو بار در هفته، عدم استفاده از دارو های خواب آور و احساس خوب پس از بیدار شدن حداقل پنج روز در هفته.

برای تجزیه و تحلیل، محققان عوامل دیگری را که ممکن است خطر مرگ را افزایش داده باشند، کنترل کردند، از جمله شرایط اجتماعی-اقتصادی پایین تر، مصرف سیگار و الکل و سایر شرایط پزشکی. بر اساس نتایج، افرادی که هر پنج فاکتور را داشتند، 30 درصد کمتر به هر علتی جان خود را از دست دادند، 21 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و 19 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان بودند.

بعلاوه در میان کسانی که هر پنج معیار خواب سالم را داشتند، امید به زندگی در مردان 4.7 سال بیشتر و در زنان 2.4 سال بیشتر بود.

به گفته محققان، حتی از سنین جوانی، اگر افراد بهداشت خواب خوبی داشته باشند، می تواند برای سلامت کلی درازمدت آن ها مفید باشد.

قلب سالم خطر ابتلا به 4 بیماری کشنده را کاهش می دهد

تحقیقات تازه نشان داده است که قلب سالم می تواند به وسیله پیشگیری از ابتلا به 4 بیماری کشنده، تقریباً یک دهه به زندگی شما اضافه کند.

به نوشته نشریه بریتانیایی سان؛ تیمی از دانشگاه تولین در نیواورلئان دریافتند مردان و زنانی که از سلامت قلبی عروقی خوبی برخوردار هستند، تا 10 سال بیشتر بدون بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و زوال عقل زندگی می نمایند.

محققان خاطرنشان کردند در حالی که امید به زندگی در چند دهه گذشته افزایش یافته است، افرادی که عمر طولانی تری دارند، لزوما از برترین شرایط سلامتی برخوردار نیستند. در واقع، تعداد فزاینده ای از افراد میانسال و مسن سال های بیشتری تحت تأثیر بیماری های مزمن مختلف مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی (CVD)، سرطان و زوال عقل زندگی می نمایند.

تیم تحقیقاتی شرایط سلامت قلب 135 هزار داوطلب 40 تا 69 ساله را تجزیه و تحلیل کردند.

سلامت قلب آن ها با استفاده از اطلاعات مربوط به رژیم غذایی، فعالیت بدنی، مصرف دخانیات، خواب، شاخص توده بدن، کلسترول، گلوکز خون و فشار خون محاسبه شد.

آن ها دریافتند که مردان 50 ساله با بیشترین اندازهسلامت قلبی عروقی در مقایسه با افراد دیگر، احتمالاً 6.9 سال بیشتر بدون بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و زوال عقل زندگی خواهند کرد.

زنان هم سن با قلب و عروق سالم نیز تقریباً یک دهه (9.4 سال) بدون این چهار بیماری زندگی می نمایند.

این مطالعه نشان می دهد که سلامت قلبی عروقی بالا با امید به زندگی طولانی تر همراه است، به ویژه امید به زندگی عاری از بیماری های مزمن.

اما چگونه می توانید قلب خود را سالم نگه دارید؟

سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS) رژیم غذایی کم چرب و پر فیبر با اندازه زیادی میوه و سبزیجات تازه (5 وعده در روز) و غلات کامل را توصیه می نماید. بعلاوه توصیه می نماید که اندازه نمک مصرفی خود را محدود و از مصرف غذا های حاوی چربی های اشباع شده شامل برش های چرب گوشت، کره، گوشت خوک، خامه، کیک و بیسکویت اجتناب کنید. در عوض به سراغ غذا های حاوی چربی های غیراشباع مانند ماهی های چرب، آووکادو و مغز ها و دانه ها بروید.

وزن خود را متعادل نگه دارید. برترین راه برای انجام این کار ترکیب یک رژیم غذایی سالم با ورزش منظم است. بنا به اعلام NHS، داشتن وزن مناسب شانس ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می دهد و ورزش منظم، قلب و سیستم گردش خون را کارآمدتر می نماید و سطح کلسترول را کاهش می دهد. هرگونه ورزش هوازی، مانند پیاده روی، شنا و رقصیدن، قلب را سالم نگه می دارد.

سیگار نکشید. سیگار عامل اصلی مرگ و میر های قابل پیشگیری است. بعلاوه به یاد داشته باشید که نوشیدن زیاد الکل می تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

فشار خون و دیابت را تحت کنترل نگه دارید. شما می توانید فشار خون خود را به وسیله یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و دارو کنترل کنید. دیابت نوع 1 را می توان با انسولین کنترل کرد، در حالی که دیابت نوع 2 معمولاً به وسیله رژیم غذایی و ورزش و بعلاوه مراقبت از وزن و فشار خون کنترل می گردد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرارو
انتشار: 15 اسفند 1401 بروزرسانی: 15 اسفند 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1271

به "راه کار هایی برای مواجهه با مسمومیت بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه کار هایی برای مواجهه با مسمومیت بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید