چرا سریال زیرخاکی خواننده تیتراژ ندارد؟

به گزارش اردکان خبر، آرش بادپا آهنگساز سریال زیرخاکی از ویژگی های این سریال و این که چرا در آن از خواننده بهره نگرفته شده است سخن گفت.

چرا سریال زیرخاکی خواننده تیتراژ ندارد؟

آرش بادپا آهنگساز سینما و تلویزیون کار آهنگسازی فصل دوم سریال زیرخاکی را همچون فصل اول آن به عهده دارد و در این باره بیان نمود: بخش عمده موسیقی فصل دوم سریال زیرخاکی همان رنگ، ارکستر، موتیف ها و ملودی های فصل یک را دارد چون یکپارچگی دو فصل و تداعی آن برای مخاطب سریال مهم است.

وی اظهار کرد: وجه تمایز موسیقی این فصل این است که ما لوکیشن ها، جغرافیا و کاراکترهای جدیدی داریم که به این مجموعه اضافه شدند و به تبع بر اساس موسیقی اصلی کار، تغییراتی را هم در موسیقی اعمال نموده ایم.

تیتراژ امضای یک سریال است و نباید تغییری کند

این آهنگساز درباره موسیقی آغازین و خاتمهی فصل دوم سریال زیرخاکی ادامه داد: تیتراژ مثل نشانه (آرم) و امضای یک سریال است و طبیعی است که تغییر نکند. وقتی برای تبلیغ کالایی، یک نشانه طراحی می گردد از ابتدا تا خاتمه به همان وفادار می ماند چون آن آرم نشان دهنده آن کالاست. این تیتراژ هم نشانه و امضای این سریال است و به راحتی برایش مخاطب این سریال را تداعی می نماید.

بادپا بیان کرد: به همین دلیل، موسیقی عنوان بندی فصل دوم، تغییر بنیادینی با فصل اول ندارد؛ فقط با توجه به بعضی تغییرات که در تصاویر این عنوان بندی رقم خورده است، تغییرات اندکی را هم در موسیقی شاهد هستیم اما پایه اثر، همان موسیقی فصل اول است.

زیرخاکی مدیوم سینمایی دارد

این آهنگساز درباره تغییرات موسیقی تیتراژ فصل های مختلف بعضی سریال ها از جمله پایتخت کار آریا عظیمی نژاد نیز گفت: شکل و محتوای سریال زیرخاکی با پایتخت خیلی متفاوت است این سریال حتی نسبت به کارهای طنز دیگری که در این سال ها ساخته شده هم متفاوت است و با کمی جسارت باید بگویم کاری است که مدیوم سینمایی دارد و در تلویزیون پخش می گردد. داستان زیرخاکی از یک مقطع تاریخی آغاز می گردد و رو به جلو می آید. من از فصل نخست درگیر این مسئله بودم که تم اصلی موسیقی این کار را از یک نمونه شنیداری در یک اثر طنز و مفرح گرته برداری کنم اما تحقیقات من و آقای سامان برای یافتم یک نمونه شنیداری از دهه 50 که واجد این خصوصیات باشد به جایی نرسید.

بادپا اضافه نمود: در نهایت به تم فعلی سریال رسیدم که روی کار نشست. ما در فصل دوم سریال زیرخاکی تغییرات داستان و کاراکترهای جدید را در موسیقی متن سریال نشان دادیم. با این حال از الان نمی توانم بگویم که در صورت ساخت فصل های بعدی سریال زیرخاکی تغییراتی خواهیم داشت یا نه؛ اما اگر تغییراتی هم بکند باز بر مبنای همان تم اصلی خواهد بود.

چرا زیرخاکی خواننده ندارد

وی درباره حضور خواننده در سریال اظهار کرد: گاهی با نظر تهیه کننده و کارگردان، از موسیقی با کلام در تیتراژ سریال استفاده می گردد اما در زیرخاکی و در گفتگویی که با آقای سامان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که ضرورت ندارد که از صدای خواننده استفاده کنیم. اگر موسیقی مرتبط با کار در تیتراژ سریال استفاده گردد بهتر از آن است که صرفاً خواننده داشته باشیم. در بعضی از سریال ها می بینیم که برخلاف نظر آهنگساز و با تشخیص کارگردان و عموماً تهیه کننده، تیتراژ خاتمهی با صدای خواننده و مستقل از سایر قطعات است چون آهنگسازی آن، ملودی، رنگ بندی و همه چیز مستقل از کل کار است و فضایی متفاوت از موسیقی متن سریال دارد.

بادپا درباره موسیقی باکلام در تیتراژ برنامه ها و سریال ها گفت: استفاده از موسیقی با کلام اگر به جا باشد شاید اتفاق جالبی است مهم است که موسیقی با چه معیاری و با چه شعری انتخاب گردد. اگر استفاده به جا نباشد تاثیرگذاری منفی دارد. مثلاً یادم هست در تیتراژ مسابقه قوی ترین مردان ایران هم موسیقی با کلام می گذاشتند. گاهی حتی من آهنگساز در این امر دخل وتصرفی ندارم و این چیزی است که بین تهیه کننده و خواننده توافق می گردد.

وی در خاتمه بیان نمود: در بعضی کارها خود کارگردان هم خیلی در کار دخالتی ندارد و کلیت یک سریال با تیتراژ خاتمهی به جهت دیگری می رود. خوشبختانه در سریال زیرخاکی هم تهیه کننده و هم کارگردان این قضیه را به من ارجاع دادند و من هم تصمیم گرفتم از خواننده استفاده نکنم.

فصل دوم سریال زیرخاکی به کارگردانی جلیل سامان و تهیه کنندگی رضا نصیری نیا از آدینه هفتم خردادماه هر شب ساعت 22:15 روی آنتن شبکه یک سیما می رود و در ساعت های 00:40، 10:15، 15:20 روز بعد بازپخش می گردد.

شبکه تماشا نیز این سریال را هر شب ساعت 24:00 پخش و در ساعت 6 و 10 نیز تکرار می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 744

به "چرا سریال زیرخاکی خواننده تیتراژ ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سریال زیرخاکی خواننده تیتراژ ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید