سوزن زدن هم هنر می خواهد!

به گزارش اردکان خبر، سوزن دوزی، هنر دستان پرتوان زنان بلوچستانی است. هنر کهنی که علاوه بر زیبایی و نمود رنگ های شاد و زنده، هزینه زندگی خانواده های زیادی را در استان سیستان و بلوچستان فراهم می کند.

سوزن زدن هم هنر می خواهد!

به گزارش خبرنگاران، پیشینه سوزن دوزی را نمی توان به زمان مشخصی نسبت داد؛ اما گفته می گردد که ریشه این هنر به حدود 100 یا 200 سال پیش از ظهور اسلام برمی گردد؛ این درحالی است که خوشبختانه قدمت طولانی این هنر باعث فراموش شدن آن در این سال ها نشده است و همچنان نیز سوزن دوزی بخش اصلی پوشش زنان استان سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهد. هنری که مدت هاست نه تنها از مرزهای استانی بلکه از مرزهای ملی نیز عبور کرده و به عنوان یکی از زیباترین هنرهای سنتی ایران به جهان معرفی شده است.

سوزن دوزی (سوچن دوزی) یا بلوچ دوزی تلفیقی است از رنگ های خالص و طبیعی که به همت زنان و دختران بلوچ همچنان زنده است و البته نقش بسیار مهمی را در تامین مایحتاج خانوارهای روستایی ایفا می کند. به هر حال اغلب کسانی که در این هنر ایفای نقش می کنند زنانی هستند که از سنین کودکی و در خانواده با این هنر آشنا می شوند.

شهین شهرکی، یکی از سوزن دوزهای استان سیستان و بلوچستان است که کارهایش مهر ملی ایران و خامه دوزی هایی که انجام می دهد مهر اصالت یونسکو را دارد و از دو آکادمی انگلستان و دانمارک گواهی اصالت گرفته است.

این هنرمند که از چهارم دبستان سوزن دوزی را یاد گرفته و حالا حدود 46 سال است که این کار را انجام می دهد، درباره علت ماندگاری هنر سوزن دوزی در استان سیستان و بلوچستان به خبرنگاران می گوید: این هنر خودآموز است و از سوی مادران به دختران و در خانواده آموزش داده می گردد. زمان ما اصلا آموزش تخصصی وجود نداشت و در خانواده هایمان این هنر را یاد گرفتیم؛ اما اخیرا به منظور توسعه صنایع دستی آموزش های تخصصی و خارج از خانواده نیز افزایش یافته است. نسل جوان نیز به یادگیری هنر سوزن دوزی علاقه مند است، چراکه منبع درآمد خوبی برای آنها محسوب می گردد.

او ادامه می دهد: در این میان طبیعتا قیمت اثری که یک هنرمند قدیمی ارائه می دهد، باید با کاری که هنرمندان جوان تولید می کند، متفاوت باشد. در همه شغل ها و صنف ها حقوق افراد باتجربه با جوانان متفاوت است، اما متاسفانه در عرصه صنایع دستی این موضوع اصلا در نظر گرفته نمی گردد. به هر حال کیفیت و ظرافت اثری که یک هنرمند با 30 سال سابقه کار تولید می کند، با یک هنرمند تازه کار، بسیار متفاوت است؛ اما متاسفانه این تفاوت ها به درستی ارزش گذاری نمی شوند.

این هنرمند همچنین درباره میزان استفاده مردم استان از هنر سوزن دوزی، می گوید: مردم استان ارزش این هنر را به خوبی می دانند؛ البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که بیشتر مردم خودشان تولیدکننده هستند و لباس هایی که می پوشند تولید خودشان است و درصد کمی هستند که خرید می کنند. هنر سوزن دوزی سخت نیست اما واقعا طاقت فرسا است و واقعا نیاز به حوصله دارد. سوزن دوزهای ما واقعا حساب گرهای خوبی هستند و اگر سواد داشتند مطمئن باشید که حسابدارهای بسیار خوبی می شدند.

شهرکی با بیان اینکه سوزن دوزی نه تنها در استان سیستان و بلوچستان بلکه در سایر استان ها نیز طرفدار دارد، اظهار می کند: ما از استان های مختلف ایران هم سفارش داریم و هم اینکه برای تولید و فعالیت در این حوزه آموزش می بینند و فعالیت می کنند.

در ادامه نمونه هایی از کارهای سوزن دوزی را می بینید:

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 186

به "سوزن زدن هم هنر می خواهد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوزن زدن هم هنر می خواهد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید