ناهماهنگی متولیان، صنعت مد و پوشاک را ضعیف کرده است

به گزارش اردکان خبر، در نشست کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران، شرایط صنعت مد و پوشاک موردتوجه قرار گرفت. فعالان این صنعت با انتقاد از نگاه های غیر حمایتی و غیرحرفه ای به این حوزه، خواستار توجه اتاق ایران به این بخش و پیگیری مطالبات آن شدند.

ناهماهنگی متولیان، صنعت مد و پوشاک را ضعیف کرده است

افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران تشکیل کمیته ای از سوی کمیسیون دانش بنیان اتاق ایران با حضور متولیان این صنعت را قدمی در راستای شناسایی مسائل و دغدغه های صنعت مد و پوشاک کشور دانست و یادآور شد: اتاق ایران با توجه به حضور کنندگانش در کمیسیون ها و مجامع مختلف دولت و مجلس می تواند، پیگیر مطالبات و خواسته های صنایع مختلف باشد.

طراحی اهداف و چشم انداز بلندمدت برای صنعت پوشاک کشور که به عنوان صنعت خلاق شناخته می شود یکی از مهم ترین نکاتی بود که رئیس کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران به آن اشاره کرد. به اعتقاد این فعال اقتصادی اگر قرار باشد زمینه رشد و توسعه این صنعت در کشور فراهم شود باید برای آن یک چشم انداز دقیق و متناسب با ظرفیت ها، تعریف شود.

به اعتقاد او برای موفقیت در صنعت مد و لباس باید از امکانات خود در همه حوزه ها ازجمله مجلس، صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی ریاست جمهوری و اتاق ایران بهره برد. بدون شک همراهی و هماهنگی این دستگاه ها و نهادها با یکدیگر به پیشبرد اهداف کلان صنعت کمک می کند و هماهنگی و انسجام لازم را شکل می دهد. این هماهنگی را می توان در قالب کارگروهی که قرار است شکل بگیرد، ایجاد کنیم.

در ادامه زهرا بختکمک، معاون سازمان ملی کارآفرینی و رئیس کارگروه مد و پوشاک با توجه به اینکه حدود 70 درصد پوشاک مصرفی کشور از طریق واردات تأمین می شود، گفت: برخلاف دیگر صنایع که سهم دانش آموخته های مرتبط با آن صنعت حدود 22 درصد است این رقم در صنعت مد و لباس حدود 12 درصد برآورد می شود. یعنی بیشتر دانش آموخته های رشته های مرتبط با طراحی لباس، مد و پوشاک در حوزه هایی غیر مرتبط مشغول به کار هستند. این میزان جدایی صنعت از دانشگاه یکی از دغدغه های اصلی صنعت مد و لباس به شمار می آید و لازم است برای آن فکری کرد.

او نبود متخصص در حوزه طراحی لباس را موردتوجه قرار داد و خواستار توجه جدی به این مسئله شد. بر اساس گفته های او در حال حاضر کشور ارمنستان که به تازگی روابط خود را با ترکیه قطع کرده است، در حوزه تأمین پوشاک دچار مشکل شده و ایران در صورت رفع چالش ها و تأمین کیفیت لازم در کل زنجیره تولید انواع پوشاک، می تواند جایگزین مناسبی برای ترکیه در بازار ارمنستان باشد.

در نظر دریافت یک محل مناسب با تأمین امکانات و تجهیزات لازم برای گرد آمدن کلیه فعالان این صنعت در کنار، جلوگیری از شکل دریافت انجمن ها، نهادها و تشکل های جدید که به صورت موازی با دیگران عمل می کنند، انسجام و هماهنگی بین دستگاه های متولی و نگاه حمایت گرایانه دستگاه ها به صنعت مد و لباس که از شیوع بیماری کرونا آسیب های جدی را متحمل شد، مهم ترین موضوعاتی بودند که در این نشست موردتوجه قرار گرفت.

در ادامه معصومه پاشایی بهرام، عضو کمیسیون صنعت مجلس با حضور در این نشست ضمن اعلام آمادگی برای حضور در کارگروه صنعت مد و لباس و پیگیری مطالبات این بخش، ظرفیت و توان تولیدی کشور را در حوزه پوشاک بسیار بالا توصیف کرد و گفت: متأسفانه نسبت به صنایع کوچک و متوسط که بالاترین سطح اشتغال کشور را به خود اختصاص می دهند، غفلت کرده ایم. بیشتر صنایع پوشاک ایران نیز جزو SME ها هستند و مورد بی مهری قرار گرفته اند.

او بهره گیری از تجربیات سایر کشورها ازجمله ترکیه که توانست با توسعه صنعت پوشاک خود در جهان، شناخته شود را به عنوان یک راه حل پیشنهاد داد و گفت: در حال حاضر تعدادی از شرکت های ایرانی از استادان ترکیه استفاده می کنند و به شیوه استادکاری، سطح تولیدات خود را بالا برده اند.

این کننده مجلس در نظر دریافت یک مکان مناسب برای متمرکز شدن صنعت پوشاک و لباس کشور در آنجا را اقدامی ضروری دانست و یادآور شد: برای جانمایی و انتخاب درست باید کلیه نیازها، تجهیزات و امکانات این صنعت را در نظر گرفت. این کار نیازمند مطالعه دقیق و کار میدانی است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 506

به "ناهماهنگی متولیان، صنعت مد و پوشاک را ضعیف کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناهماهنگی متولیان، صنعت مد و پوشاک را ضعیف کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید