ابن بابویه؛ میراث فرهنگی اتمام حجت کرد

به گزارش اردکان خبر، مرتضی ادیب زاده، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به جلسه نهایی اداره کل میراث فرهنگی و اوقاف شهرری که دوشنبه، 17 خرداد با حضور رئیس اوقاف شهرری، متولی بقعه شیخ صدوق، متولی بقعه امامزاده هادی و کارشناس فنی عمرانی اداره اوقاف ری برگزار شد، تاکید کرد: قرار است از این به بعد در قبرستان تاریخی ابن بابویه بدون مجوز میراث فرهنگی هیچ گونه بارگذاری انجام نشود.

ابن بابویه؛ میراث فرهنگی اتمام حجت کرد

او با بیان این که در این جلسه تاکید شده تا در صورت تهیه هر نوع طرحی برای این قبرستان تاریخی، باید آن ها نخست طرح شان را برای اداره کل میراث فرهنگی ارسال کنند، ادامه می دهد: در بحث محوطه سازی قبرستان، میراث فرهنگی با پوشش سنگ که کنار قبرها سنگ کاری انجام شود، مخالفت و اعلام کرده است که بافت قدیم گورستان و پوشش قدیمی کنار قبرها در گذشته آجر فرش بوده و باید با ارائه طرح به میراث و با نظارت کارشناسان ما، بین سنگ قبور آجرفرش شود.

ادیب زاده با اشاره به این که هنوز در کنار برخی از قبرها، آجرفرش ها باقی مانده اند اما به بازسازی و تمیز شدن نیاز دارند، می افزاید: با توجه به وجود این نشانه ها، میراث فرهنگی با استفاده از آجرفرش ها موافق است تا با همان روش و اندازه و چیدمان این کار تکرار شود و تغییر جدیدی اعمال نشود.

او تاکید می کند: در این طرح، همسان سازی قبور نباید انجام شود، فقط باید فاصله بین قبور آجرفرش شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران اما به مخالفت میراث فرهنگی با طرحِ در دست اجرا در بالای مقبره امامزاده هادی و در ضلع شمالِ غربی قبرستان ابن بابویه اشاره می کند و می گوید: با توجه به درخواست اوقاف برای اجرایی شدن این طرح (فضاسازی در آن بخش)، درخواست کردیم نخست طرح تکمیلی خود را به میراث فرهنگی ارسال کنند تا با بررسی در کمیته فنی و اعلام نظر کارشناسان، نتیجه نهایی اعلام شود. با این وجود با هر نوع بارگذاری در آن مجموعه مخالف هستیم.

برخی سنگ قبرها در طرح ساماندهی 15 سال قبل آسیب دیدند

او می گوید درباره سنگ قبرهای پراکنده شده در سطح قبرستان نیز این توضیح را از متولیان اوقاف در آن جلسه شنیده است: در حدود 15 سال قبل زمانی که طرحِ عظیمِ ساماندهی و بهسازی قبور این قبرستان انجام می شود، دپویی از آن آواربرداری به وجود می آید. در این میان تعدادی از سنگ قبرها نیز آسیب می بینند که آن ها نیز در زمان تخلیه نخاله ها در همان بخش دپوشده خالی می شود، در منطقه ای که بیشتر شبیه به یک باند خاکی و در فاصله بین دو جدول بوده است که هیچ تدفینی در آن جا اتفاق نیفتاده است.

او ادامه می دهد: مدتی پیش این نخاله ها و دپوی آوار توسط باب کت (مینی لودر) جمع آوری شده و تسطیح شده اند که در ضابطه هایی که قرار است برای قبرستان اعلام کنیم، در این زمینه نیز ضوابطی را اعلام می کنیم.

بازسازی سنگ قبرهای قدیمی در طرح های دانشگاهی

معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره ساماندهی و بازسازی سنگ قبرهای قدیمی و تاریخی این قبرستان اما اظهار می کند: تعدادی از سنگ قبرها را که در اثر فرسایش و مرور زمان دچار آسیب شده و به بازسازی نیاز دارند می توانیم در طرح های دانشگاهی بازسازی کنیم.

ایسنا نوشت: ادیب زاده تاکید می کند: می توان این سنگ قبرها را با همکاری مراکز پژوهشی و دانشگاه ها بازسازی و ساماندهی کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 265

به "ابن بابویه؛ میراث فرهنگی اتمام حجت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابن بابویه؛ میراث فرهنگی اتمام حجت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید