کشف شواهد شگفت انگیز درباره حیوان رعدآسا

به گزارش اردکان خبر، بر خلاف باور عمومی، پستانداران در عصر دایناسور ها وجود داشتند، اما موجوداتی کوچک و سنجاب مانند بودند که در لابلای دست و پای غول ها می چرخیدند و بعضا خوراک آن ها می شدند. پس از انقراض دایناسور ها نوبت به پستانداران رسید تا به غول های تازه جهان تبدیل شوند.

کشف شواهد شگفت انگیز درباره حیوان رعدآسا

هنگامی که در اواخر دوران کرتاسه سیاره زمین دچار تغییرات اقلیمی شدیدی شد که به انقراض دایناسور ها انجامید، پستانداران کوچک عمدتا توانستند با پنهان شدن در سوراخ های زیرزمینی خود از واقعه انقراض نجات یابند، و بلافاصله شروع به تسخیر زمین کردند.

یکی از اولین پستاندارانی که در دوره سنوزوئیک یا پس از دایناسور ها جثه بزرگی پیدا کرد، جد کرگدن مانند اسب به نام برونتوتِرِز یا حیوان رعدآسا بود، که از حدود 56 میلیون تا 34 میلیون سال پیش می زیست.

بر اساس ارزیابی باستا ن شناسان، این جانور که در ابتدا تنها حدود 18 کیلوگرم وزن داشت، طی 16 میلیون سال به وزن چهار یا پنج تن رسید، که در مقایسه با عمر حدود 4.6 میلیارد ساله سیاره زمین چشم بر هم زدنی است.

حیوان رعدآسا نام خود را از افسانه ای کهن متعلق به سرخپوستان قبیله سو گرفته است. بر اساس افسانه های این ساکنان قدیمی آمریکای شمالی، اسب های باستانی هنگامی که آسمان رعد و برق می زد، در دشت ها ظاهر می شدند و پای می کوبیدند.

دانشمندان پس از مطالعه بقایای 276 برونتوترز به این نتیجه رسیدند که این پستاندار باستانی در دورانی از تکامل خود به چندین گونه کوچک و بزرگ تقسیم شده است، اما گونه های کوچکتر چندان دوام نیاوردند و نسبتا زود منقرض شدند.

بر اساس برآورد دانشمندان، دلیل انقراض گونه های کوچکتر حیوان رعدآسا این بود که آن ها درگیر رقابت غذایی با گونه های بزرگتر و دیگر پستانداران شدند و در این رقابت بازنده شدند، اما گونه های بزرگتر که تقریبا از نظر جثه بی رقیب بودند، توانستند چندین میلیون سال به حیات خود ادامه دهند.

منبع: العربیه فارسی

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1402 بروزرسانی: 11 خرداد 1402 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1306

به "کشف شواهد شگفت انگیز درباره حیوان رعدآسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شواهد شگفت انگیز درباره حیوان رعدآسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید