غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در برخی نقاط تهران تا 50 درصد بیشتر شده است

به گزارش اردکان خبر، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به اینکه طی آبان، آذر و دی ماه امسال غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در برخی نقاط تهران تا 50 درصد بیشتر شده بود، گفت: بخشی از آلودگی هوا از خارج از شهر وارد تهران می شود.

غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در برخی نقاط تهران تا 50 درصد بیشتر شده است

به گزارش خبرنگاران از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، حسین شهیدزاده در رویداد یک روزه نشست های تخصصی برخط آلودگی هوا و صدا ضمن اشاره به دستاوردهای همایش های پیشین آلودگی هوا و صدا که از سال 91 تا به امروز برگزار شده است، اظهار کرد: به دنبال برگزاری این همایش ها مقالات ارزشمندی در زمینه آلودگی هوا و صدا به دست ما رسید.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به رسالت این شرکت برای اندازه گیری، پایش و پژوهش در حوزه آلودگی هوا گفت: بررسی های ما نشان می دهد که فرایند تغییرات آلاینده های مختلف در تهران از جمله pm2.5 و آلاینده دی اکسید گوگرد طی سال های 88 تا 98 کاهشی بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل ما این است که کیفیت هوا طی سال جاری و سال های گذشته با یکدیگر مقایسه می شود، اظهار کرد: نحوه اندازه گیری شاخص کیفیت هوا طی سال جاری سختگیرانه تر شده است. طی سال جاری کیفیت هوا در تهران تا به امروز 106 روز آلوده گزارش شده این درحالیست که طی سال گذشته در همین بازه زمانی کیفیت هوا 72 روز آلوده بود. به دلیل آنکه نحوه اندازه گیری شاخص، سال جاری سختگیرانه تر شده است نمی توان آن را با سال گذشته مقایسه کرد چراکه معیارها یکسان نیست.

شهیدزاده افزود: با مقایسه کیفیت هوا در سال جاری و سال 1398 به نظر می رسد 34 روز بر تعداد روزهای آلوده در سال جاری اضافه کرده شده است اما با توجه به تغییر روش محاسبه شاخص در سال جاری می بایست مقایسه کیفیت هوا بر اساس یک روش انجام شود. بر این اساس در صورتی که روش گذشته مد نظر قرار گیرد سال جاری 7 روز آلوده بیشتر داشته و اگر استاندارد جدید مد نظر قرار گیرد سال 1399 دارای 11 روز آلوده بیشتر بوده است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در ماه های آبان، آذر و دی ماه حدود 50 درصد بیشتر از ماه های مشابه در سال گذشته بوده است، شرح داد: این مسئله می تواند گویای آن باشد که سهم منابع ثابت در تولید این آلاینده بیشتر شده است چراکه ادعا می شود که سوخت منابع متحرک تغییری نکرده است. از سوی دیگر تغییرات روزانه آلاینده دی اکسید گوگرد نشان می دهد که غلظت این آلاینده در ساعات ظهر بیشتر شده است. از آنجایی که خودروهای گازوییلی در این ساعات تردد خاصی ندارند می توان نتیجه گرفت که صنایع علت آن بوده اند.

شهیدزاده در ادامه گفت: براساس تصاویر ماهواره ای کیفیت هوا در اطراف تهران طی آذر ماه سال جاری با رنگ قرمز نمایش داده شده است و این نشان می دهد که منابع آلاینده در غرب، جنوب غرب و جنوب شرق بیشتر از سال گذشته فعال هستند. برای همین ما می گوییم که بخشی از آلودگی هوای تهران از خارج از شهر وارد می شود. شهر ری نیز نسبت به سال گذشته تغییرات عمده ای در آلاینده دی اکسید گوگرد کرده و غلظت آن افزایشی بوده است.

وی با بیان اینکه در روزهای 8 و 23 آذر ماه سال جاری افزایش غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در ایستگاه های جنوبی همراه با استشمام بوی نامطبوع در تهران همراه بوده است، گفت: جهت باد توانسته این آلاینده را به سمت شهر هدایت کند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان ضمن اشاره به برخی اطلاعات هواشناسی شرح داد: طی سال جاری تندی باد نسبت به سال گذشته در بیشتر ماه ها کم سرعت تر بوده است همچنین فشار هوا بیشتر بوده که این خود سبب می شود هوا آلوده تر شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 520

به "غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در برخی نقاط تهران تا 50 درصد بیشتر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد در برخی نقاط تهران تا 50 درصد بیشتر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید