تحلیل استاد دانشگاه بیرمنگام از ناکامی آمریکا در شورای امنیت

به گزارش اردکان خبر، ایلنا نوشت: استاد روابط بین الملل دانشگاه بیرمنگام با تاکید بر اینکه ناکامی آمریکا در تمدید تحریم های تسلیحاتی قابل پیش بینی بود، گفت: اروپایی ها نشان دادند که به دنبال سازش و حفظ برجام هستند.

تحلیل استاد دانشگاه بیرمنگام از ناکامی آمریکا در شورای امنیت

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

شب گذشته منابع دیپلماتیک اعلام کردند که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت رای نیاورده است. این منابع اعلام کردند که تنها جمهوری دومینیکن در اعلام رای مثبت به این قطعنامه با آمریکا همراه شده است. بر این اساس چین و روسیه به این قطعنامه رای منفی و 11 عضو دیگر شورای امنیت نیز به آن ممتنع رای داده اند، اتفاقی که باید از آن به عنوان شکست سنگین ترامپ در آستانه انتخابات یاد کرد، در واقع به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه روابط بین الملل آخرین تیر ترامپ برای پیروزی در انتخابات و تنگ کردن حلقه فشار بر ایران به سنگ خورده است.

در همین رابطه گفت وگوی استاد دانشگاه بیرمنگام می خوانید:

ویلیام اسکات لوکاس استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه بیرمنگام است . وی به صورت تخصصی در حوزه سیاست خارجه آمریکا تحقیق و آنالیز نموده است. وی در گفت وگو با ایلنا نظرات خود را در خصوص تنش های اخیر میان ایران و آمریکا و شکست قطعنامه ضدایرانی این کشور در شورای امنیت مطرح نمود.

ویلیام اسکات لوکاس در ابتدا در خصوص تمدید تحریم های تسلیحاتی گفت: دلیل این اقدامات تنفر ترامپ از برجام و دستاوردهای اوباماست، او به دنبال آن است تا بتواند توافقی جدید با ایران قبل از انتخابات منعقد کند و این پیروزی را برای خود ثبت کند و یا اینکه نظام در ایران تغییر کند. کوشش برای تمدید تحریم های تسلیحاتی هم در راستای حفظ فشار بر ایران و یا شاید افزایش فشار حداکثری موجود بر ایران بود که با شکست روبرو شد.

وی در ادامه اضافه کرد: این کوشش برای تمدید تحریم های تسلیحاتی نافرجام بود چراکه آمریکا در زمان ترامپ از اروپا فاصله گرفت و علاوه بر چین و روسیه، اروپایی ها هم بارها مخالفت خود در زمینه تحریم ها را به آمریکا نشان دادند برای همین هم این نتیجه قابل پیش بینی بود.

استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه بیرمنگام گفت: از ابتدا هم بعید بود که ایالات متحده بتواند تحریم های تسلیحاتی را علیه ایران تمدید کند. اروپایی ها به دنبال سازش و حفظ برجام هستند و روسیه و چین هم می توانند هرگونه اقدام شورای امنیت علیه ایران را مورد مخالفت قرار دهند و آن را رد نمایند که این کار را هم کردند.

ویلیام اسکات لوکاس در خصوص توافق ایران و چین گفت: این توافق به تنهایی همه مسائل ایران را حل نمی کند. تحت تاثیر تحریم ها صادرات ایران کم شده است و ارزش واحد پول ایران کاهش پیدا نموده است بر همین اساس هم مسائل فراوری، سرمایه گذاری و اشتغال در ایران وجود دارد. بنابراین این توافق به تنهایی نمی تواند همه مسائل ایران را حل نماید.

وی گفت: تحریم ها بر شیوع کرونا تاثیر گذاشته است. تحریم های آمریکا توان پزشکی ایران را به وسیله ممنوعیت مستقیم واردات دارویی و تجهیزات پزشکی با مشکل روبرو نموده است. پیچیدگی تحریم ها بر توانایی انجام معاملات اقتصادی برای واردات موارد لازم توسط ایران تأثیر گذاشته و شرایط را سخت نموده است.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 226

به "تحلیل استاد دانشگاه بیرمنگام از ناکامی آمریکا در شورای امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل استاد دانشگاه بیرمنگام از ناکامی آمریکا در شورای امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید