همه چیز در مورد گیاه دارویی آویشن

به گزارش اردکان خبر، خبرنگارانـ کوه های ایران از البرز تا زاگرس از کوه های مرکزی و شرقی تا مکران همه مخازن ارزشمند انواع گیاهان معجزه گر دارویی هستند. گیاهانی که از اعصار قدیم تا به امروز توسط ساکنان سرزمین ایران پایه و اساس درمان به شیوه سنتی و معیشت بوده اند. کشورمان از نظر تنوع اقلیمی کشوری ممتاز و با رتبه بالا محسوب می شود و به لحاظ غنای گیاهی و تنوع زیستی دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهانی است.

همه چیز در مورد گیاه دارویی آویشن

به گزارش خبرنگاران، این تنوع در اقلیم موجب دگرگونی و تنوع در پوشش گیاهی ازجمله گیاهان دارویی شده است. در این مطلب به یکی دیگر از معجزه های طبیعت یعنی گیاه دارویی آویشن می پردازیم. گیاهی که در بیشتر ارتفاعات مناطق ایران و در گونه های مختلف در فصل بهار قابل برداشت است.

گیاه دارویی آویشن با نام انگلیسی و علمی Thymus از خانواده Lamiaceae یا نعناعیان و بومی مناطق معتدل اروپا، شمال آفریقا و آسیاست. نام علمی این گیاه از ریشه کلمه یونانی Thyme به معنای بوی خوش و ملایم است. آویشن یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین گیاهان دارویی در ایران است که به دلیل داشتن دو ترکیب تیمول و کارو اکرول دارای خواص دارویی ضد میکروبی، ضد باکتریایی و ضد نفخ است. از این گیاه در جهان حدود 350 گونه معرفی شده است.14 گونه از گیاه آویشن در مناطق مختلف کشورمان شناسایی شده است که بعضی از آن ها انحصاری هستند.

از این بین بیشترین پراکندگی را در شمال و غرب کشور داریم که 10 گونه در استان های شمالی، 11 گونه مربوط به استان های غربی، 7 گونه در استان های مرکزی، یک گونه در فارس و دو نوع در کرمان وجود دارد. این گیاه در مناطق مختلف دارای اسامی متفاوت از جمله: آویشم، اوشن، آذربه، آذر روبه، سیسنبر، صعتر، اشمه کوهی و... است.

مشخصات ظاهری

گیاه آویشن دارای ساختار بوته ای، ساقه مستقیم چوبی یا علفی و پرشاخه است که ارتفاع آن به 10 تا 30 سانتی متر و در بعضی گونه ها تا 40 سانتی متر می رسد. برگ های این گیاه معطر، تا حدودی همیشه سبز، تقریباً بدون دم برگ یا دارای دم برگ بسیار کوتاه است. برگ های آویشن بیضی شکل و بسیار کوچک است. طعم برگ ها تند و تیز است. گل های این گیاه معمولاً به رنگ های ارغوانی کم رنگ یا سفید و به شکل لوله ای، دو لبه، صمغی و بسیار کوچک هستند.

حالات غیر طبیعی گیاه آویشن آن است که بعضی از پایه های آن گل های فاقد پرچم دارند و در بعضی دیگر پرچم ها زودتر از مادگی رشد می کنند. گیاه آویشن معمولاً به صورت خودرو و در ارتفاعات رو به شرق رشد می کند. این گیاه در زاگرس در میان صخره ها، لبه پرتگاه ها و حاشیه دره ها قابل برداشت است. گونه هایی از آویشن وجود دارند که به روش آبی و با بذر کشت می شوند. در ایران دو نوع آویشن شیرازی و آویشن کوهی از همه معروف تر هستند.

کاربرد گیاه آویشن

به گزارش خبرنگاران، از آویشن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می شود. از این گیاه در بازار به صورت برگ خشک شده، روغن یا اسانس و عرق موجود است. از برگ خشک آویشن علاوه بر دمنوش به عنوان طعم دهنده انواع گوشت، سالاد، لبنیات و ادویه خورش ها استفاده می شود. روغن آویشن دارای خواصی نظیر ضداسپاسم، بادشکن، ضد قارچ، ضد عفونی کننده، ضد کرم، ضد رماتیسم و خلط آور است. اسانس آویشن از جمله ده اسانس معروف است که دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و آنتی اکسیدانی است. از عرق تند و تیز آویشن برای درمان دل درد، اسهال، سرماخوردگی و مسمومیت استفاده می شود.

طبع آویشن

طبع آویشن در طب سنتی گرم و خشک است و مصرف بیش از اندازه آن برای افراد دارای طبیعت صفراوی (دارای مزاج گرم و خشک) توصیه نمی شود.

خواص درمانی گیاه آویشن

گیاه آویشن سرشار از ویتامین های مفیدی، چون A و C و عناصری مهمی، چون پتاسیم، آهن، کلسیم، منگنز، منیزیم و سلنیوم است. علاوه بر این آویشن دارای آنتی اکسیدان های قدرتمندی، چون لوتئین، زاکستین و تیمونین است. در بین ترکیبات این گیاه دارویی دو ماده ارزشمند به نام تیمول و کارواکرول به چشم می خورد که خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی بالایی دارند.

مفید برای فشار خون بالا

به طور کلی مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم، پتاسیم و کلسیم در بهبود فشار خون بالا موثر است. محققان دانشگاه بلگراد صربستان دریافتند که عصاره به دست آمده از گیاه آویشنِ وحشی به نام Thymus linearis Benth باعث کاهش فشار خون در آزمایشات روی موش ها می شود. موش ها به روش مشابه با انسان به فشار خون بالا و تاثیر گیاه آویشن واکنش نشان می دهند. آویشن سطح کلسترول خون را نیز تنظیم می کند. بهتر است به جای نمک از پودر آویشن روی غذا استفاده کنیم.

درمان سرفه و گلودرد با آویشن

آویشن گیاهی اثبات شده برای درمان سرفه، گلودرد، برونشیت، لانژیت، تنگی نفس و سرماخوردگی است. این گیاهِ خلط آور می تواند عفونت های ناشی از تجمع سرماخوردگی و آنفولانزا را از مجاری تنفسی و گلو پاک کند. استفاده از دمنوش یا جوشانده برگ های خشک آویشن روزانه دو مرتبه در هنگام بیماری در رفع سرفه و گلودرد موثر است. از این گیاه فرآورده های دارویی مختلفی ساخته شده که سازمان نظارت بر امور دارویی وزارت بهداشت نیز آن ها را تایید کرده است. ازجمله شربت های توسیان، تیمیان، تیمکس، برونکوباریج و برونکوتیدی از فنل ها و فلانوئید های موجود در عصاره گیاه آویشن است.

درمان نفخ و دل درد

گیاه دارویی آویشن درد، ورم و نفخ معده را از بین می برد. این گیاه فرآیند هضم را بهبود می بخشد. مصرف منظم آویشن در کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر موثر است. بعضی از پودر آویشن به همراه نعنا یا پونه بر روی ماست استفاده می کنند. این شیوه برای درمان نفخ معده بسیار موثر است.

رفع اگزما با روغن آویشن

مسائل پوستی و اگزما امروز در سراسر جهان شایع است. یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه آدیس آبابا اتیوپی مطالعه ای برای ارزیابی مزایای درمانی اسانس گیاه آویشن برای ضایعات مشابه اگزما انجام دادند. نتایج آزمایش نشان داد که حدود 66 درصد از افرادی که از اسانس گیاه ضد قارچ آویشن استفاده کرده بودند، بهبود یافتند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

آویشن دارای ویتامین های C، E، B، A، پتاسیم، آهن، کلسیم، منگنز، فسفر، منیزیم و سلنیوم است. همچنین این گیاه آنتی اکسیدان های قدرتمندی دارد که می تواند سپری در برابر انواع بیماری ها به خصوص سرماخوردگی و آنفولانزا باشد. امروز فرآورده های مختلفی از گیاه آویشن تولید شده است. ازجمله این فرآورده ها می توان به: روغن، عرق، چای کیسه ای و شربت یا عصاره آویشن اشاره کرد.

درمان قارچ پوستی با آویشن

قارچ پوستی نوعی التهاب شدید در پوست است که عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند. با شستشو محل قارچ با دمنوش یا عرق گیاه آویشن یا استفاده از روغن آویشن بر روی محل بیماری می توان از شدت و گسترش قارچ جلوگیری کرد. علاوه بر این خواص ضد التهابی گیاه آویشن اثبات شده است و در درمان التهابات پوستی موثر می باشد.

گیاه آویشن ضد باکتری قوی

کارواکرول ترکیب ضد میکروبی قدرتمندی است که باعث از بین رفتن باکتری های مضر و بیماری زا می شود و خطر ابتلا به اسهال، استفراغ و حتی نارسایی کلیه را کاهش می دهد. این ترکیب فنولی موجب افزایش نفوذپذیری غشای سلولی باکتری، بر هم خوردن تعادل یونی دو طرف غشا و درنهایت به تخریب غشای سلولی باکتری منجر می شود.

بهبود خلق و خوی با گیاه آویشن

عصاره و اسانس گیاه آویشن امروز در رایحه درمانی یا آروماتراپی بسیار کاربرد دارد. این کاربرد به دلیل وجود نوعی ترکیب فعال در آویشن به نام کارواکرول است. محققان در سال 2013 پی بردند که کارواکرول فعالیت های نورنی در مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب تقویت حس آرامش و مثبت در ذهن انسان می شود. استفاده مداوم به شیوه خوراکی یا رایحه درمانی در بهبود خلق و خو موثر است.

آویشن برای رفع آکنه

طی تحقیقات اجرا شده در دانشگاه متروپولیتن لندن نقش آویشن در درمان ضایعات التهابی آکنه مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق پس از قرار دادن عصاره گیاه آویشن بر روی آکنه ها به نابودی باکتری های موثر در بروز جوش های پوستی پی بردند. به گزارش خبرنگاران، یکی از علل اصلی ایجاد جوش بر روی پوست تجمع چربی و مساعد شدن رشد باکتری به نام کورینه باکتریوم آکنه است. همان گونه که مطرح شد، گیاه آویشن دارای ترکیبات قوی ضد باکتریایی است؛ درنتیجه برای رفع انواع جوش های پوستی موثر است. برای این منظور از بخور آویشن بهره ببرید.

تسکین درد های عضلانی و روماتیسم

در طب سنتی گیاه آویشن طبعی گرم و خشک دارد؛ در نتیجه توصیه می شود که اگر از درد مفاصل، نقرس، التهاب مفصل ها و درد سیاتیک رنج می برید، از چای یا دمنوش آویشن به شکل خوراکی و از روغن یا اسانس این گیاه به صورت مالشی بهره ببرید. همچنین حمام آویشن برای مبتلایان به درد های عضلانی، مفصلی و روماتیسمی توصیه می شود.

خواص دیگر گیاه آویشن

آویشن برای پیشگیری از سرطان، نارسایی کبد، بیماری های گوارشی، بیماری های رحم و آسم مفید است. از این گیاه دارویی برای درمان درد دندان، کاهش اشتها، کاهش درد قاعدگی و رفع بوی بد دهان استفاده می شود.

عوارض استفاده بیش از حد گیاه آویشن

گیاه آویشن در مواردی که برای استفاده عادی یا درمانی مصرف شود، فاقد عوارض و ایمن است. اما ممکن است استفاده از فرآورده های این گیاه در بعضی افراد ایجاد آلرژی و حساسیت کند. ماده تیمول موجود در گیاه آویشن ممکن است باعث کاهش ضربان قلب، افت دمای بدن، بروز حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، سردرد و تاخیر در فرایند انعقاد خون شود. همچنین استفاده بیش از حد دمنوش آویشن موجب یبوست خواهد شد.

طرز تهیه دمنوش معجزه گر آویشن و عسل

ترکیب عسل و آویشن دارای خواص بی شماری است. عسل و آویشن در درجه اول به سلامت سیستم گوارشی و تنفسی ما کمک می کند. خواص آنتی اکسیدانی قوی، آنتی بیوتیک طبیعی، خلط آور و ضد سرفه این دمنوش ثابت شده است. دمنوش عسل و آویشن برای تقویت سیستم ایمنی بدن در دوره بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا بسیار توصیه می شود. تهیه این دمنوش بسیار آسان است.

برای تهیه دمنوش آویشن و عسل مخصوص چهار نفر به 4 قاشق غذاخوری برگ تازه یا خشک شده آویشن، 4 لیوان متوسط آب جوش و چهار قاشق چای خوری عسل نیاز دارید.

ابتدا اجازه دهید آب کاملاً جوش آید.

درون یک قوری 4 قاشق برگ آویشن تازه یا خشک شده بریزید.

سپس آب جوشیده را به آویشن های خشک شده درون قوری اضافه کنید.

قوری را روی حرارت بخاری گرمایشی، اجاق شمعی یا زیر نور آفتاب قرار دهید تا به مدت 20 دقیقه دم بکشد.

در آخر پس از ریختن دمنوش در لیوان اجازه بدهید کمی خنک شود؛ سپس یک قاشق عسل را در دمنوش حل کنید.

کاشت گیاه اهلی شده آویشن (آویشن باغی یا خزنده) در منزل

آویشن به دلیل داشتن برگ های معطر و کوچک جلوه ای خاص به فضای تراس یا حیاط شما می بخشد. این گیاه همیشه سبز علاوه بر مصارف خوراکی و درمانی جنبه تزئینی نیز دارد. گیاه آویشن به راحتی از طریق بذر، قلمه و تقسیم بوته تکثیر می شود. فصل کاشت قلمه و بذر گیاه آویشن اوایل تا اواسط بهار است.

تکثیر از طریق بذر

برای کاشت آویشن در گلدان یا باغچه لازم است بذر گیاه یا نشاء آن را از مراکز تولید گل و گیاه تهیه کنید.

بذر های آویشن را می توانید ابتدا داخل گلدان کوچک یا لیوان یکبار مصرف در عمق 2/0 تا 5/0 سانتی متری از سطح خاک سبک بکارید و پس از جوانه زنی و رشد گیاه آن ها را به گلدان بزرگ تر یا باغچه انتقال دهید.

خاک مناسب برای کاشت بذر ها نیمه سبک و دارای زه کش باشد. ترکیب خاک باغچه، کمپوست یا کود حیوانی برای کاشت در باغچه و کوکوپیت، پیت ماس یا کمپوست برای کاشت بذر در گلدان مناسب است.

برای انتقال نشاء آویشن لازم است خاک را به عمق 15 سانتی متر زیر و رو کنید و با کود پوسیده حیوانی یا کمپوست تغذیه نمایید.

پس از کاشت نشاء آبکمک را به صورت منظم و با فواصل کوتاه در هفته انجام بدهید. خاک همیشه باید کمی مرطوب بماند.

گیاه را به محیط باز و پر نور حیاط یا تراس انتقال دهید.

بهترین زمان برداشت آویشن ابتدای رویش گل ها و روز های آفتابی است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 689

به "همه چیز در مورد گیاه دارویی آویشن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در مورد گیاه دارویی آویشن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید