چرا عدد 13 نحس است؟ (دلیل نحسی روز سیزدهم فروردین)

به گزارش اردکان خبر، در فرهنگ ایرانی ها عدد سیزده به عدد نحس معروف است و مردم روز سیزده فروردین را روز نحس و بدیمنی می دانند اما به راستی چرا عدد 13 نحس است؟!

چرا عدد 13 نحس است؟ (دلیل نحسی روز سیزدهم فروردین)

سرویس عمومی - نحسی سیزده یکی از چیزهایی است که تقریبا همگی درباره آن شنیده ایم اما اینکه چرا عدد 13 نحس است همواره برایمان مبهم بوده است. شاید خیلی ها ندانید چرا از روز سیزدهم فروردین ماه به عنوان یک روز نحس نام برده می شود، در حالیکه همه این روز را به شادی در طبیعت می پردازند. جالب است بدانید که این قضیه در تاریخچه سیزده بدر به سال های قبل از اسلام برمی شود. زمانیکه بسیاری از ایرانیان در این روز به قتل رسیده اند. برای آگاهی از جزییات بیشتر ادامه مطلب را دنبال کنید.

عدد 13 همواره با سحر و جادو در ارتباط بوده و عددی به شمار می آمده است که اعتقاد داشتند از قدرت اسرارآمیزی برخوردار است. این عدد نشان معرفت درونی است که به افرادی که با آن آشنایی دارند، قدرت می بخشد.

در ارتباط با اینکه چرا عدد 13 نحس است می توان گفت که عدد 13 ممکن است برای کسانی نحس باشد که از رازهایی که این عدد آشکار می نماید؛ می ترسند ولی برای هواداران علوم اسرارآمیز، عدد مقدسی است. همچنین عدد 13 در بسیاری از آداب و رسوم که علم هندسه در آن ها به نوعی وجود دارد، نقش محوری داشته است، زیرا نمایانگر الگویی بوده است که در انسان، طبیعت و بهشت دیده می شود. برای نمونه 13 مفصل اصلی در بدن آدمی وجود دارد. سال خورشیدی 13 مدار قمری دارد و ماه هر روز 13 درجه در آسمان حرکت می نماید.

در تقویم رسمی ایران روز سیزده بدر به نام روز طبیعت نام گذاری شده است که از تعطیلات رسمی محسوب می شود و نمایانگر سرانجام تعطیلات نوروزی است. برخی افراد بر این باورند که این روز روزی نحس است و باید این روز را بیرون از خانه به سر کرد.

چرا عدد 13 نحس است؟

عدد 13 نزد اغلب ملل، نحس، شوم و نامبارک شمرده می شود و در طول قرن ها سعی شده از استفاده از این عدد پرهیز شود. اما عدد 13 سکه ای است که دو رو دارد. به طور مثال در ورق تاروت کارت 13، کارت مرگ است که درعین حال نشان دهنده تولد دوباره و نو شدن هم هست.

جالب است بدانید در ایران و هند باستان، تعداد سال های دنیا در آفرینش، 12000 سال انگاشته شده است. تعداد ماه های سال هم بر همین اساس دوازده ماه است. شاید در راستای همین باورها بوده که اکنون در ابتدای سال شمسی، ایرانیان 12 روز و در ادامه، روز سیزدهم فروردین را تعطیل هستند. روز سیزدهم نمادی از آشوب شروعین قبل از آفرینش و البته شروع دوباره زندگی پنداشته می شود و این چنین است که بعد از روز سیزدهم دوباره کار و کوشش در سال جدید شروع می شود.

نحس بودن عدد 13 فقط به مرزهای ایران محدود نمی شود. سیزده در بسیاری از کشورها عدد بدیمنی است. به همین دلیل، مسیحیان هیچ وقت سیزده نفری سر یک میز غذا نمی خورند. خرافاتی های امریکا مبتکر عدد 12+1 بوده اند و مردم سوئد، اگر تعطیلات آخر هفته شان به سیزدهم بیفتد می گویند هفته نحسی در راه دارند. خرافات درباره نحسی 13 تا جایی بالا گرفته است که در برخی از خطوط هواپیمایی، جایگاه شماره سیزده وجود ندارد و بعد از جایگاه 12 هواپیما، جایگاه 14 قرار گرفته است!

دلیل نحسی روز سیزدهم فروردین ماه

این قضیه به سال های قبل از اسلام برمی شود. در زمان پادشاهی خشایارشا (پادشاه هخامنشی ایران) مشاوری برای او وجود داشت به نام مردخای که یهودی مخفی بود که پس از توطئه در خصوص وشتی همسر خشایارشا او را به قتل رساند و خواهرزاده خود هاداسا را که آن هم یهودی مخفی بود به همسری خشایارشا درآورد و نام آن را به استر تغییر داد پس از آنکه استر بانوی ایران شد شبکه ای از یهودیان را در دستگاه حکومتی ایران جای داد و آن ها را به رده های بالای حکومتی رساند. هامان وزیر بادرایت ایران در آن موقع متوجه ارتباط مشکوک بین مردخای و استر شد و آن را به اطلاع خشارشا رساند. استر به محض اینکه از این موضوع آگاه شد به مردخای اطلاع داد. مردخای در شب 13 فروردین ماه حکم قتل هامان و 77 هزار ایرانی را گرفت و در نهایت در روز 13 فروردین 15 قوم ایرانی قتل عام شدند. از آن روز به بعد ایرانیان در 13 فروردین از خانه های خود بیرون می فرایند تا یک بار دیگر در خانه شان قتل عام نشوند.

حتی نحسی سیزده تا آنجا بالا گرفت که تا چند دهه قبل، کسی حق نداشت روز سیزده بدر برای دید و بازدید جایی برود؛ مگر این که خودش را برای شنیدن لقب نحس و بدیمن آماده می کرد. دید و بازدید رفتن در روز 13 فروردین در تهران قدیم به معنی نحوست بردن به خانه دیگری بود و هنوز هم در برخی از شهرهای کوچک گفته می شود که تمام بلاهای یک سال در روز سیزده فروردین نازل می شود و مهمان ناخوانده این روز، کسی است که بلاها با قدم او به خانه میزبان می آیند!

نحس بودن عدد سیزده، از خرافات تا واقعیت !

خرافات در همه فرهنگ ها و نقاط دنیا وجود دارد و از آن ها گریزی نیست و هر منطقه ای خرافات خاص خود را دارد. در این بین برخی فرهنگ ها و کشورها شهرت بیشتری به اعتقاد به خرافات دارند. در این میان طی آنالیز هایی که در موسسه هلسینکی علوم رفتاری در فنلاند انجام شد این نتیجه بدست آمد که دلیلی وجود ندارد که هیچ کدام از اعداد منحوس و بدشانس شمرده شوند. در واقع دلیل این که چرا عدد 13 نحس است خود افراد هستند که با باور قلبی به نحس بودن این روز ناخودآکاه تمام وقایع شوم را به خود جذب می نمایند و کوچک ترین ناراحتی و بدشانسی در روز سیزدهم را مربوط به عدد سیزده می دانند.

منبع: setare.com
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 350

به "چرا عدد 13 نحس است؟ (دلیل نحسی روز سیزدهم فروردین)" امتیاز دهید

3 کاربر به "چرا عدد 13 نحس است؟ (دلیل نحسی روز سیزدهم فروردین)" امتیاز داده اند | 3.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عدد 13 نحس است؟ (دلیل نحسی روز سیزدهم فروردین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید