ساخت آنتی بیوتیک ها با یک نوع قارچ

به گزارش اردکان خبر، قارچ ها جزو مهم ترین و متنوع ترین منابع طبیعی آنتی بیوتیک و آنتی اکسیدان هستند. به همین دلیل آنالیز قارچ ها از نظر ترکیبات جدید اهمیت زیادی دارد.

ساخت آنتی بیوتیک ها با یک نوع قارچ

پژوهشگران با انجام یک مطالعه دریافتند که قارچ اینوکوتیس لویس، خاصیت ضد باکتری و آنتی اکسیدانی دارد. این نتایج می تواند در آینده زمینه را برای ساخت آنتی بیوتیک ها و آنتی اکسیدان های جدید با استفاده از قارچ های بومی، فراهم کند.

بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی؛ مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها ممکن است به زودی تبدیل به بحران بهداشت عمومی گردد. امروزه اثربخشی آنتی بیوتیک های موجود در بازار به طور چشم گیری کاهش یافته و بسیاری از گونه های باکتریایی در برابر رده های مختلف آنتی بیوتیک مقاوم شده اند. برای حل این مشکل، پژوهشگران به دنبال یافتن منابع جدید و کارآمد ترکیبات ضدباکتریایی هستند.

قارچ ها جزو مهم ترین و متنوع ترین منابع طبیعی آنتی بیوتیک و آنتی اکسیدان هستند. به همین دلیل بررسی قارچ ها از نظر ترکیبات جدید اهمیت زیادی دارد.

اینوکوتیس لویس قارچی به رنگ قهوه ای مایل به زرد است و روی تنه درختان زنده رشد می نماید. پژوهش های اخیر نشان داده که این قارچ می تواند از چربی خون بالا جلوگیری کند و خاصیت کاهنده قند خون و تنظیم انسولین در دیابت نوع دو را دارد.

با توجه به این موضوع، پژوهشگران با انجام مطالعه ای؛ ویژگی های ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی عصاره های قارچ اینوکوتیس لویس را برای نخستین بار بررسی کردند. در این مطالعه سمانه چهارمیری دوخواهرانی؛ دانشجوی دکتری پژوهشکده زیست فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و عباس فرازمند؛ استادیار میکروبیولوژی دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران، به همراه دیگر همکارانشان مشارکت داشتند.

برای انجام این پژوهش نمونه های قارچی جمع آوری شدند و عصاره آبی، اتانولی و متانولی آن ها استخراج شد. اثر آنتی اکسیدانی عصاره ها، اثر ضد باکتریایی آن ها و بررسی ترکیبات فنلی و فلاونوئیدی آن ها نیز مورد بررسی نهاده شد. برای بررسی خاصیت ضد باکتریایی این قارچ، از شش گونه باکتری (استافیلوکوکوس اورئوس، باسیلوس سوبتیلیس، استرپتوکوکوس موتانس، سودوموناس آئروژینوزا، اسینتوباکتر بومانی و اشرشیاکلی) استفاده شد.

بررسی های این مطالعه نشان داد که از میان باکتری های بررسی شده، باکتری سودوموناس آئروژینوزا بیشترین مقاومت را نسبت به عصاره های این نوع قارچ دارد و باکتری استروپتوکوکوس موتانس نسبت به باکتری های دیگر به عصاره های متانولی و اتانولی این قارچ حساس تر بود.

بررسی یافته های این پژوهش حاکی از این است که قارچ اینوکوتیس لویس، عملکرد ضد باکتریایی و همچنین آنتی اکسیدانی دارد. به علاوه این قارچ دارای ترکیبات فنلی و آسکوربیک اسید است.

پژوهشگران این مطالعه بر اساس نتایج به دست آمده، می گویند: عصاره های متانولی و اتانولی اثر ضدباکتریایی و آنتی اکسیدانی قوی تری نسبت به عصاره آبی دارند و مقدار ترکیبات فنلی و فلاونوئیدی کل آن ها نسبت به عصاره آبی بیشتر است. ویژگی ضد باکتریایی این قارچ را تا حدی می توان به میزان ترکیبات فنلی آن نسبت داد.

این محققان معتقدند که ترکیبات ضد باکتریایی قارچ ها پتانسیل ارزشمندی برای کاربرد به شکل آنتی بیوتیک های جدید در درمان عفونت ها دارند. همچنین می توان از آن ها به شکل آنتی اکسیدان های طبیعی استفاده کرد. ولی باید توجه داشت که برای طراحی آنتی بیوتیک های و آنتی اکسیدان ها از گونه های مختلف مثل این قارچ باید بررسی های بیشتری به ویژه آزمایش های سمیت های سلولی، انجام گردد.

یافته های این مطالعه پاییز امسال به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان اثر ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی عصاره های قارچ پلی پور اینوکوتیس لویس و ارزیابی ترکیبات فنلی آن در فصل نامه علمی زیست شناسی میکروارگانیسم ها، منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 515

به "ساخت آنتی بیوتیک ها با یک نوع قارچ" امتیاز دهید

1 کاربر به "ساخت آنتی بیوتیک ها با یک نوع قارچ" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت آنتی بیوتیک ها با یک نوع قارچ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید