100 میلیارد بدهی را ندهید شکایت می کنیم

به گزارش اردکان خبر، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با درخواست از شرکت های هواپیمایی برای استرداد وجه پروازهای باطل شده، گفت: ایرلاین های ایرانی و خارجی حدود یک صد میلیارد تومان به آژانس های مسافرتی و مردم بدهکارند.

100 میلیارد بدهی را ندهید شکایت می کنیم

از پروفایل اینستاگرام بهروز ازند دیدن نمایید.

این بدهی که بخشی از آن طلب آژانس های مسافرتی و بخشی دیگر طلب مردم از برخی ایرلاین های داخلی و خارجی است، سبب بروز مسائل زیادی شده و نارضایتی و شکایت مسافران را از آژانس های مسافرتی به دنبال داشته، درحالی که ما صرفا فروشنده خدمات ایرلاین ها بودیم.

وزارت راه در ششم اسفندماه بخشنامه ای را صادر کرد و از شرکت های هواپیمایی خواست وجوه بلیت های کنسل شده را بدون کسر جریمه به مردم بازگردانند. بسیاری از ایرلاین ها پرداخت این وجوه را به بعد از تعطیلات نوروز موکول کردند، اما رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی به ایسنا گفت هنوز بخش زیادی از این مبلغ به مردم و آژانس های مسافرتی بازگردانده نشده و مسائل بسیاری را به وجود آورده است.

حجم زیادی از این مبالغ به پروازهای خارجی مربوط می شوند که با شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورها و مسدود شدن مرزهای هوایی، باطل شدند، درحالی که هنوز هزینه بلیت این پروازهای باطل شده برگردانده نشده است.

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه ای خطاب به برخی ایرلاین ها از جمله ایران ایر، ماهان، ایرفلوت (روسیه)، قطر، ترکیش، ایرعربیا (امارات)، آزال (جمهوری آذربایجان)، عمان ایر، امارات و اتریش ـ لوفتهانزا (آلمان) اعلام کرده است: همان گونه که مستحضرید براساس دستورات وزیر راه و شهرسازی و اطلاعیه ها و دستورالعمل های سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص استرداد بدون جریمه و فوری وجوه دریافتی از مسافران بابت بلیت پروازهای ابطال شده به دلیل شیوع ویروس کرونا در اسفندماه 98 دفاتر خدمات مسافرت هوایی سراسر کشور شاهد مراجعات و پیگیری ها و شکایت های متعدد و به حق مسافرانی هستند که تقاضای استرداد وجوه بلیت های خود را دارند، در حالی که تا کنون آژانس های مسافرت هوایی پیروز به دریافت مبالغ مذکور از آن شرکت (هواپیمایی) نشده اند و همین امر مسائل فراوانی را برای پاسخگویی به مراجع قانونی به وجود آورده است.

این انجمن ضمن درک شرایط نامطلوب پیش آمده از آن شرکت تقاضا دارد که در اسرع وقت براساس بخشنامه های صادره از سوی سازمان هواپیمایی کشوری و مراجع قانونی کشور نسبت به پرداخت مطالبات دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی اقدام کند تا بر آن اساس مطالبات مسافرانی که بلیت آن شرکت را ابتیاع نکرده اند، اقدام شود. در غیر این صورت آژانس های مسافرت هوایی برای پاسخگویی به مراجع قانونی و دفاع از کسب و کار خود در برابر شکایت متعدد مسافران مجبور خواهند بود که علی رغم میل باطنی، شکایت متقابلی علیه آن شرکت هواپیمایی طرح کند که امید است با تدبیر آن شرکت و انجام مذاکرات با سازمان هواپیمایی کشوری در هفته آینده نیازی به پیگیری امور از طریق مراجع قضایی نباشد.

آژانس های مسافرتی به علت ناتوانی در بازپرداخت هزینه های بلیت های کنسل شده با شکایت و اخطارهای گسترده و همچنین پلمب روبه رو شده اند. برخی از آن ها گفته اند تا وقتی شرکت های هواپیمایی و هتل ها هزینه مسافر را پس ندهند، آن ها قادر به بازگرداندن طلب مردم نخواهند بود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 8

به "100 میلیارد بدهی را ندهید شکایت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "100 میلیارد بدهی را ندهید شکایت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید