تایید ارتباط نارسایی تنفسی کرونا با گروه خونی

به گزارش اردکان خبر، پس از شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید 19 در کشور های گوناگون جهان، تحقیقات اولیه متخصصان این گمان را تقویت کرد که عوامل ژنتیکی می توانند در چگونگی مقابله سیستم دفاعی بدن در برابر ویروس کرونا نقش زیادی ایفا کنند.

تایید ارتباط نارسایی تنفسی کرونا با گروه خونی

به گزارش ایسنا، نتایج آزمایشات جدید گروهی از متخصصان نروژی و آلمانی اکنون ارتباط میان برخی از گروه های خونی و تشدید نارسایی های تنفسی در فرایند رشد بیماری ناشی از ویروس کرونا در بدن را نشان می دهد.

این گروه به سرپرستی تام کارلسن از بیمارستان دانشگاه اسلو در نروژ و آندره فرانکه از دانشگاه کیل در آلمان، نمونه خون 1610 بیمار بدحال را که به دلیل ابتلا به بیماری کووید19 در اوج این بیماری همه گیر در هفت کلینیک اسپانیا و ایتالیا بستری بودند، بررسی و مقایسه کردند.

این کارشناسان مولکول های DNA بیماران را نیز که از نقاط مختلقی بودند استخراج و مورد بررسی و پژوهش قرار دادند. سپس خصوصیات ژنتیکی یافته شده در نمونه های خون این بیماران با خون 2205 نفر از افراد سالم اهداکننده خون از هر دو کشور مقایسه شدند. محققان دریافتند که افراد مبتلا به گروه خونی A + بیشتر در معرض خطر نارسایی تنفسی ناشی از بیماری کووید19 هستند. نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد که بدن افراد با گروه خونی نوع O در مقابل ویروس کرونا از ایمنی بهتری برخوردار است.

تفاوت دو گروه خونی

مطالعات جدید متخصصان نروژی و آلمانی نشان می دهد که شدت نارسایی تنفسی در بیماران کووید19 در نوع گروه خونی با کروموزوم rs 657152 حدود 32 درصد و در نوع rs 11385942 حدود 77 درصد بیشتر از بقیه بیماران بوده است. این کروموزم ها تعیین کننده خصوصیات گروه های خونی در ژن ها هستند.

پیش از این محققان چینی در پژوهش های خود به این نتیجه رسیده بودند که میانگین تعداد بیماران کووید19 که دارای گروه خونی A هستند از سایر گروه های خونی بیشتر است.

بنابر گزارش دویچه وله، علاوه بر این از مدت ها پیش این نکته نیز برای دانشمندان تعیین شده است که افرادی که گروه خونی O دارند کمتر دچار بیماری مالاریا می شوند. از طرف دیگر نتیجه تحقیقات موید آن است که بدن کسانی که گروه خونی A دارند در مقابل طاعون مقاوم تر است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 118

به "تایید ارتباط نارسایی تنفسی کرونا با گروه خونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایید ارتباط نارسایی تنفسی کرونا با گروه خونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید