هشدار غالب شدن اُمیکرون در خوزستان

به گزارش اردکان خبر، خبرنگاران/خوزستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان با اشاره به شناسایی نخستین مورد ابتلا به اُمیکرون در این منطقه، گفت: به نظر می رسد موارد ابتلا در استان خوزستان وجود دارد، بنابراین مردم باید هوشیار باشند و فرض نمایند اُمیکرون در جای جای استان وجود دارد.

هشدار غالب شدن اُمیکرون در خوزستان

دکتر شکرالله سلمان زاده در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شناسایی نخستین مورد ابتلا به اُمیکرون در آبادان اظهار کرد: این فرد سفری به تهران داشت و پس از بازگشت از سفر، علامت دار شده است. به صورت رندم، از هر 10 نمونه یک مورد برای آنالیز سویه اُمیکرون به تهران ارسال می گردد و از 11 نمونه ارسال شده به تهران، نمونه این فرد مثبت اعلام شد.

قرنطینه فرد مبتلا به اُمیکرون در منزل

وی اضافه نمود: موارد تماس این فرد پیگیری شده و خوشبختانه مورد ابتلایی وجود نداشته است. در حال حاضر این بیمار در منزل قرنطینه است و حال عمومی خوبی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: با توجه به اینکه به صورت رندم تست گرفته می گردد، احتمالا این سویه در جامعه وجود دارد و در صورت عدم مراقبت، مانند کشورهای دیگر احتمال ابتلای عمومی وجود دارد.

وی اعلام کرد: سرعت انتشار سویه اُمیکرون بسیار زیاد است و هر فرد مبتلا به این سوش می تواند 10 نفر دیگر را درگیر کند بنابراین موارد ابتلا در دو سه روز دو برابر می شوند.

احتمال انتقال اُمیکرون در فضای آزاد

سلمان زاده گفت: سرایت پذیری اُمیکرون نیز بسیار زیاد است و احتمال انتقال آن حتی در فضای آزاد وجود دارد.

وی با تاکید بر پرهیز از عادی انگاری اضافه نمود: ما تجربه مواجهه با سوش های قبلی را داریم؛ معمولا زمانی که ویروسی وارد کشور می گردد، دیر یا زود کل استان ها درگیر می شوند. اکنون به نظر می رسد موارد ابتلا در استان خوزستان وجود دارد بنابراین مردم باید هوشیار باشند و فرض نمایند اُمیکرون در جای جای استان وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان اعلام کرد: در صورت افزایش موارد ابتلا به اُمیکرون، این سوش می تواند در استان خوزستان غالب گردد. سازمان بهداشت جهانی نسبت به اپیدمی همزمان دلتا و اُمیکرون نیز هشدار داده است زیرا چرخش همزمان این دو سویه می تواند موارد ابتلا و مرگ را بیشتر کند و کار سخت تر گردد.

وی گفت: اکنون برترین و کم هزینه ترین راه پیشگیری از ابتلا، رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمعات و تزریق واکسن است.

سلمان زاده اضافه نمود: در جاهایی که اُمیکرون انتشار یافته، ثابت شده افرادی که سه دوز واکسن دریافت نموده اند در برابر این سویه ایمنی بالایی دارند و در صورت ابتلا، به نوع خفیف بیماری مبتلا شده اند.

وی گفت: دریافت سه دوز واکسن تا 80 درصد ایمنی در برابر اُمیکرون ایجاد می نماید. طبیعتا دوزهای کمتر، ایمنی کمتری ایجاد می نمایند بنابراین افراد باید واکسیناسیون خود را کامل نمایند. رعایت دستورالعمل های بهداشتی و دریافت واکسن به ویژه سه دوز واکسن، در پیشگیری از بیماری بسیار تاثیر دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1017

به "هشدار غالب شدن اُمیکرون در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار غالب شدن اُمیکرون در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید