خبرنگاران حزب حاکم کرواسی با 71 کرسی پیروز انتخابات پارلمانی شد

به گزارش اردکان خبر، بلگراد- خبرنگاران- حزب محافظه کار جامعه دمکراتیک کرواسی به رهبری آندره پلنکوویچ نخست وزیر، بر اساس نتایج اولیه اعلام شده از انتخابات پارلمانی در ترکیب جدید مجلس کرواسی با 71 نماینده پیروز این دوره از انتخابات پارلمانی شد.

خبرنگاران حزب حاکم کرواسی با 71 کرسی پیروز انتخابات پارلمانی شد

به گزارش پایگاه های اینترنتی بالکان، همچنین حزب سوسیال- دمکراتیک و احزاب ائتلافی آن با کسب 45 نماینده و جنبش میهن با 16 نماینده، حزب راست گرای موست و ائتلاف زلنو تحت عنوان (ما می توانیم)هر کدام با 4 نماینده و ائتلاف هوشیار/ فوکوس و سی سی پی با 3 کرسی و حزب مردمی کرواسی با یک نماینده پیروز شدند که در ساختار جدید مجلس کرواسی راه یابند.

طبق این نتایج، جامعه دمکراتیک کرواسی به تنهایی می تواند با یاری بعضی احزاب کوچک و یا نمایندگان اقلیت های ملی، دولت جدید کرواسی را تشکیل دهد.

بنا بر نتایج اولیه انتخابات مجلسی در کرواسی، مشارکت مردم در این دور از انتخابات حدود 40 درصد از واجدان شرایط رأی بوده است.

کارشناسان سیاسی بر این باورند که مهاجرت جوانان به خارج و برگزاری انتخابات در زمان همه گیری کرونا از جمله دلایل شرکت شمار اندک مردم در انتخابات است.

در این انتخابات که از ساعت 7 بامداد یکشنبه شروع شد و تا ساعت 19 ادامه داشت، 3.86 میلیون شهروند واجد شرایط رأی دادن در کرواسی می توانستند با حضور در حدود 7 هزار حوزه رأی گیری در سراسر کشور به نمایندگان مورد نظر خود برای ورود به ساختار جدید مجلس رأی بدهند.

حدود هشت هزار و 700 ناظر بر انتخابات نظارت کردند.

در ساختار جدید مجلس نمایندگان کرواسی مانند گذشته 140 نماینده از 151 نماینده مجلس این کشور در 10 حوزه انتخاباتی در درون کشور، سه نماینده از طرف اتباع کرواسی در 49 کشور خارج و هشت نماینده از اعضای اقلیت های ملی انتخاب می شوند.

برای تشکیل دولت، دست کم به حمایت حداقل 76 نماینده مجلس احتیاج است.

بر اساس قوانین کرواسی، احزاب و یا ائتلاف و یا گروه شهروندی با کسب حداقل 5 درصد آرا می توانند وارد ساختار مجلس شوند.

در این دوره از انتخابات، 192 لیست با 2 هزار 700 عضو احزاب سیاسی و داوطلب آزاد برای راه یافتن به مجلس جدید کرواسی رقابت کردند. در این لیست ها 41 درصد نامزد زن شرکت داشتند. همچنین میانگین سنی نامزدها 48.6 سال بوده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 159

به "خبرنگاران حزب حاکم کرواسی با 71 کرسی پیروز انتخابات پارلمانی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حزب حاکم کرواسی با 71 کرسی پیروز انتخابات پارلمانی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید