اسلامی خاطرنشان کرد: هر جا نیروگاه هسته ای بسازیم در کنار آن آب شیرین کن هم خواهیم داشت

به گزارش اردکان خبر، رییس سازمان انرژی اتمی گفت: کوشش داریم نیروگاه های اتمی را به جایی برسانیم که حداقل 15 درصد از انرژی کشور از مسیر هسته ای تامین گردد.

اسلامی خاطرنشان کرد: هر جا نیروگاه هسته ای بسازیم در کنار آن آب شیرین کن هم خواهیم داشت

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی گفت: ما یک نیروگاه هزار مگاواتی داریم که تا الان بیش از حدود 58 میلیارد کیلووات ساعت به شبکه برق تزریق نموده است و این امر موجب شده خودمان صاحب یک نیروگاه اتمی باشیم که به دست ایرانی ها بهره برداری و نگه داری می گردد و تعمیرات آن هم در دست انجام است.

وی ادامه داد: نیروگاه هایی که در دست ساخت داریم در بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان در سواحل مکران یا در هرمزگان در سواحل دریای عمان هستند که گام مهم توسعه ای ما هستند. ما کوشش داریم نیروگاه های اتمی را به جایی برسانیم که حداقل 15 درصد از انرژی کشور از مسیر هسته ای تامین گردد. این گام احتیاج به یک نقشه راه داشته است تا بدون همکاری خارجی ها با ظرفیت ملی انجام دهیم و اگر هم خارجی ها همکاری کردند که چه بهتر.

اسلامی در برنامه ای تلویزیونی گفت: یکی از روش های آب شیرین کردن استفاده از راکتور های هسته ای است، اما برای آب با دوام از راکتور استفاده نمی نمایند، چون نیروگاه ها در سال دو تا سه ماه از مدار برای تعویض سوخت و تعمیرات خارج می گردد و یک شهر و منطقه را نمی توان به نیروگاه وابسته کرد. اما از آنجایی که مطالبه دیرینه مردم بوشهر بود، الان سرمایه گذاری برای 70 هزار مترمکعب آب در بوشهر را آغاز کردیم و قول دادیم که دو ساله تحویل دهیم البته کمی مقدماتش زمان برد، اما الان در دست اجراست و این تعهد را ما به مردم بوشهر ادا می کنیم.

وی در پاسخ به اینکه ساخت آب شیرین کن بومی است؟ اظهار کرد: خیر کاملا داخلی نیست. ما دنبال این هستیم که این فناوری هم بومی کنیم، اما الان این سیستم ترکیبی است و بعد از آن در سواحل هرمزگان و هر جا که نیروگاه اتمی بسازیم آب شیرین کن در کنارش خواهیم داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه شرایط ساخت نیروگاه در سیستان و بلوچستان و هرمزگان در چه مرحله ای است گفت: ما الان شرکت نیروگاه های اتمی ایران ـ مکران و ایران ـ هرمز را فعال کردیم زمینه ها و سایت ها فراهم و انتخاب است و در فرایند دریافت زمین و مطالعات میدانی و انتخاب سیستم و اقدامات فنی مهندسی هستیم که در یک زمان بندی فشرده با الگوی تامین مالی متفاوتی که برایش تعریف کردیم داشته باشیم که دچار افت مالی نشوند. آب شیرین کن هم برای هر دو استان مورد اشاره در نظر گرفته شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1402 بروزرسانی: 21 فروردین 1402 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1283

به "اسلامی خاطرنشان کرد: هر جا نیروگاه هسته ای بسازیم در کنار آن آب شیرین کن هم خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی خاطرنشان کرد: هر جا نیروگاه هسته ای بسازیم در کنار آن آب شیرین کن هم خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید