سال 99 یک استثنا در بازار سرمایه ایران بود، ریسک و بازده در کنار هم هستند

به گزارش اردکان خبر، خبرنگاران : کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر دولت میزان دخالت های خود را در بورس کمتر کند، ریسک شاخص بورس از فرابورس کمتر می گردد.

سال 99 یک استثنا در بازار سرمایه ایران بود، ریسک و بازده در کنار هم هستند

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که در سال گذشته کدام یک شاخص یا رشد بیشتری داشته است؟ گفت: از ابتدای سال 99 تا 27 اسفند 157 درصد و 175 درصد رشد داشته است، رشد شرکت های بورسی یا شاخص بورس تا مرداد ماه که اوج شاخص بود 320 درصد بوده اما فرابورس 220 درصد رشد داشته و بورس از مرداد تا 27 اسفند ماه سال گذشته 38 درصد ریزش، ولی فرابورس 17 درصد ریزش داشته است.

وی افزود: با مقایسه این اعداد به این نتیجه می رسیم که فرابورس ریسک کمتری دارد، ریسک را نوسانات قیمت معنی می کنیم و هر چه نوسانات بیشتر باشد ریسک آن شرکت بالاتر است، وقتی گذشته بازار سرمایه را نگاه کنیم ریسک بیشتری را نسبت به شاخص بورس داشته است، اما در سال 99 بر عکس این رخ داد و ما شاهد این بودیم که بورس ریسک و بازده بیشتری داشته است.

آسایش اظهارکرد: ریسک و بازده در کنار هم قرار می گیرند و زمانی که ما بازده بالاتری را بخواهیم باید ریسک بیشتری را بپذیریم، پس بورس در سال 99 رشد و اُفت زیای داشته است که این موارد در فرابورس کمتر است.

کارشناس بازار سرمایه گفت: پس این قضیه به این معنی است که سال 99 با سال های گذشته تفاوت هایی دارد، چون ریسک بورس بیشتر از فرابورس بوده است و در یک آنالیز در این رابطه به چند شرکت دولتی بر می خوریم، مثل برخی از شرکت های پالایشگاهی، خودرویی، بانکی ها که بیشتر این شرکت ها به دولت مربوط می شدند، که در سال 99 عرضه شدند و این نماد ها در سال 99 در رشد و افت شاخص اثر داشته اند، پس در کل می توانیم بگوییم به استثنای سال 99 ریسک فرابورس بیشتر از بورس است.

آسایش در پاسخ به این پرسش که اگر افراد بخواهند سهمی را خریداری نمایند، از کجا بفهمند این نماد جز بورس یا فرا بورس است؟، گفت: افراد به راحتی می توانند از سایت TSETMC.IR ببینند که شرکت مورد نظر آنها بورسی یا فرا بورسی است.

وی افزود: به طور کلی شرکت های بورسی باید ریسک کمتری را نسبت به شرکت های فرابورسی داشته باشند، چون دستورالعمل های ورود به از فرابورس سخت تر است، در فرابورس بازار اول، دوم و پایه داریم، شرکت هایی که در بازار پایه هستند زرد، نارنجی، قرمز ریسک بسیار بالایی دارند، زیرا زیان زیاد یا دستور العمل ها یا افشای اطلاعات مناسبی ندارند، در مجموع بازار پایه نسبت به بازار اول و دوم ریسک بالاتری دارد.

کارشناس بازار سرمایه گفت: پس به ترتیب از نظر ریسک پذیری به جز سال 99 به این صورت است که اول بورس بعد بازار اول و دوم فرابورس و در پایان بازار پایه فرابورس را شامل می شوند، اما این قضیه یک تبصره دارد که نباید دخالت دولت زیاد گردد، چون اگر دخالت دولت زیاد گردد، شاهد اتفاقاتی می شویم که در سال 99 در بازار سرمایه رخ داد و در این صورت ریسک شرکت های بورسی زیاد می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 671

به "سال 99 یک استثنا در بازار سرمایه ایران بود، ریسک و بازده در کنار هم هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 99 یک استثنا در بازار سرمایه ایران بود، ریسک و بازده در کنار هم هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید