فداکاری مامور آبفای در دمای صفر درجه

به گزارش اردکان خبر، غرق در وجدان بود؛ غرق در آب، وقتی تصاویر لحظات فداکاری اش، در دوربین ثبت می شد. فیلمی 18 ثانیه ای در فضای مجازی دست به دست می چرخد، فیلمی که نشان می دهد مامور آب وفاضلاب شهرستان فهرج چطور برای نجات 70 ساکن شهر، خود را داخل گودال دو متری می اندازد.

فداکاری مامور آبفای در دمای صفر درجه

به گزارش شهروند، سکانس های فیلم، کوشش مامور اتفاقات اداره آبفای فهرج در کرمان شد یکی از پربازدیدترین فیلم های مجازی. حمید عبدالله دخت، نقش اول این فیلم کوتاه بود. مردی که به علت نبود تجهیزات، در گودالی پر از آب، ماموریتش را تمام می نماید. او برای جلوگیری از هدرروی و آلودگی آب، در زمستانی ترین هوای شهر داخل گودال پر از آب می رود. 5 ساعت عملیات در دمای صفردرجه نشان از ایثار و ازخودگذشتگی این مامور وظیفه شناس دارد.

جزئیات حادثه

حمید عبدالله دخت 40 سال دارد. 18 ماهی است که در اداره آب وفاضلاب شهرستان فهرج مشغول به کار شده: ساعت 2 ظهر بود که با تماس اهالی محل متوجه ترکیدگی لوله آب در بلوار 22 بهمن فهرج شدم. آب در حال هدررفتن بود و هر لحظه ممکن بود آسیب جدی تری وارد کند. ماشین ندارم. ماشین اداره هم خراب است. از یکی از همسایه ها خواستم مرا به منطقه حادثه ببرد. تنها تجهیزاتی که داشتم یک بیل بود و سطل. تجهیزات اداره آب وفاضلاب شهرستان به شدت محدود و کم است. ابتدا با بیل، زمین را کندم. شرایط سختی بود هوا به شدت سرد و باد می آمد. با سطل، گل و خاک داخل گودال را خالی می کردم. چاره ای نبود باید مشکل ترکیدگی لوله آب حل می شد. تمام گودال، آب شده بود. انشعاب 70 خانوار به این لوله وصل بود. باید از هدر روی آب جلوگیری می شد و اجازه نمی دادم آب آلوده وارد انشعابات خانه های اهالی شهر گردد.

5 ساعت فداکاری در دمای صفردرجه

5 ساعت با یک بیل و سطل در وسط بلوار مشغول کندن زمین بود تا لوله آسیب دیده را احیا کند. حمید عبدالله دخت، غرق در وجدان بود که تصاویر خدمت رسانی اش ثبت شد و بعد پخش. من وقتی مشغول کار بودم یک نفر از من فیلم گرفته است. اصلا متوجه نشدم چه کسی فیلم را گرفته. وقتی کار تمام شد به خانه رفتم که مدیر اداره با من تماس گرفت. وقتی گفت فیلم را دیده شوکه شدم. باورم نمی شد به این سرعت فیلم پخش شده باشد.

تقدیر از مامور فداکار

حمید پیش از اینکه وارد اداره آب وفاضلاب فهرج گردد به عنوان لوله کش در شهر کار می کرد. همین هم شد تا او را به عنوان مامور پیمانی در اداره قبول کردند. حالا 18 ماهی است که جذب اداره شده. 6 میلیون و 800 هزار تومان حقوق ماهانه اش است با 3 دختر و پسر. 2 پسر دارد و یک دختر. حقوقش کفاف زندگی را نمی دهد، اما راضی است: تن ها رضای خدا و خلق خدا برایم مهم است. مهم، انجام وظیفه ام است. تمام کوششم را می کنم تا بتوانم وظیفه ام را به درستی انجام دهم و خدا و مردم از من خرسند باشند. مسئولان فهرج از این مامور فداکار قدردانی و تقدیر کردند و قرار است از او در تهران نیز با حضور مدیران عالی وزارت نیرو تجلیل گردد.

یاری رسانی یک همکار

اسماعیل رکن آبادی یکی از چهار مامور اداره آبفای فهرج است. همکاری که در آن سرمای استخوان سوز باوجود خاتمه کار اداری اش به داد حمید رسید. ساعت کاری اداره تمام شده بود. به خانه رفته بودم که حمید تماس گرفت و ماجرای ترکیدگی لوله آب در بلوار 22 بهمن را گفت. خودم را به آنجا رساندم. حمید با یک لباس نازک و کوتاه داخل گودال رفته بود تا یاری رسان اهالی شهر باشد. او با ازخودگذشتگی با وصل یک رابط، این لوله ترکیده را تعمیر و از آلودگی آب شهری و هدر روی آن جلوگیری کرد. کارش که تمام شد برایش لباس آوردم و یاریش کردم تا آب گودال را خالی و دوباره از خاک پر کنیم.

مسائل اداره آب وفاضلاب فهرج

ماموران آب وفاضلاب شهرستان فهرج گلایه های مشابهی دارند: از ابتدا تا انتهای شهرستان 120 کیلومتر فاصله وجود دارد. شهرستان وسعت بالایی دارد، اما تجهیزات و امکاناتش بسیار محدود است.

همه کارمندان اداره خواهان امکانات و تجهیزات تخصصی و کاملی هستند و می گویند: مسائل زیادی وجود دارد. از کمبود نیرو و کمبود تجهیزات. اصلا تجهیزاتی وجود ندارد. وقتی گرفتاری یا مسئله ای پیش می آید با ابتدایی ترین وسایل باید درست گردد. احتیاج مبرم شهرستان، بیل مکانیکی است که امیدواریم تامین گردد. بعلاوه شهر فهرج شیر فلکه کافی برای شبکه آبرسانی ندارد. اگر بسته گردد، آب بعضی مکان ها قطع خواهد شد. کمبود شیرفلکه در شهرستان وجود دارد. اگر شیرفلکه به قدر کافی بود، می توانستیم با بستن شیر همان منطقه، عملیات تعمیر را انجام دهیم. قرار است از حمید عبدالله دخت، مامور فداکار آبفا در تهران نیز با حضور مدیران عالی وزارت نیرو تجلیل گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1248

به "فداکاری مامور آبفای در دمای صفر درجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فداکاری مامور آبفای در دمای صفر درجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید