تهاتر ارزی کلید خواهد خورد

به گزارش اردکان خبر، چند ماه پس از تغییر در دستورالعمل های ارزی بانک مرکزی و نقدها جدی بخش خصوصی، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بار دیگر تهاتر ارزی را مجاز اعلام کرد.

تهاتر ارزی کلید خواهد خورد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پس از آغاز دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران، بانک مرکزی بیان نمود که صادرکنندگان موظفند ارز حاصل از صادرات را بر مبنای تعهد ارزی به کشور بازگردانند.

در دو سال گذشته، بارها دستورالعمل های ارزی بانک مرکزی تغییر کرد و در دستورالعمل سال گذشته، صادرکنندگان در کنار بازگشت 50 درصد ارزشان به سامانه نیما، امکان واردات در ازای 30 درصد از صادراتشان را نیز داشتند.

از ابتدای امسال، با تغییر در شرایط اعلام شده از سوی بانک مرکزی، بار دیگر امکان واردات حذف شد و تنها سامانه نیما راه ایفای تعهدات اعلام شد، موضوعی که با انتقاد صادرکنندگان روبرو شد و بسکمک از آنها بیان نمودند که در شرایط فعلی، واردات در ازای صادرات یکی از گزینه هایی است که می توانست شرایط را تسهیل کند.

با گذشت چند ماه از آغاز این اختلاف نظرها، حالا ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، مجوز تهاتر صادرات با واردات را صادر کرده است.

بر اساس مصوبه این ستاد، وارد کنندگان می توانند علاوه بر استفاده از سامانه نیما، ارز مورد نیاز خود را از محل ارز صادرکنندگان به شکل تهاتر به نحو گسترده تامین کنند. همچنین واردات از محل ارز متقاضی که توسط وارد کننده یا اشخاص دیگر، تامین می شود با ثبت سفارش نزد وزارت صمت امکان پذیر خواهد بود.

به این ترتیب بار دیگر امکان واردات در ازای صادرات فراهم خواهد شد. موضوعی که به اعتقاد فعالان اقتصادی در کنار کمک به ایفای تعهدات ارزی، به تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز کمک خواهد کرد.

بر اساس آمارهای رسمی، ایران در سال گذشته بیش از 44 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته است. بانک مرکزی چند ماه قبل بیان نمود که از مجموع صادرات اجرا شده در سال های اخیر 27 میلیارد دلار ارز به کشور بازنگشته است. موضوعی که با اعتراض اتاق بازرگانی روبرو شده و کنندگان بخش خصوصی بیان نمودند که بخش قابل توجهی از این ارز مربوط به صادرکنندگانی است که بدون کارت بازرگانی اقدام به صادرات کرده اند.

رئیس کل بانک مرکزی چند روز قبل نیز بیان نمود که نام 250 صادرکننده ای که هیچ ارزی به کشور بازنگردانده اند به قوه قضاییه تحویل شده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 351

به "تهاتر ارزی کلید خواهد خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهاتر ارزی کلید خواهد خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید