شواهدی تازه در جریان کاوش باستان شناسی تل قلعه مرودشت کشف شد

به گزارش اردکان خبر، ایسنا/ براساس آخرین گزارشات منتشر شده، شواهدی تازه در جریان کاوش باستان شناسی تل قلعه مرودشت کشف شد.

شواهدی تازه در جریان کاوش باستان شناسی تل قلعه مرودشت کشف شد

فضل الله حبیبی، سرپرست هیأت باستان شناسی تل قلعه مرودشت توضیح داد: در این پروژه ابتدا به منظور مشخص عرصه و پشنهاد حریم محوطه تل قلعه، 12 گمانه یک در یک متر ایجاد شد و شواهد باستان شناختی از هزاره پنجم و تا هزاره دوم قبل از میلاد در این گمانه ها بدست آمد و در خاتمه محدوده ای 5/5 هکتاری برای عرصه این محوطه مشخص شد.

او با بیان اینکه به منظور شناخت توالی لایه های سکونتی محوطه تل قلعه دو ترانشه به ابعاد سه در سه متر و دو در سه متر در برجستگی جنوبی محوطه ایجاد شد، اضافه نمود: در ترانشه لایه نگاری شماره یک شواهدی از بنای خشتی از هزاره دوم (عیلام میانه) متعلق به فرهنگ محلی شغا-تیموران شناسایی شد و در ادامه این کاوش در ترانشه دوم لایه نگاری در دامنه تپه، لایه های سکونتی از هزاره دوم قبل از میلاد (فرهنگ های شغا-تیموران و قلعه)، لایه هایی سکونتی از هزاره سوم قبل از میلاد (فرهنگ های کفتری-بانش نو) و نمونه ای تدفین خمره ای شناسایی شد.

باستان شناس پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: کاوش به منظور لایه نگاری، در نهایت با رسیدن به خاک بکر در عمق 620 سانتیمتری به خاتمه رسید.

مجموعه تخت جمشید رو به دشتی است که بواسطه جاری بودن دو رود کر و سیوند بر بستر آن، محلی حاصلخیز و با تاریخ و تمدنی چند هزارساله را شکل داد، بگونه ای که محوطه های ارزشمندی همچون تل باکون، تل موشکی، تل جری در حوزه رودخانه کر و تل قلعه در مجاورت رود سیوند با شواهدی از هزاره پنجم و چهارم قبل از میلاد از مهمترین محوطه ها این دشت بشمار می آیند.

تل قلعه بخاطر دارا بودن توالی دوره های مختلف تاریخی از هزاره پنجم قبل از میلاد تا دوران اسلامی از محوطه های ارزشمندی است که مطالعه روشمند آن به تنهایی الگوی کاملی از گاهنگاری دشت را ارائه خواهد کرد و ضمن شناخت نسبت به دوره های استقراری این محوطه، رابطه لایه های هخامنشی آن با پارسه تا حدودی مشخص خواهد شد.

تل یا تپه قلعه نخستین بار از طریق لوئی واندنبرگ بلژیکی در دهه 50 خورشیدی حدس کوچک شد و در بررسی های سنتی دیگر باستان شناسان، پیاپی تاریخی از دوره های مس-سنگی مربوط به هزاره پنجم و چهارم قبل از میلاد در آغاز عیلامی، دوره عیلامی، هخامنشی و اسلامی در این محوطه شناخته شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1148

به "شواهدی تازه در جریان کاوش باستان شناسی تل قلعه مرودشت کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شواهدی تازه در جریان کاوش باستان شناسی تل قلعه مرودشت کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید