انیمه آکیرا چگونه المپیک توکیو 2020 را پیش بینی نموده بود؟

به گزارش اردکان خبر، آکیرا شاهکار ماندگار کاتسوهیرو اوتومو، سه سال پیش 30 ساله شد. همین سه سال پیش اگر درباره این بحث می شد که آکیرا المپیک توکیو 2020 و ماجراهایش را پیش بینی نموده است، کمتر کسی باورش می شد. حال جاشوا میر، نویسنده وبسایت اسلش فیلم، در این مقاله چنین ادعایی را مطرح نموده است. بد نیست نگاهی به این متن بیاندازیم و دیدگاه های جاشوا میر را بشنویم. بقیه متن از زبان نویسنده است.

انیمه آکیرا چگونه المپیک توکیو 2020 را پیش بینی نموده بود؟

پیشتر دانشمندان و استیون سودربرگ (با فیلم شیوع - 2011) به ما درباره خطرات بالقوه یک بیماری همه گیر دنیای هشدار داده بودند. ولی باز هم خیلی از مردم فکرش را هم نمی کردند که در سال 2020 با چه اتفاقاتی روبرو می شوند. حال در سال 2021 هستیم، ورزشکارانی از سراسر دنیا در المپیک 2020 مشغول رقابت هستند. توکیو، مرکز ژاپن، میزبان این دوره بازی ها است. اگر دقیق تر به آکیرا نگاه کنیم، متوجه می شویم این انیمه کلاسیک خیلی قبل تر از ما می دانست در المپیک 2020 قرار است چه اتفاقاتی رخ دهد.

لغوش کنید: چطور آکیرا توکیو 2020 را پیش بینی کرد؟

در همان اوایل فیلم با استادیوم المپیک آشنا می شویم. بعد از آن صحنه معروف تعقیب وگریز با موتور در خیابان های سایبرپانکی نئوتوکیو. ابتدا از یک زاویه دید پرنده (زاویه دید از بالا در آسمان، به صورت عمودی)، استادیوم را در آسمان شب می بینیم. سپس در نمای بعد استادیوم را در نمایی نزدیک تر می بینیم. هنوز کامل نشده و مشغول ساخت وساز هستند. سپس یک تابلو را می بینیم که به ژاپنی روی آن نوشته شده: المپیک توکیو - 147 روز تا مراسم افتتاحیه. پایین تر از آن، دوباره به زبان ژاپنی نوشته شده: بیایید همه حمایت کنیم و این المپیک را به یک موفقیت تبدیل کنیم. ولی عده ای از دیوارنویس های خیابانی زیر آن این پیغام را نوشته اند: لغوش کنید.

این لغوش کنید تا قبل از برگزاری المپیک 2020 هم شعار خیلی از مردم ژاپن بود. آن ها معتقد بودند مسئولان توکیو و کمیته بین المللی المپیک یا باید مسابقات را دوباره عقب می انداختند و یا کلا لغوش می کردند، و الان اصلا زمان مناسبی برای برگزاری نیست. در این شرایط غیرعادی، فشار زیادی به شهر و مردم و مخصوصا بخش پزشکی وارد خواهد شد.

استادیومی که به محرمانه ترین شکل ممکن ساخته شده است

ارتباط بین آکیرا و المپیک 2020 فراتر از یک صحنه کوتاه است. کل نقطه اوج فیلم کاتسوهیرو اوتومو در همین استادیوم خالی می گذرد. معلوم می گردد زیر این استادیوم یک آزمایشگاه محرمانه ساخته شده و آکیرا، کودکی روان پریش با توانایی های فراانسانی، آن جا نگه داری می گردد. آکیرا آن قدر قدرتمند هست که بتواند فاجعه ای که باعث نابودی توکیوی قدیم در سال 1988 شد را دوباره تکرار کند. این نکته را باید در نظر داشت که داستان فیلم در سال 2019 رخ می دهد، زمانی که کووید-19 به اوج خودش رسیده بود.

در دنیای واقعی خودمان، ژاپن یک استادیوم ملی 1.4 میلیارد دلاری برای همین المپیک کذایی ساخت. ولی بعدا اعلام کردند که به خاطر مسائل ناشی از کرونا، بازی ها بدون تماشاگر برگزار می شوند. آمار مبتلایان مرتب بالا می رود و تعداد واکسینه شده ها راضی نماینده نیست، به همین علت توکیو تحت فشار مجبور به گرفتن چنین تصمیمی شد. در کل مدت زمان برگزاری بازی ها، این استادیوم خالی و بدون تماشاگر است، درست مانند چیزی که در آکیرا دیدیم. سم برسانتی، نویسنده وبسایت ای وی کلاب در این باره می گوید: استادیوم المپیکی که در این فیلم می بینیم، پوششی است برای اتفاقات بدی که باعث نابودی شهر در گذشته شده و می تواند یک بار دیگر باعث ایجاد این نابودی گردد. این ورزشگان نشان دهنده میل ذاتی بشر به بازگشت به نظم پیشین و نادیده گرفتن خطر واقعی است.

من به اسم شخصی که یازده سال از عمرم را در ژاپن زندگی نموده ام، می توانم بگویم که ژاپنی ها در برخورد با موقعیت های ناجور، همواره این واکنش متمایز را نشان می دهند. آن ها چیزهای بد را زیر فرش پنهان می نمایند تا حفظ ظاهر نمایند. احتیاط هم یک نوع شجاعت است. پس بیایید شجاع باشیم و از چیزهایی که ممکن است باعث ناراحتی و نارضایتی شوند صحبت نکنیم.

همین چند وقت پیش سری به استادیوم المپیک زدم. همواره آن را در حال ساخت وساز می دیدم، ولی الان دیگر کامل شده بود. از نزدیک شاهد این استادیوم کامل بودم، ولی نه آن قدر نزدیک. کلی حفاظ امنیتی دور آن کشیده بودند نیروهای امنیتی همه جا بودند. این صحنه مرا یاد آکیرا انداخت، جایی که پلیس مشغول مبارزه با تظاهرنمایندگان بود.

روحیه اصلی جاری در المپیک توکیو این است: محصور

من و همسرم بلیط های المپیک را گرفته بودیم (قبل از این که اعلام نمایند بازی ها بدون تماشاگر است)، و الان که چشم انداز استادیوم محصور را می بینیم، کلی ناراحتیم. دوست داشتیم حلقه های رنگارنگ المپیک را بیرون استادیوم ببینیم. این حلقه ها می توانستند نمادی از یک اتحاد بین الملی و بی محدودیت باشند، حلقه هایی که همه بهم متصل هستند. ولی از المپیک سال جاری تنها حصاربندی و امنیت بالا و این جا نیایید می بینم و می شنوم. آن عکس های کاذبی که از فضای المپیک گرفته می گردد را فراموش کنید، روحیه واقعی المپیک سال جاری همین است.

مردمی که در ژاپن می شناسم مدت ها بود که منتظر برگزاری المپیک بودند. من این جا معلم هست. دوستان ژاپنی زیادی را می دیدم که داشتند زبان انگلیسی خود را تقویت می کردند تا با انجام کارهای داوطلبانه در طول برگزاری مسابقه ها، میزبانی خوبی از ژاپن نشان دهند.

راستا رسیدن به توکیو 2020 طولانی و پرحاشیه بود. همان ابتدا نشانی که برایش طراحی نموده بودند دردسرساز شد و اتهام دزدی به آن زده شد. عده ای هم معتقد بودند دولت ژاپن به جای این که این همه پول را خرج المپیک و ساخت استادیوم کند، بهتر است به فکر بازسازی منطقه توکوهو باشد که زلزله بدی را تجربه کرد و آسیب های زیادی دیده است. این اتفاق در سال 2011 رخ داد، اولین سال حضور من در ژاپن بود. من هم آن را حس کردم، هر لحظه منتظر بودم خانه ام فرو بریزد.

چه کسی از این المپیک همراه با یک بیماری همه گیر سود می برد؟

تعویق یک ساله مسابقات المپیک در تاریخ بی سابقه بود. این را هم باید در نظر داشت که تا پیش از این که قضیه برگزاری بدون تماشاگر بازی ها اعلام گردد جف شل، رئیس شرکت رسانه ای ان بی سی یونیورسال معتقد بود از نظر اندازه تبلیغات و بازدید، این پرسودترین المپیک تاریخ خواهد بود.

عمیقا آرزو می کنم از این المپیک فعلی هم عده ای سود ببرند، چون مطمئن نیستم که مالیات دهندگان ژاپنی سودی از آن ببرند، همان طور که پنهان کردن آن راز مهم در آکیرا سودی به شهروندان نئوتوکیو نمی رساند.

قبلا مردم نگران گرمای ذوب نماینده شهر در تابستان بودند. المپیک 1964 توکیو هم در ماه اکتبر برگزار گردید. مردم می ترسیدند مهمانانی که به توکیو می آیند آماده پذیرش این گرما نباشند و بیمار بشوند. ولی دیگر توریستی در کار نیست، خیلی از مسابقه ها هم صبح یا شب برگزار می شوند تا مردم ایالات متحده هم بتوانند آن ها را ببینند.

المپیک توکیو 2020 در شرایط ناسازگاری دارد برگزار می گردد. ورزشکاران زیادی بودند که پارسال بعد از این که بازی ها یک سال به تعویق افتادند، فشار زیادی را متحمل شدند. آن ها مجبور بودند یک سال پرفشار دیگر را مشغول تمرین و آماده سازی باشند. برای سازمان دهندگان، تبلیغ نماینده ها و افراد داوطلب، این المپیک فرصتی است تا بالاخره بتوانند از آن سوی این کابوس لجستیکی خارج شوند. کابوسی که عبارت است از برنامه ریزی و برگزاری المپیک در بدترین شرایط ممکن.

برای بقیه ی ما، از جمله شهروندان همین نئوتوکیو، المپیک تابستانی توکیو 2020 چیزی است که تنها روی صفحه تلویزیون می بینیم. یا شاید هم به وسیله نت فلیکس ژاپن، که همین الان دارد یک انیمه پیش گویانه به نام آکیرا را پخش می نماید.

منبع: SlashFilm

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 810

به "انیمه آکیرا چگونه المپیک توکیو 2020 را پیش بینی نموده بود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "انیمه آکیرا چگونه المپیک توکیو 2020 را پیش بینی نموده بود؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انیمه آکیرا چگونه المپیک توکیو 2020 را پیش بینی نموده بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید