آذربایجان: تا خروج کامل ارمنستان می جنگیم

به گزارش اردکان خبر، وزارت دفاع ارمنستان این عکس را منتشر نموده و مدعی است یک فروند سوخو25 این کشور توسط یک اف 16 ترکیه سرنگون شده است.

آذربایجان: تا خروج کامل ارمنستان می جنگیم

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان می گوید درگیری خونین میان نیرو های نظامی کشورش و ارتش ارمنستان تنها هنگامی متوقف خواهد شد که سربازان ارمنستان فوری و بدون قید و شرط منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره باغ را ترک نمایند.

درگیری خونین نظامی میان دو کشور طی چهار روز گذشته دست کم 100 کشته برجای گذاشته و نگرانی ها از شکل گیری یک جنگ جدید در منطقه را به شدت افزایش داده است.

آقای علی اف روز چهارشنبه، 30 سپتامبر، گفت: ما فقط یک شرط داریم؛ این که نیرو های ارمنستان باید بدون قید و شرط و به طور کامل و فوری خاک ما را ترک نمایند.

منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره باغ رسما بخشی از خاک آذربایجان است هرچند به علت آن که اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند زیر نظر دولت محلی که ارمنی ها در دست دارند اداره می گردد.

دو کشور سابق اتحاد جماهیر شوروی سابق، در حد فاصل سال های 1988 تا 1994 برای 6 سال بر سر قره باغ جنگیدند. ارمنستان در حالی که از خودمختار خواندن این منطقه حمایت می نماید، اما تا به امروز خودمختاری و جمهوری خودخوانده در منطقه ناگورنو قره باغ را علنا به رسمیت نشناخته است.

آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه ناگورنو قره باغ، درگیر هستند

هنوز معلوم نیست که دلیل درگیری نظامی جدید در این منطقه چیست، اما هر چه هست نزاع نظامی چهار روز پیش میان دو کشور، خونین ترین درگیری ها از زمان قبول آتش بس در سال 1994 تا به امروز بوده و باعث ورود کشور های دیگر به این مناقشه هم شده است.

ترکیه رسما به پشتیبانی از آذربایجان برخاسته است.

حمایتی که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه آن را به شدت نگران نماینده و همسان اعلان جنگ از سوی آنکارا خوانده است.

ترکیه اعلام نموده کاملا آمادگی دارد که به آذربایجان برای فیصله دادن ماجر یاری کند.

در همین حال، وزارت خارجه ارمنستان عکسی را منتشر نموده و می گوید یک جنگنده سوخو - 25، متعلق به نیروی هوایی ارمنستان در منطقه پروازی این کشور مورد حمله جنگنده اف -16 ارتش ترکیه نهاده شد. خلبان ارمنی در جریان این حمله کشته شد. ترکیه این ادعا را رد نموده و می گوید این یک تاکتیک سخیف جنگ روانی از سوی ارمنستان است. آذربایجان هم این ادعا را کذب خوانده است.

در همین حال، یکی از نظامیان حاضر در منطقه درگیری به بی بی سی عربی گفته او را به عنوان یک جنگجو از شمال سوریه فراخوانده و به وسیله ترکیه به آذربایجان اعزام نموده اند. ادعایی که ایلنور چرویک، مشاور رجب طیب اردوغان آن را کاملا غیرواقعی خوانده است.

این شبه نظامی که با نام مستعار عبدالله با بخش عربی بی بی سی تبادل نظر نموده می گوید به او برای محافظت از نقاط مرزی در مرز آذربایجان 2000 دلار دستمزد داده شده است.

عبدالله گفته او به همراه چند جنگوی سوری دیگر از استانبول به آذربایجان اعزام شده است. او گفته هیچ آموزش نظامی ندیده، اما با یونیفورم ارتش آذربایجان به منطقه ناگورنو قره باغ اعزام شده است.

او گفته به محص رسیدن خودرو به منطقه، او و نفرات دیگر خودشان را در میدان جنگ یافتند؛ بمباران شروع شد. مردم از ترس گریه می کردند و همه می خواستند که به خانه های خودشان بازگردند.

با این حال، ایلنور چرویک، مشاور آقای اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، ضمن تکذیب این گزارش آن را کارزار پخش اخبار جعلی و اطلاعات مخرب خوانده است.

ما هیچ نیروی نظامی اجیر ننموده ایم. چه مدرکی دال بر این که ما در حال جذب شبه نظامیان مخالف دولت سوریه هستیم تا به آذربایجان اعزام شان کنیم وجود دارد؟ این کاملا کذب است.

با این حال، گروه ناظر بر مسایل حقوق بشری در سوریه که مقر آن در بریتانیا است می گوید 320 نفر از شبه نظامیان سوری توسط شرکت های امنیتی ترکیه به آذربایجان منتقل شده اند. این گروه همزمان گزارش نموده که جنگجویان ارمنی تبار در سوریه هم برای پیوستن به این منازعه به ارمنستان فرستاده شده اند.

امانوئل مکرون در چند روز گذشته به طور جدی درباره درگیری های قره باغ نگرانی نشان داده است

کشور های همسایه و قدرت های دنیای هم در چهار روز گذشته بار ها برای متوقف کردن این درگیری ها کوشش نموده اند.

ایران می گوید تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت می شناسد، اما خواستار مذاکره سیاسی برای حل اختلاف دو همسایه است.

روسیه که در ارمنستان پایگاه نظامی دارد و با آذربایجان هم روابط خوبی دارد از طرفین خواسته که به سرعت به درگیری ها انتها دهند.

وزارت خارجه افغانستان از درگیری مرزی میان ارمنستان و آذربایجان ابراز نگرانی نموده و گفته از دولت آذربایجان در این زمینه حمایت می نماید.

این وزارتخانه با نشر یک اعلامیه گفته منطقه نوگورنو-قره باغ به عنوان بخشی از آذربایجان در سطح دنیا به رسمیت شناخته شده و افغانستان خواستار انتها اشغال آن است.

اما نخست وزیر ارمنستان می گوید در حالی که درگیری نظامی وجود دارد امکان تبادل نظر وجود ندارد.

رئیس جمهوری آذربایجان هم در مقابل گفته که در شرایط موجود امکان تبادل نظر وجود ندارد.

جامعه بین الملل این منطقه را بخشی از آذربایجان به شمار می آورد، اما از بعد از جنگ دو کشور که در سال 1994میلادی به انتها رسید، اقلیت ارمنی منطقه، اداراه آن را بر عهده دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 225

به "آذربایجان: تا خروج کامل ارمنستان می جنگیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذربایجان: تا خروج کامل ارمنستان می جنگیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید