عصاره ایرانی بودن در هنر تعزیه به چشم می خورد

به گزارش اردکان خبر، مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: عصاره ایرانی بودن در هنر تعزیه به صورت تمام و کمال به چشم می خورد و در پی تداوم اجرا و درخشش این هنر والا هستیم.

عصاره ایرانی بودن در هنر تعزیه به چشم می خورد

کاظم نظری، مدیرکل هنر های نمایشی از گروه تعزیه خوان اعزامی به جمهوری ارمنستان به سرپرستی ابوالفضل میرزااحمدی تقدیر کرد.

گروه تعزیه قمر بنی هاشم دهه آخر ماه صفر براساس هماهنگی های اجرا شده به وسیله اداره کل هنر های نمایشی و بخش بین الملل این اداره با حضور در کشور جمهوری ارمنستان به اجرای تعزیه پرداخت.

کاظم نظری، در ابتدای این ملاقات ضمن آرزوی تداوم درخشش گروه های هنری در بخش بین الملل گفت: عصاره ایرانی بودن در هنر تعزیه به صورت تمام و کمال به چشم می خورد و اداره کل هنر های نمایشی در پی تداوم اجرا و درخشش بیش از پیش این هنر والا و ایرانی در سطح بین الملل هست.

او ادامه داد: محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اینمدت به اشکال مختلف از تعزیه حمایت نموده اند و به این هنر که عنصر کمکی برای انتقال مفاهیم دینی و مسائل تاریخ دینی است، توجه خاص دارند.

مدیرکل هنر های نمایشی با تشکر از گروه تعزیه شرح داد: ما به تازگی در حوزه تعزیه اندیشکده ای در جنوب ایران راه اندازی نموده ایم و در کوشش هستیم تا با راه اندازی مراکز مشابه، هنر تعزیه به عنوان سمبل هنر ایرانی جایگاه خودش را حفظ کند و با همت عزیزانی که عمر و جوانی شان را در این حوزه گذاشته اند، بازار این هنر نه تنها در ایران که در سراسر دنیا داغ باشد.

کاظم نظری در خاتمه گفت: یکی از ابزار هایی که می تواند ارتباط ما را با کشور های دیگر حفظ کند، زبان هنر است. هنر منجر به ارتباط سالم و درست با دیگر کشورهاست و امیدواریم که تبادلات هنری ما در کشور های دیگر ادامه دار باشد.

ابوالفضل میرزااحمدی، سرپرست گروه تعزیه اعزامی به جمهوری ارمنستان در ادامه از مدیر کل هنر های نمایشی، امور بین الملل و سایر همکارانی که برای اجرای این برنامه کوشش کردند، قدردانی کرد.

او گفت: این اجرا آبروی ما بود و من سعی کردم برترین ها را در بخش های مختلف از موسیقی تا نقش خوانان برای برگزاری آن انتخاب کنم.

هنرمندان گروه تعزیه به سرپرستی ابوالفضل میرزااحمدی، غلامرضا نعمتی (معاون اجرایی اداره کل هنر های نمایشی)، اسرافیل فرج اللهی (مدیرعامل انجمن هنر های نمایشی) و مژگان وکیلی (مدیربخش بین الملل اداره کل هنر های نمایشی) از دیگر حاضران این برنامه بودند.

در خاتمه با اهدای لوح تقدیر و هدیه ای به رسم یادبود از این تعزیه خوانان تقدیر شد.

خبرنگاران فرهنگی هنری سینما و تئاتر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 آبان 1401 بروزرسانی: 12 آبان 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1215

به "عصاره ایرانی بودن در هنر تعزیه به چشم می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصاره ایرانی بودن در هنر تعزیه به چشم می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید