پوتین: واکسن اسپوتنیک روسیه به اندازه کلاشنیکف قابل اعتماد است

به گزارش اردکان خبر، ایسنا نوشت: همزمان با مجوز دریافت نسخه تک دوز واکسن اسپوتنیک وی با نام اسپوتنیک لایت از سوی مقامات بهداشتی روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور تأکید کرد واکسن کرونای ساخت روسیه به اندازه تفنگ کلاشنیکف قابل اعتماد است.

پوتین: واکسن اسپوتنیک روسیه به اندازه کلاشنیکف قابل اعتماد است

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نقل از روزنامه تلگراف، اسپوتنیک وی که در ماه فوریه معین شد تا 92 درصد مؤثر است، برای استفاده اضطراری در 64 کشور تأیید شده اما هنوز در اتحادیه اروپا مجوز نگرفته است.

روسیه بجز اسپوتنیک وی، 2 واکسن دیگر کرونا را هم به ثبت رسانده اما داده های بالینی آن ها مانند اسپوتنیک دقیق نیست.

پوتین در ویدئو کنفرانسی با حضور مقامات ارشد روس در حوزه پاسخ به همه گیری اظهار کرد: واسکن های ما برگرفته از فناوری و بسترهایی هستند که دهه ها مورد استفاده بوده اند.

وی ادامه داد: آن ها همان طور که یک متخصص اروپایی گفته، به اندازه تفنگ کلاشنیکف قابل اعتماد هستند.

پوتین در حال اشاره به نظرات یک دکتر استرالیایی در ماه فوریه بود.

در حالی که داده های اثربخشی واکسن اسپوتنیک وی خوب بوده، سؤالاتی پیرامون کنترل کیفیت حین فراوری مطرح است. در ماه آوریل، مقامات در اسلواکی گفتند محموله ای از واکسن ها که این کشور دریافت نموده، با دوزهایی که به آژانس دارویی اروپا (EMA) یا جای دیگر ارسال شده، مطابقت ندارند و روسیه در تأمین داده های کافی برای واکسن شکست خورده است.

با وجود عدم تأیید آژانس دارویی اروپا، بعضی کشورهای اتحادیه اروپا از جمله مجارستان، این واکسن را سفارش داده اند، در حالی که ایتالیا نیز توافقی را برای فراوری داخلی اسپوتنیک وی به امضا رسانده است.

نخست وزیر اسلواکی پس از سفارش مخفیانه 2 میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی، ناچار به استعفا شد.

سازندگان اسپوتنیک لایت بیان می نمایند این واکسن تک دوز، حفاظت کافی برای دست کم مدت کوتاهی را فراهم می نماید و می تواند به عنوان ابزار قابل توجهی علیه همه گیری به کار آید.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 692

به "پوتین: واکسن اسپوتنیک روسیه به اندازه کلاشنیکف قابل اعتماد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: واکسن اسپوتنیک روسیه به اندازه کلاشنیکف قابل اعتماد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید