شپش سر ربطی به فرهنگ ندارد

به گزارش اردکان خبر، معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان این که پیدیکلوز (pediculosis) یا شپش سر بیماری جهانی است و ارتباطی به سطح فرهنگ افراد جامعه ندارد، گفت:در کشورهایی همانند آمریکا و اروپا که مدعی بهداشت هستند و همگان هم این ادعا را قبول دارند، آمار بسیار بالایی از ابتلا به شپش سر در فصل های سرد سال گزارش شده است.

شپش سر ربطی به فرهنگ ندارد

شپش سر ربطی به فرهنگ ندارد

معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان این که پیدیکلوز (pediculosis) یا شپش سر بیماری جهانی است و ارتباطی به سطح فرهنگ افراد جامعه ندارد، گفت:

در کشورهایی همانند آمریکا و اروپا که مدعی بهداشت هستند و همگان هم این ادعا را قبول دارند، آمار بسیار بالایی از ابتلا به شپش سر در فصل های سرد سال گزارش شده است.

دکتر عباس حیصمی با اعلام توصیه هایی برای جلوگیری از ابتلا به شپش سر از خانواده ها خواست تا در صورت مشاهده علایم این بیماری در فرزند خود آن را به مدرسه یا مراکز درمانی اطلاع دهند.

وی اضافه نمود: عامل این بیماری در نقاطی همانند متروها، تاکسی ها، اتوبوس ها، حمام های عمومی، پادگان، دانشگاه و مدارس که تراکم جمعیتی و انسانی در آن جا زیاد است، شیوع بیشتری دارد.

معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر این نکته که وجود شپش سر مختص دانش آموزان و مدارس نیست، یادآور شد: از آن جایی که جمعیت دانش آموزان را عموما بچه ها، نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند و نظارت و پیگیری خانواده ها بر آن ها بیشتر است، اطلاعات مدارس سریع تر به جامعه منتقل شده و باعث نگرانی هایی می گردد.

وی با انتقاد از این که بیماری شپش سر در جامعه ننگ و ضعف فرهنگی تلقی می گردد، اظهار کرد: این تلقی غلط باعث پنهان کاری می گردد و همین امر شیوع بیماری را افزایش می دهد.

حیصمی در گفت و گو با ایسنا، توضیح داد: اولین قدم در شناسایی این بیماری عیب ندانستن آن به وسیله مردم است تا خانواده ها به راحتی بتوانند به موقع بیماری را درمان نمایند.

وی بیان نمود: ممکن است این بیماری حتی از مهمانی به دانش آموزان منتقل گردد، بنابراین خانواده ها در صورت مشاهده علایم آن حتما به مربی مدرسه اطلاع داده و یا به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

معاون سلامت وزارت آموزش و پرورش، خارش شدید سر را یکی از مهم ترین علایم شپش سر اسم کرد و یادآور شد: درمان نکردن به موقع موجب زخم پوست سر می گردد.

به گفته حیصمی در عین حال شپش مژه هم در بعضی موارد دیده شده است که هنگام بیدار شدن کودک از خواب، در تجمع کثیفی در چشم کودک مشاهده می گردد که اگر دائمی باشد باید نسبت به درمان آن اقدام گردد.

وی با بیان این که درمان این بیماری بسیار آسان بوده و با یک شامپو و با 2 بار مصرف درمان می گردد، ادامه داد:

چنان چه یکی از اعضای خانواده به شپش سر مبتلا شده باشند، باید تمام اعضای خانواده درمان شوند و بعلاوه شستن لباس ها با آب گرم و اتو کشیدن در تسریع بهبودی بیماری نقش بسزایی دارد.

حیصمی اضافه نمود: کوتاه نگه داشتن مو در دانش آموزان پسر و تعویض و شست و شوی مرتب مقنعه در دانش آموزان دختر و بعلاوه رعایت نکات بهداشتی مو از جمله استحمام به موقع از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کند.

منبع:تبیان زنجان

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : mohamadaminsh

منبع: راسخون
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 868

به "شپش سر ربطی به فرهنگ ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شپش سر ربطی به فرهنگ ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید