گفت وگو با تیلدا سوئینتن؛ بانوی نقش های ناممکن

به گزارش اردکان خبر، روزنامه همشهری - آرش نهاوندی: تیلدا سوئینتن در فیلم های متنوعی که کارگردانان بزرگی ازجمله درک جارمن و پدرو آلمودوار ساخت آن ها را عهده دار بوده اند به طور چشمگیر و درخشانی نقش ایفا کرده است. شاید به خاطر بازی های تیلدا سوئینتن در نقش شخصیت های متفاوت و پر کار بودنش بتوان گفت که این حس در تماشاگران و منتقدان سینما ایجاد می شود که او همه جا حاضر است.

گفت وگو با تیلدا سوئینتن؛ بانوی نقش های ناممکن

چهره بیش از اندازه سفید و تقریبا رنگ پریده وی و چشمان سبزرنگش در نگاه اول سیمای یک روح را به ذهن متبادر می کند، به طوری که بسیاری در نخستین ارزیابی خود از سوئینتن او را موجودی با شباهت زیادی به موجودات دیگر جهانی می پندارند که بیشتر مناسب بازی در نقش شخصیت های فیلم های ابر قهرمانی و شخصیت فیلم های علمی - تخیلی و فضایی است. اما این بازیگر 59 ساله در طول حیات حرفه ای خود در سینما این مسئله را اثبات کرده که می تواند در فیلم هایی با ژانر ها و کارگردانان مختلف و در نقش شخصیت های متفاوتی ظاهر شود.

با نگاهی گذرا به کار هایی که وی در سال گذشته انجام داده نیز می توان به این مسئله پی برد. او در سال 2019 نقش کوتاهی در سریال تلویزیونی ما در سایه ها چه می کنیم ایفا کرده و سپس در فیلم مردگان نمی میرند جیم جارموش در نقش یک متصدی کفن و دفن سامورایی بازی کرده و در فیلم سوغاتی به کارگردانی جوانا هوگ در نقش یک مادر نگران بازی کرده است. او در فیلم تاریخچه شخصی دیوید کاپرفیلد به کارگردانی آرماندو یانوکی که از کتاب دیوید کاپرفیلد چارلز دیکنز اقتباس شده نیز در نقش عمه ای ثروتمند و عجیب و غریب بازی می کند.

اگر به دقت به صدا های فیلم الماس های نتراشیده گوش دهید نیز متوجه خواهید شد که صدایی که از تلفن با هوارد رتنر جواهرساز آدام سندلر صحبت می کند، صدای کسی نیست جز تیلدا سوئینتن. از ویژگی های تیلدا سوئینتن علاقه وی به بازی در نقش شخصیت های قدرتمند است. تیلدا سوئینتن در فیلم های مهم و تحسین شده و پرفروش زیادی ازجمله انتقام گیرندگان؛ خاتمه بازی (2019)، مردگان نمی میرند (2019)، سوسپیریا (2018)، اوکجا (2017)، دکتر استرنج (2016)، هتل بوداپست (2014) و قضیه صفر (2014)، بازی کرده است. او با ایزابل استیونز از مجله سایت اند ساوند درباره باستر کیتون، داشتن رویا هایی نظیر رویا هایی که تارکوفسکی در یکی از فیلم هایش به آن پرداخته بود و دلیل اینکه چرا یک خر بهترین بازی تاریخ سینما را از خود ارائه داده، صحبت کرده است.

ایزابل استیونز:

به سال های اولیه شکل گیری شخصیت شما به عنوان یک بازیگر بازگردیم. چه شخصیت هایی در عرصه هنری و فرهنگی در ورودتان به عرصه سینما اثر گذار بودند؟ آیا به آلبوم موسیقی دیوید بویی باعنوان علاءالدین سالم علاقه مند بودید و شباهت هایی که در چهره خود با دیوید بویی می دیدید در ورود شما به دنیای هنر مؤثر بود؟

تیلدا سوئینتن:

در اصل این واقعیت که چهره دیوید بویی با چهره من شباهت زیادی داشت، نوعی همبستگی با وی در من ایجاد کرد و احساس دختر عمو- پسر عمو بودن با دیوید بویی به من دست داده بود.

شما در کودکی و نوجوانی به مدرسه شبانه روزی رفتید، آیا فضای این مدرسه برایتان محدود کننده نبود؟

راه های مختلفی وجود دارد تا برخی از افراد در افراد دیگر احساس ناخشنودی و بیگانگی ایجاد کنند. من هم فردی بودم که به راحتی این احساس در من پدید می آمد؛ بنابراین دیدن جلد آلبوم علاءالدین سالم، از آلبوم های موسیقی دیوید بویی در آن فضایی که نسبت به آن احساس بیگانگی می کردم برایم امید بخش بود. این آلبوم را مدت ها بدون آنکه حتی یک قطعه از آن را بشنوم با خود همراه داشتم چرا که در آن زمان ضبط صوت نداشتم. ما اجازه نداشتیم در مدرسه شبانه روزی موسیقی گوش دهیم. من فکر می کنم ایجاد ممنوعیت در گوش دادن به موسیقی بدترین محرومیتی بود که می توان برای یک نوجوانی که در اوایل دهه 1970 زندگی می کرد، در نظر گرفت.

شما در ابتدا علاقه به شعر داشتید و می خواستید زمانی شاعر شوید و به همین منظور قصد داشتید در دانشگاه کمبریج ادبیات بخوانید. چه فیلم هایی باعث تغییر نظرتان شد؛ اینکه تصمیم بگیرید وارد سینما شوید؟

در آن زمان هم من شعر می گفتم و بر این باور بودم که در آینده نیز به شعر و شاعری خواهم پرداخت. اما در دانشگاه با دانشجویان رشته تئاتر آشنا شدم و به مرور با آن ها دوست شدم. با اینکه به طور ویژه به تئاتر علاقه مند نبودم، اما دوست داشتم زمانی که این دانشجویان برای اجرای آثار نمایشی تمرین می کردند، کنارشان باشم. به تدریج علاقه مند به مشارکت در کار های نمایشی این جماعت تئاتری نیز شدم.

خود شما از خانواده ای دارای پیشینه هنری نیستید؟

نه نبودم و در دهه 1980 هم این احساس کمتر در افراد پدید می آمد که به ثمر رساندن آرزو های بزرگ امکان پذیر است، احساسی که امروزه بیشتر وجود دارد و افراد نسبت به توانایی های خود بیشتر آگاهی دارند. دهه 1980 زمانی بود که مردم همچنان نمی دانستند که فیلم ها چطور تدوین می شوند و آگاهی چندانی از فرایند ساخت فیلم نداشتند. در آن زمان نمی شد به طور دقیق متوجه این مسئله شد که راه ورود یک فرد به فرایند فیلمسازی چیست. ساخت فیلم ایده ای کاملا سری و اسرارآمیز به نظر می رسید. در آن زمان هنوز کارگردانان بنامی نظیر دیوید لین، آلن پاکر و دیوید پاتننام مشغول ساخت فیلم بودند. آن ها در واقع فیلمسازانی بودند که نامشان در عرصه بین المللی مطرح بود.

من عادت به دیدن فیلم در سینما پیدا کرده بودم، با این حال هیچ گاه به ذهنم خطور نکرده بود که می توانم در فیلمی بازی کنم. من به بازیگری علاقه ای نداشتم، چرا که بازی در تئاتر به نظر تنها کاری بود که می توانستم در زمینه بازیگری انجام دهم. من در آن زمان برای دوستانم در دانشگاه نمایش های زیادی بازی کردم.

شما در نخستین فیلم کوتاه جوانا هاگ نیز ایفای نقش کردید؟

بله در این فیلم بازی کردم. من و جوانا هاگ یکدیگر را از زمان بچگی می شناختیم. جوانا در آن زمان در لندن در دانشکده سینما درس می خواند، در فیلم سوغاتی به سال های اولیه و سوابق جوانا پرداخته شده است. من دختری بودم که در فیلم اول وی نیز بازی کردم. در فیلم سوغاتی نیز به ساخت این فیلم اشاره شده. اما درواقع ما هیچ گاه ساخت این فیلم را تمام نکردیم. در سال 1986 نیز من برای جوانا در فیلم هوس، بازی کردم.

او در زمینه فعالیت سینمایی یار و یاور نزدیک من بود. جوانا با دورنمای فیلمسازی صنعتی احساس بیگانگی می کرد و من نیز همینطور فکر می کردم. ما تصور می کردیم نمی توان به عنوان یک علاقه شخصی به ساخت فیلم پرداخت. اما درک جارمن به ما یادآور شد که فیلمسازی تا این حد امری شخصی نیست. او به ما گفت فیلمسازی امری رویاگونه نیست. بلکه فیلمسازی با سایر رشته های هنری نظیر نقاشی نیز مرتبط است.

چه کسانی در سال های اولیه زندگی در علاقه شما به سینما مؤثر بودند؟

به خاطر می آورم که زمانی که همچنان در کمبریج مشغول تحصیل بودم، فیلم ژان دیلمن ساخته شانتال آکرمن در سال 1975 را دیدم. من پیش تر علاقه ای به بازیگری نداشتم. اما با دیدن فیلم ژان دیلمن نخستین جرقه در زمینه علاقه به بازیگری در ذهنم زده شد. در آن زمان به این نتیجه رسیدم که به بازیگری علاقه مند هستم، چرا که از سیاهی ای که در فیلم ژان دیلمن به نمایش در آمده بود، خوشم آمد.

این فیلمی خارق العاده بود چرا که واقعا تمام عناصر یک فیلم تجربی را در خود داشت. فیلم ژان دیلمن واقعا درباره تجربه ای بود که یک زن بیوه از سر گذرانده بود، روایتی بود از زمانه این زن. این فیلم من را جذب کرد. با وجود جاذبه فیلم ژان دیلمن بلافاصله تصمیم نگرفتم به عرصه بازیگری ورود کنم و به خود نگفتم من هم روزی یک بازیگر خواهم شد. من همچنان صحنه های فیلم ژان دیلمن را در ذهن خود مرور می کنم و در جمع هایی نیز نام این فیلم را می برم و به صحنه تأثیر گذار آن اشاره می کنم، حتی در تابستان گذشته که در سر صحنه فیلم خاطرات، جدید ترین اثر اپیچاتپونگ ویراستاکول (کارگردان مشهور تایلندی برنده نخل طلای جشنواره فیلم کن) کار می کردم نیز به این فیلم در جمع عوامل فیلم خاطرات، اشاره کردم.

یکی دیگر از شخصیت هایی که در ورود من به عرصه هنر تأثیر گذاشت، سالوادور دالی نقاش مشهور اسپانیایی بود. یکی از نقاشی های وی روی دیوار مدرسه ما نصب بود. البته شاید او فردی نباشد که من به طور ویژه به دستاورد های هنری اش فکر کنم. اما نقاشی های سوررئالیستی وی همواره بخشی از ذهنم را اشغال کرده و الهام بخش من بوده است. حس فانتزی همواره در من قوی بوده و این یکی از چیز هایی است که برای من در کار با درک جارمن ارزشمند است. زمانی که شما با وی کار می کنید همواره فانتزی همراهتان است.

البته نام کارگردانان بنام دیگری مانند مایکل پاول و امریک پرسبرگر، در صدر فهرست افرادی که بر من در زمینه سینما تأثیر گذاشته اند، واقع شده است. این دو کارگردان، 8 فیلم را به طور مشترک با یکدیگر کارگردانی کرده اند. من فیلم های نارکیسوس سیاه (1947) و می دانم کجا می روم (1945) از این دو کارگردان برجسته را بسیار می پسندم. مخصوصا فیلم می دانم کجا می روم به عنوان یک یادگار ارزشمند سینمایی همواره در قلب من جای گرفته است. می دانم کجا می روم، یک فیلم خیلی مهم اسکاتلندی است که کارگردانی آن را نه یک اسکاتلندی که یک انگلیسی و مجارستانی به عهده داشته اند. مایکل پاول و امریک پرسبرگر توانسته اند به طور استادانه ای به این فیلم جنبه عرفانی و پر رمز و رازی بدهند.

به احتمال زیاد من فیلم می دانم کجا می روم را در همان سینمای هنری در کمبریج دیدم که برای نخستین بار فیلمی از تارکوفسکی را دیده بودم. برایم سخت است تأثیری که تارکوفسکی در من در زمینه فیلمسازی از خود به جای گذاشت به خاطر بیاورم. همین قدر می توانم بگویم که این تأثیر بسیار عمیق بود. صحنه ای از فیلم استالکر (1979) که تارکوفسکی آن را در ژانر علمی- تخیلی پسارستاخیزی در اتحاد شوروی سابق ساخته بود، به طور ویژه من را به یاد یکی از رویا های دوران کودکی ام می اندازد.

این صحنه برای من شوک آور بود. مانند چیزی از ضمیر ناخودآگاه جمعی بود. این صحنه در واقع سکانسی بود از یک اتاق مملو از شن و از پرنده ای در این اتاق در حالی فیلم گرفته شده بود که گویی به سمت دوربین در حال پرواز است و با بال خود شن ها را لمس می کند. من رؤیای چنین صحنه ای را از نوجوانی در ذهن خود داشتم. البته به احتمال زیاد من تنها فردی نبودم که رؤیای چنین صحنه ای را در ذهنم پرورانده بودم، اما من این فیلم را زمانی که جوان بودم دیدم و چند سالی بود که رؤیای این پرنده و اتاق پر از شن را در ذهن داشتم. در آن زمان برایم خیلی مهم بود که می توانستم رویا های مشترکی با افراد بزرگی نظیر تارکوفسکی داشته باشم.

چه نویسندگانی بر علاقه شما به عرصه هنر و فرهنگ تأثیر گذار بودند؟

موریل اسپارک از همان سنین اولیه جوانی بر من تأثیر گذار بود، کتاب بهار دوشیزه ژان برودی (1961) نخستین کتابی بود که از وی خواندم، کتاب های دختران نحیف (1963) و رمان صندلی راننده (1970)، ازجمله کتاب هایی هستند که من از میان آثار موریل اسپارک بسیار می پسندم.

چه چیزی از شخصیت موریل اسپارک نظر شما را جلب کرده بود؟

موریل اسپارک همزمان با هوش و عقل و غمزده بودن، دارای تفکرات سیاه و پرشور و بسیار احساساتی بود و ذهنی نامرتب داشت. او خیلی روحیه متمدنانه ای نداشت. یکی از نوشتار های وی که مورد علاقه من واقع شده، فخرفروشان نام دارد، این اثر یک داستان کوتاه است که تنها در 3 صفحه خلاصه می شود. این داستان سه صفحه ای آمیخته از طنز و مضحکه و شرارت و بی رحمی است. در مجموع داستانی است که آشفتگی ذهن نویسنده از آن هویداست و همین پریشانی ذهنی موریل اسپارک است که من را به او علاقه مند کرده.

ویرجینیا وولف نیز یکی دیگر از نویسندگانی است که به طور ویژه در سنین جوانی الهام بخش شما بوده. آیا اورلاندو نخستین کتاب ویرجینیا وولف است که شما خوانده اید؟

بله من 12 یا 13 سالم بود که کتاب اورلاندو را خواندم. فکر می کنم برای خواندن این کتاب سنم بسیار کم بوده. من در دوره جوانی، تقریبا می توانم بگویم به فاصله هر 5 سال این کتاب را دوباره خواندم. آنگونه که شهرت یافته این کتاب درباره جنسیت و در واقع درباره هر دو جنس مذکر و مونث است. اما با خواندن این کتاب متوجه شدم که به هیچ و جه درباره جنسیت نیست. در واقع اورلاندو، کتابی نیست که در آن ویرجینیا وولف به توصیه و تجویز تبعیت از دیدگاه خاصی پرداخته باشد. این کتاب درباره کاهش فاصله میان محدوده ها و تغییر و تحولات بی خاتمه است. این کتاب درباره تحرک و تحول است. از نظر من ویرجینیا وولف در این کتاب بیشتر به نقد ساختار طبقاتی و غرور ملی پرداخته است.

آیا علاوه بر مایکل پاول و مریک پرسبرگر فیلمسازان و بازیگران مهم دیگری بوده اند که در سنین جوانی شما از آن ها تأثیر پذیرفته و به آن ها علاقه پیدا کرده باشید؟

البته آلفرد هیچکاک همواره از کارگردانان مورد علاقه من بوده است. من به فیلم قلب های مهربان و نیم تاج ها ساخته رابرت هیمر (1949) نیز بسیار علاقه دارم و نمی توانم بگویم که چندبار آن را دیده ام. آلک گینس و پیتر سلرز هر دو از بازیگران الهام بخش من بوده اند و بسیار به بازی این دو علاقه دارم. بسیار دوست دارم که از آن ها در بازیگری تأثیر بگیرم. علاقه من به آلک گینس بیشتر به دلیل بازی اش در فیلم قلب های مهربان و نیم تاج هاست. شاید یکی از دلایل علاقه من به این فیلم این است که من از خانواده ای هستم که همه اعضای آن در ظاهر به یکدیگر شباهت دارند.

من این فیلم را برای نخستین بار در دوازده سالگی دیدم و از آن زمان به بعد ذره ای از علاقه ام نسبت به آن کم نشده است. من از مهارت بازیگری پیتر سلرز به ویژه در فیلم های استنلی کوبریک نیز بسیار خوشم می آید. من به بازی او در فیلم لولیتا (1961) و دکتر استرنج لاو (1963) بسیار فکر می کنم.

من همواره از بازیگرانی که در چند نقش بازی می کنند بسیار خوشم می آمد. درک جارمن درکارگردانی مهارت بسزایی دارد و ازجمله کارگردانان برخاسته از سینمای بریتانیا می توان وی را به حساب آورد. بازی کردن در فیلم های او مانند بازی در مدرسه بازیگری است، درک جارمن در ساخت فیلم های شخصی که با وجود ظاهر خام و ناپخته شان آکنده از فانتزی و روایت جذاب داستانی هستند، مهارت دارد. بونگ جون هو (کارگردان مشهور کره ای و برنده نخل طلای کن با فیلم انگل) نیز در سینمای کره از نظر من از چنین مهارتی برخوردار است.

به نظر می رسد شما بسیار به بازی در نقش شخصیت های قدرتمند علاقه دارید. به طور ویژه بازی در نقش میسون در سریال برف شکن، جادوگر سفید در سری فیلم های نارنیا و ملکه ایزابل، آیا بازی در چنین نقش هایی برای شما جذابیت ویژه ای دارد؟

بله همه آن ها ربطی با ایده قدرت دارند. اما همه این شخصیت ها به طور یکسان پیروز نیستند. اما به عنوان مثال من به شخصیت وکیل بی رحمی که من ایفای نقشش در فیلم مایکل کلایتون به کارگردانی تونی جیلوری (2007) را به عهده داشتم، بسیار علاقه دارم، او به طور پیچیده ای قصد دارد تبدیل به فردی قدرتمند شود.

البته در ظاهر این تصور به شما دست می دهد که او درصدد قدرت یابی نیست و صرفا در صدد پیروی از یک رئیس یا یک رهبر است که در واقع اینچنین نیست و او تمایلات خود را نهان کرده است. در فیلم خاتمه عمیق (2001) به کارگردانی دیوید سیگل و اسکات مک گی نیز در نقش مارگارت هال بازی کرده ام. او زن خانه دار، مادر، همسر و عروس مسئولی است که می خواهد زندگی راحت و بی دغدغه ای داشته باشد. او آرام سخن می گوید و بسیار ملایم است، اما اوضاع در نهایت به گونه ای پیش می رود که ناگزیر می شود اداره امور را در دست بگیرد.

خر؛ بازیگر مورد علاقه سوئینتن

تیلدا سوئینتن می گوید: زمانی که از من درباره اجرا های مورد علاقه ام در بازیگری می پرسند، علاوه بر بازی باسترکیتون، می توانم به بازی یک خر یا بازی تعدادی از خر ها در فیلم ناگهان بالتازار ساخته روبر برسون در 1966 اشاره کنم. بی شوخی، من اجرای آن خر را دوست داشتم و شیوه نشان دادن این موجود زنده در این فیلم را بسیار دوست داشتم. بازی این خر و تعدادی دیگر از خر ها در این فیلم، جنبه آموزشی استادانه ای برای ایفای نقش های انسانی دارد.

چرا که شما در هر لحظه از این فیلم این خر را همراهی می کنید و این فیلم به ما بسیار درباره خر ها و خصوصیات این حیوان می آموزد. در این فیلم درواقع خریت نیز فریم به فریم نمایش داده می شود. یکی از دیگر چیز هایی که من را به خر علاقه مند می کند این است که این حیوان در هیچ فیلم دیگری جز ناگهان بالتازار بازی نکرده است. من هم آرزو داشتم می توانستم تنها در یک فیلم ایفای نقش کنم. بودن در یک فیلم و سپس ناپدید شدن اتفاق بسیار خوبی است که برای هر کسی رخ نمی دهد.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 137

به "گفت وگو با تیلدا سوئینتن؛ بانوی نقش های ناممکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با تیلدا سوئینتن؛ بانوی نقش های ناممکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید