درد جسمی که علامت افسردگی است

به گزارش اردکان خبر، افسردگی با حالت اندوه داشتن متفاوت است و برای تشخیص این دو از یکدیگر می توان به وسیله علائم جسمی افسردگی پی به تفاوت این دو و تشخیص افسردگی برد.

درد جسمی که علامت افسردگی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، هر از چندگاهی داشتن احساس اندوه بخش عادی زندگی است اما افسردگی یک چیز بسیار متفاوت است. این می تواند منجر به انواع مختلفی از علایم گردد - هم عاطفی و هم فیزیکی - که بر زندگی روزمره فرد تاثیر می گذارد.

افسردگی یک بیماری شایع است و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی حدود 350 میلیون نفر از سنین مختلف از افسردگی رنج می برند و افرادی که افسردگی دارند، نا امیدی، تنهایی و یا از دست دادن علاقه به چیزهایی که زمانی از آن ها لذت می برند را تجربه می نمایند و تمام این احساسات می تواند با توانایی فرد برای عملکرد درست و موثر بر کیفیت زندگی آن ها تداخل داشته باشد.

در حالی که بسیاری از مردم از این علائم عاطفی مطلع هستند، علائم فیزیکی مربوط به افسردگی اغلب نادیده گرفته می شوند چون آن ها به عنوان ارتباط دیده نمی شوند. برای درک افسردگی باید از علائم فیزیکی نیز مطلع باشید که این می تواند به تشخیص به موقع و درمان یاری کند. در این قسمت از سلامت برخی از نشانه های فیزیکی افسردگی که ممکن است انتظارش را نداشته باشید آورده گردد.

نکات مهم در علائم جسمی افسردگی

علائم جسمی و فیزیکی افسردگی

1. کاهش یا افزایش وزن:

افسردگی هورمون ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می گردد که شما بخواهید بیش از حد معمول غذا بخورید و هم چنین، مسائل خواب مرتبط با افسردگی می تواند مشکل را پیچیده کند چون محرومیت از خواب می تواند با گرسنگی و هورمون ها رخ دهد وو پس بنابراین افسردگی می تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن گردد.

یک مطالعه در سال 2008 که در ژورنال روان شناسی بهداشت منتشر شد حاکی از آن است که افراد افسرده خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به چاقی دارند و این میزان در میان افراد افسرده به خاطر چاقی مفرط، به ویژه برای زنان نوجوان بالا بود و این یافته ها ناشی از مرور داده ها از 16 مطالعه بود. اگر شما یا فردی در اطرافتان یک تغییر نسبتاً ناگهانی در وزن را تجربه می نماید، به پزشک مراجعه کنید تا به علت افسردگی نگاهی بیندازد.

2. درد و رنج:

برخی مواقع درد مفاصل یا ماهیچه ای می تواند ناشی از افسردگی باشد و وقتی احساسات را در داخلتان نگه دارید، در نهایت به صورت فیزیکی به شکل درد بدن ظاهر می شوند. چه به صورت سردرد و چه درد کمر، احساسات سرکوب گرایانه می تواند به هر شکلی از درد بیرون بیاد و یک مطالعه در سال 2014 که در PLOS منتشر شد نشان داد بیمارانی که دارای علائم افسردگی حاد و یا اضطراب هستند یک نوع درد قلبی - تنفسی بیشتری را در مقایسه با افراد غیر مبتلا دارند و با این حال، این امر تحقیقات بیشتری را می طلبد.

در برخی موارد، درد نیز منجر به افسردگی می گردد و برای مثال، اگر در حین راه رفتن و یا انجام کارهای خانه درد زیادی دارید، می تواند باعث گردد که شما احساس کمبود بکنید.

افراد مبتلا به فیبرومیالژیا در حدود 3.4 برابر بیشتر به افسردگی مبتلا هستند.

کمردرد در افراد مبتلا به اضطراب و اختلالات روحی نیز رایج است و این امر به این دلیل رخ می دهد که افراد افسرده عادت دارند که به جلو خم می شوند و باعث درد کمر می گردد.

3. مسائل معده:

همچنین ارتباط قوی بین مسائل هاضمه - نفخ، یبوست، روده تحریک پذیر و افسردگی وجود دارد. روده به ویژه نسبت به حالات روحی شما واکنش نشان می دهد وهم چنین سلول های عصبی در روده شما 80 تا 90 درصد سروتونین بدن تان را فراوری می نمایند.

افراد افسرده تمایل دارند غذاهای پر شکر را بخورند که التهاب مغز را تحریک نموده و باعث عدم تعادل باکتری خوب و بد در معده می گردد. مطالعه ای نشان داد که برخی از شرایط روانشناختی مانند افسردگی ممکن است نتیجه اختلال در دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد.

مطالعه ای که در سال 2014 در خصوص تاریخچه گوارش منتشر شد حاکی از آن است که اختلالات افسردگی و تنشی همراه با سندرم روده تحریک پذیر و زخم هستند و ارتباط ویژه بین این اختلالات روان شناختی و معده و روده ای، نشان می دهد که بیماری های معده و روده ای ممکن است بر رفتار روانی فرد تاثیر بگذارد.

در مطالعه ای که اخیراً در سال 2016 منتشر شده است، محققان داده های مربوط به یک نمونه 6،483 نوجوان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که اگر قبلاً دچار اختلالات روانی خاصی شده باشند، برخی از بیماری های جسمی در بچه ها و نوجوانان بیشتر رخ می دهد و افسردگی نیز اغلب به دنبال آرتریت و بیماری های دستگاه گوارش رخ خواهد داد.

درد های عصبی ناشی از افسردگی

شایع ترین علایم جسمی افسردگی

4. مشکل خواب:

افسردگی ممکن است منجر به طیف وسیعی از علایم بی خوابی از جمله مسائل خواب (خوابیدن)، مشکل ماندن در خواب (نگهداری خواب) و خواب آلودگی روزانه گردد. افسردگی اغلب با کمبود انرژی و احساس شدید خستگی ناشی می گردد که می تواند در میان بدترین علائم افسردگی باشد و به طور شگفت انگیزی حتی اگر تا جایی که ممکن است احساس خستگی کنید، افسردگی می تواند بر کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد.

عدم کیفیت خواب راحت می تواند منجر به اضطراب گردد و شرایط شما را بدتر کند. مطالعه ای که در سال 2008 منتشر شد حاکی از آن است که اختلال خواب ذهنی و عینی در افسردگی شایع، پریشان و اغلب با درمان حل نشده است. اختلال خواب، تغییرات قابل توجهی در عملکرد انتقال دهنده عصبی مغز را نشان می دهد و همچنین منجر به نقص قابل توجه در کیفیت زندگی می گردد.

5. میگرن:

بسیاری از درد های مزمن، سردرد و میگرن به افسردگی مرتبط هستند و در حالی که افسردگی می تواند منجر به سردرد گردد، علائم متداول در افراد مبتلا به میگرن نیز دیده می گردد.مطالعه ای که در سال 2009 منتشر شد حاکی از آن است که ارتباط ویژه ای بین افسردگی و میگرن با هاله وجود دارد و این ارتباط عمدتاً ناشی از همپوشانی عوامل خطر پذیری است.

به طور مشابه، یک مطالعه در سال 2011 در ژورنال سردرد و درد گزارش می دهد آن هایی که به میگرن مبتلا می شوند، به احتمال بیشتری از افسردگی و تنش رنج می برند و مطالعه دیگری که در سال 2013 منتشر شد نشان داد که زنان میانسال مبتلا به میگرن یا سردردهای غیر میگرنی در معرض خطر ابتلا به افسردگی در حادثه هستند.

سردرد از علائم جسمی افسردگی

نشانه های جسمی افسردگی را بشناسید

6. مسائل پوستی:

هورمون های استرس به پوست شما آسیب می رسانند و افسردگی با بالا رفتن سطح هورمون استرس کورتیزول همراه است و بنابراین دیدن مسائل پوستی در افراد مبتلا به افسردگی متداول است و حتی می تواند شرایطی مانند اگزما ، پسوریازیس و آکنه را بدتر کند.

طبق گزارش در بین حدود 30 درصد از بیماران مبتلا به افسرگی مسائل پوستی گزارش شده است. چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره نموده است علاوه بر این، مطالعه سال 2015 متوجه شد که افسردگی و اضطراب در بیماران دارای پسوریازیس، درماتیت اتوپیک، اگزما و زخم ساق پا رایج است. ارتباط بین افسردگی و مسائل پوستی ممکن است ناشی از غفلت باشد که یک عارضه جانبی معمولی از افسردگی است.

7. درد قفسه سینه:

درد قفسه سینه نشانه خوبی از مسائل قلبی است و چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که درد سینه به افسردگی مرتبط است و برعکس.افسردگی می تواند بر ریتم قلب تاثیر بگذارد، فشار خون را افزایش داده و انسولین، کلسترول و هورمون استرس را بالا ببرد.

مطالعه ای که در سال 2013 منتشر شد نشان داد که افرادی با نارسایی قلبی که به طور متوسط یا سخت افسرده هستند چهار برابر خطر مرگ زودرس دارند و خطر ابتلا به بستری شدن در بیمارستان در مقایسه با افرادی که افسرده نیستند را دو برابر می نماید.

بهم ریختگی خواب از علایم افسردگی

تاثیرات جسمانی افسردگی

8. سلامت ضعیف دهانی:

افسردگی نیز می تواند بر سلامت دهانی شما تاثیر بگذارد و این در درجه اول نتیجه فقدان مراقبت از خود است که معمولاً با افسردگی رخ می دهد.در مطالعه ای که در سال 2014 توسط انجمن های بین المللی برای تحقیقات دندان پزشکی منتشر شد، محققان دریافتند که افسردگی و اضطراب با فقدان سلامت دندان مرتبط هستند که عمدتاً ناشی از افسردگی است و منجر به مسامحه افراد در مراقبت از خود می گردد.

مطالعه ای که در سال 2015 در دندان پزشکی جامعه و امراض مسری یافت شد، نشان داد که افسردگی با تعداد دندان های کرم خورده در بین افراد بین 35 تا 54 سال سن و نه با گروه های سنی دیگر ارتباط دارد.

همچنین مطالعه ای که در سال 2016 در ژورنال رشد عاطفی منتشر شد، حاکی از آن است که متخصصین سلامت روانی باید از پیامدهای دهانی رژیم غذایی نامناسب و داروهای روان گردان مطلع باشند که افراد مبتلا به افسردگی با آن مقابله می نمایند و باید گام های لازم برای تضمین سلامت دهانی خوب را بردارند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 440

به "درد جسمی که علامت افسردگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد جسمی که علامت افسردگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید