پیشنهادی به جشنواره موسیقی نواحی، راه اندازی بخش نوجوانان

به گزارش اردکان خبر، یکی از اعضای هیات انتخاب جشنواره موسیقی نواحی می گوید: جشنواره می تواند بُعد دیگری به عنوان هدایت کننده داشته باشد؛ مثلا برای نوجوانان این حوزه یک بخش مسابقه ای تعریف کند تا بتواند جهت روشنی را برای کسانی که در آغاز این جهت هنری هستند، ترسیم کند.

پیشنهادی به جشنواره موسیقی نواحی، راه اندازی بخش نوجوانان

به گزارش خبرنگاران، بهمن حاج امینی گفت: در جشنواره امسال با پیشنهاد دبیر این رویداد، داوری میان آثار حاضر در جشنواره وجود نداشت و صرفا بحث انتخاب آثار مطرح بود. خوشبختانه از همه منطقه ها ایران نمونه آثاری به دبیرخانه ارسال شده بود که باید بگویم واقعا همه آنها عالی بودند.

این پژوهشگر موسیقی اضافه کرد: امسال شاهد آثاری از اساتید، پیشکسوتان و همچنین هنرمندان جوان به صورت توامان بودیم و اعضای هیات انتخاب هم پژوهشگرانی از منطقه ها مختلف ایران بودند که همگی نسبت به موسیقی منطقه خودشان آگاهی کامل داشتند.

وی اضافه کرد: در زمینه موسیقی نواحی بیشتر هنرمندان بر اساس سنت و اصالت فکر می کنند و البته هرکس روایت خاص خودش را از موسیقی منطقه اش دارد. این در حالی است که نسل تازه هم روایت خودشان را دارند و این در میان آثار امسال بسیار چشمگیر بود. به زعم بنده انحراف از فرهنگ موسیقایی منطقه به ندرت پیش می آید زیرا به صورت شفاهی و سینه به سینه منتقل می گردد و خوشبختانه حلقه انتقال شفاهی هنوز خیلی قوی است.

حاج امینی همچنین توضیح داد: در بررسی آثار شاهد این بودیم که هنرمندان جوان به شیوه های اصیل بسیار پایبند بودند اما با یک نگاه امروزی هنر خود را ارائه داده اند. این در حالی است که امروزه با وجود رسانه های اجتماعی تاثیرپذیری بین جوانان زیاد است اما این جوانان بر ریشه های خود تاکید داشتند. امسال جوانان با استعدادی در جشنواره روی صحنه می فرایند که طی چند سال آینده خودشان از پیشکسوتان و صاحب نظران این حوزه خواهند بود.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به غیر رقابتی بودن جشنواره خاطرنشان کرد: جشنواره های مختلفی در طول سال برگزار می شوند که هر کدام رویکرد خاص خودشان را دارند. ما جشنواره هایی با رویکرد مسابقه ای داریم که جشنواره جوان هم یکی از شاخص ترین هاست. بنده جشنواره موسیقی نواحی را جایی برای انتقال تجربه، معاشرت هنرمندان و مراودات فرهنگی می دانم که در همه جهان چنین رویدادهایی باب است. به این نکته باید توجه کرد که هنرمندان موسیقی نواحی ایران از خیلی امتیازات محروم هستند و چنین جشنواره ای فرصت مغتنمی است که این هنرمندان خودشان را نشان دهند.

حاج امینی در پاسخ به این پرسش که آثار واصل شده به جشنواره چقدر بر اصالت و سنت پایبند هستند، گفت: این به تعریف ما از اصالت و سنت برمی گردد. سنت ایستا نیست و پویاست. یعنی اگر ایستا باشد اصلا نمی تواند با زمانه و مردم پیش برود. هرچند هنوز هنرمندانی سنت گرا هستند که دوست دارند موسیقی را به سبک قدما اجرا کنند، اما هنرمند معمولا ناگریز است که تحولاتی در آثارش ایجاد کند. من با تغییر موافق نیستم اما تحول تدریجی در تمام سبک های موسیقی وجود دارد و در زمینه موسیقی نواحی با بررسی های میان نسلی این تحول تدریجی را شاهد هستیم.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به صورت غیررقابتی از 29 مهر تا 2 آبان ماه 1400 در شهر کرمان برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 899

به "پیشنهادی به جشنواره موسیقی نواحی، راه اندازی بخش نوجوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادی به جشنواره موسیقی نواحی، راه اندازی بخش نوجوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید