با تور مجازی از دریاچه های پلیتویک بازدید کنید

به گزارش اردکان خبر، پارک ملی دریاچه های پلیتویک از شانزده دریاچه تشکیل شده است و یکی از قدیمی ترین مکان های تفریحی در کرواسی محسوب می گردد.

با تور مجازی از دریاچه های پلیتویک بازدید کنید

پارک ملی دریاچه های پلیتویک (Plitvice Lakes National Park) به مساحت 30,000 هکتار در بخش مرکزی کشور کرواسی واقع شده است. در سال 1949، این منطقه به عنوان پارک ملی به ثبت رسید و 30 سال بعد در فهرست میراث جهانی یونسکو نهاده شد. بیشتر پوشش جنگلی این پارک را درختان راش، کاج و صنوبر تشکیل می دهند. بعلاوه، این پارک ملی زیستگاه صدها گونه از گیاهان، حیوانات و پرندگان است؛ اما بیش از هر چیز، این پارک ملی به خاطر بخش های آبی اش معروف است: رودخانه هایی که در سنگ آهک جریان دارند و بر تن این سنگ ها اشکال زیبایی خلق نموده اند، سدهای طبیعی، آبشارها و غارها، همه و همه از زیبایی های این منطقه محسوب می شوند. با ما همراه شوید تا از دریچه تور مجازی به بازدید از این دریاچه بپردازیم.

16 دریاچه کارستی بزرگ و تعداد زیادی دریاچه کوچک تر در این پارک ملی کشور کرواسی قرار دارند که به وسیله پنج رودخانه تغذیه می شوند. کل مساحت تحت پوشش آن ها 217 هکتار است. این دریاچه های زیبا به شکل آبشار های زنجیروار در پی هم نهاده شده اند و بالاترین آن ها در ارتفاع 636 متری از سطح دریا قرار گرفته است و آخرین آن ها در ارتفاع 503 متری نهاده شده است.

بیش از صد آبشار در این پارک ملی وجود دارد و هر سال به تعداد آن ها افزوده می گردد. این پدیده در نتیجه نوع خاص شکل گیری موانع تراورتنی صورت می گیرد. این موانع نه از سنگ، بلکه از جنس رسوب گیاهان هستند. درختان و شاخه هایی که درون آب می افتند طی فرایندی آهکی می شوند و رسوبات جامد تشکیل شده باعث ایجاد موانعی در جهت رودخانه ها می شوند. سپس، جریان آب به تدریج موجب فرسایش سدهای تشکیل شده می گردد و راه را برای ایجاد آبشارهای نو هموار می سازد. آبشار ساستوچی (Sastavci) که به عقیده بسیاری زیباترین این آبشارها است، 72 متر ارتفاع دارد.

یکی از جالب ترین و تماشای ترین جاذبه های پارک ملی دریاچه های پلیتویک، غارهای آن است. برخی از این غارها درست در زیر آبشارها نهاده شده اند. برخی از آن ها نام های عجیب و غریبی دارند؛ مانند شوپیارا (Šupljara) به معنی غار بدون کف و سقف، اسنا پچیا (Crna pećina) به معنی غار سیاه و سفید و مرچنا (Mračna) به معنی غار غم انگیز.

تا سال 1958، این پارک در دسترس گردشگران نبود؛ اما در سال های بعد آغاز به توسعه زیرساخت های گردشگری این پارک کردند. با ایجاد پیاده رو ها و جهتهای عبور و مرور گردشگران، قطارهای برقی سازگار با محیط زیست، کشتی ها و قایق ها به جنبه گردشگری این پارک رونق داده شد. این پارک در طول فصل های گرم یک مقصد گردشگری پرطرفدار است. تماشای منظره ها رنگارنگ بهاری، آب های سبز زمردی و درختانی به رنگ هایی از طیف سبز می تواند بسیار لذت بخش باشد.

در زمستان، طبیعت به خوابی آرام فرو می رود؛ اما، هنوز هم می توان نظاره گر نشانه های چشم نواز طبیعت زمستانی این پارک ملی بود. رنگ های رنگارنگ و روشن جای خود را به سفیدی درخشان زمستانی می دهند، آبشارهای زیبا منجمد می شوند و درختان تحت فشار سنگینی برف خمیده، منظره های زیبا و خیره نماینده که به نظر از لابه لای صفحات یک داستان خیالی بیرون افتاده اند ایجاد می نمایند.

آیا شما نیز قبلا از این دریاچه های پلیتویک در کشور کرواسی تماشا نموده اید؟ تجربیات خود را با خبرنگاران و سایر کاربران در میان بگذارید.

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1040

به "با تور مجازی از دریاچه های پلیتویک بازدید کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تور مجازی از دریاچه های پلیتویک بازدید کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید