ویتامین U؛ از فواید تا جایگزین ها

به گزارش اردکان خبر، ویتامین U نه تنها به صورت مکمل، بلکه به طور طبیعی در مواد غذایی مختلف، به ویژه سبزیجات چلیپایی مانند کلم، بروکلی، جوانه های بروکسل، و کیل وجود دارد.

ویتامین U؛ از فواید تا جایگزین ها

ویتامین U نه تنها به صورت مکمل، بلکه به طور طبیعی در مواد غذایی مختلف، به ویژه سبزیجات چلیپایی مانند کلم، بروکلی، جوانه های بروکسل، و کیل وجود دارد.

ویتامین U اصطلاحی است که در اوایل دهه 1950 برای شناسایی ترکیبی در آب کلم استفاده شد. به رغم نام آن، ویتامین U یک ویتامین واقعی نیست، بلکه از اسید آمینه متیونین (Methionine) مشتق می گردد. از مشتقات متیونین که اغلب ویتامین U نامیده می شوند می توان به اس-متیل متیونین، متیل متیونین سولفونیوم و 3-آمینو-3-کربوکسی پروپیل دی متیل سولفونیوم اشاره نمود.

ویتامین U نه تنها به صورت مکمل، بلکه به طور طبیعی در مواد غذایی مختلف، به ویژه سبزیجات چلیپایی مانند کلم، بروکلی، جوانه های بروکسل، و کیل وجود دارد. افزون بر این، شرکت های لوازم آرایشی ممکن است این ترکیب را به بعضی کرم ها، سرم ها، ماسک های صورت و محصولات دیگر اضافه نمایند.

فواید و کاربرد ها

ویتامین U اغلب به عنوان درمانی برای زخم های معده تبلیغ می گردد، اگرچه کاربرد های دیگری مانند بهبود گوارش، تقویت سلامت سیستم ایمنی بدن، محافظت در برابر آلرژی های غذایی، کاهش کلسترول و تسریع بهبود زخم نیز برای آن عنوان می گردد.

با این وجود، پژوهش ها در این زمینه محدود هستند. در حال حاضر، تنها تعداد انگشت شماری از فواید ویتامین U از پشتیبانی علمی برخوردار هستند.

ممکن است به بهبود زخم های معده یاری کند

زمانی که ویتامین U برای نخستین بار در دهه 1950 مورد آنالیز نهاده شد، بعضی مطالعات نشان دادند که نوشیدن یک کوآرت (945 میلی لیتر) آب کلم در روز به بهبود زخم های گوارشی 4 تا 5 برابر سریع تر از درمان ضد زخم استاندارد موجود در آن موقع یاری می نماید.

با این وجود، پژوهشگران نتوانستند تایید نمایند که این آثار به واسطه ویتامین U یا ترکیب چندین ماده مغذی حاصل شده اند.

از آن موقع، مطالعات کمی این موضوع را آنالیز نموده اند. برای مشخص شدن این که ویتامین U به واقع در بهبود زخم های گوارشی موثر است به انجام پژوهش های بیشتر احتیاج است.

ممکن است به محافظت از ریه ها، کبد و کلیه ها یاری کند

ویتامین U ممکن است از ریه ها، کبد و کلیه ها در برابر آسیب محافظت کند. در یک مطالعه با حضور سوژه های حیوانی، ویتامین U به معکوس کردن مقداری از آسیب کبدی ناشی از داروی ضد تشنج والپروئیک اسید یاری کرد.

در مطالعه ای دیگر و پس از مصرف والپروئیک اسید، موش هایی که ویتامین U دریافت نموده بودند، نسبت به آن هایی که این ماده را دریافت ننموده بودند، آسیب کلیوی با شدت کمتری را تجربه کردند. همچنین، به نظر می رسد این ماده نشانگر های التهاب را کاهش می دهد.

پژوهش های بیشتر با حضور سوژه های حیوانی نشان داد که ویتامین U ممکن است به کاهش آسیب ریوی ناشی از تشنج های صرعی یاری کند.

با این وجود، به انجام مطالعاتی با حضور سوژه های انسانی احتیاج است.

ممکن است سطوح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهد

در شرایطی که بعضی شواهد از این که مکمل های ویتامین U به کاهش سطوح کلسترول و تری گلیسیرید یاری می نمایند، حکایت دارند، اما این شواهد محدود و ضعیف هستند. به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که ویتامین U ممکن است از ایجاد سلول های چربی جلوگیری نموده و سطوح تری گلیسیرید را کاهش دهد، اما مطالعات مرتبط کمی با حضور سوژه های انسانی وجود دارند.

در یک مطالعه هشت هفته ای، افرادی که 1.5 گرم ویتامین U در روز مصرف نموده بودند، هیچ گونه تغییر در سطوح تری گلیسیرید، افزایش سطوح کلسترول خوب (HDL) و تقریبا 10 درصد کاهش در کلسترول کلی را تجربه کردند. اما این مطالعه بسیار قدیمی و با حضور شرکت نمایندگان کمی صورت گرفته بود.

از این رو، به پژوهش های بیشتر با حضور سوژه های انسانی احتیاج است.

ممکن است به بهبود زخم و محافظت از پوست یاری کند

ویتامین U ممکن است به محافظت در برابر پرتو های فرابنفش خورشید و همچنین تسریع در فرایند بهبود زخم یاری کند.

مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که استفاده مستقیم از ویتامین U روی زخم ها ممکن است سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد. افزون بر این، به نظر می رسد ویتامین U محافظت در برابر سوختگی ها و آسیب های دیگر ناشی از پرتو های فرابنفش را ارائه می نماید.

بر اساس این یافته ها، بعضی پژوهشگران استفاده از ویتامین U در بعضی لوازم آرایشی را پیشنهاد داده اند. با این وجود، فقدان پژوهش هایی با حضور سوژه های انسانی به معنای ضروری بودن انجام مطالعات بیشتر در این زمینه است.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی

در صورت دریافت از مواد غذایی کامل، ویتامین U احتمالا بی خطر است. با این وجود، اطلاعات درباره ایمنی یا عوارض جانبی این ترکیب زمانی که به شکل مکمل مصرف گردد، چندان شناخته شده نیستند. از این رو، مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین U مانند کلم، بروکلی، جوانه های بروکسل، و کیل گزینه بی خطر برای افزایش میزان دریافت این ماده است.

به گفته آژانس مواد شیمیایی اروپا، ویتامین U ممکن است در صورت تماس مستقیم با چشم، پوست یا ریه موجب تحریک این اندام ها گردد. از این رو، شاید بهتر باشد با احتیاط بیشتری از محصولات حاوی این ترکیب بهره ببرید.

دوز و نحوه مصرف

به واسطه پژوهش های محدود، دوز مصرفی توصیه شده برای ویتامین U مشخص نشده است. یک مطالعه با حضور سوژه های انسانی از 1.5 گرم ویتامین U برای هشت هفته استفاده کرد. اما این مطالعه بسیار قدیمی بوده و هیچ دوز مصرفی یا مدت زمان مصرف دیگری را مورد آزمایش قرار نداد. در نتیجه، به انجام پژوهش های بیشتر در این زمینه احتیاج است.

مصرف بیش از حد

تا به امروز، هیچ موردی از مصرف بیش از حد (اُوردوز) ویتامین U گزارش نشده است. اوردوز در صورت دریافت این ترکیب از مواد غذایی احتمالا بسیار بعید است. به خاطر داشته باشید که مطالعات تا به امروز اثرات مصرف زیاد ویتامین U از مکمل ها را آنالیز ننموده اند.

از این رو، به انجام پژوهش های بیشتر برای آنالیز احتمال اوردوز، نشانه ها و علائم مرتبط با آن و ایمن ترین روش درمان احتیاج است.

برهم کنش

اطلاعات علمی کافی برای مشخص این که آیا ویتامین U با دارو ها یا مکمل های دیگر بر هم کنش دارد، وجود ندارد. افرادی که مکمل ها یا دارو های دیگر را مصرف می نمایند، باید با پزشک خود پیش از شروع مصرف ویتامین U مشورت نمایند.

بارداری و شیردهی

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین U مانند کلم، بروکلی، جوانه های بروکسل و کیل طی دوران بارداری و شیردهی بی خطر در نظر گرفته می گردد. با این وجود، اطلاعات کمی در خصوص ایمنی ویتامین U در قالب مکمل وجود دارد. از این رو، اگر باردار هستید یا به فرزند خود شیر می دهید باید از مصرف این مکمل ها پرهیز کنید.

جمعیت های خاص

مواد غذایی سرشار از ویتامین U مانند سبزیجات چلیپایی، به طور کلی برای بیشتر افراد بی خطر در نظر گرفته می شوند. با این وجود، اطلاعات کمی درباره ایمنی مکمل های ویتامین U برای افراد خاص وجود دارد.

تا زمانی که پژوهش های بیشتری در دسترس نباشند، افرادی که به افزایش مصرف ویتامین U علاقه دارند باید این کار را به وسیله رژیم غذایی و نه مکمل ها انجام دهند.

جایگزین ها

هیچ جایگزین مستقیم شناخته شده ای برای ویتامین U وجود ندارد. به انجام پژوهش های بیشتر برای شناسایی آن ها احتیاج است.

منبع: فرادید
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 358

به "ویتامین U؛ از فواید تا جایگزین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتامین U؛ از فواید تا جایگزین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید