افزایش ضایعات برنج ارمغان قطعی برق به کشاورزان گیلانی

به گزارش اردکان خبر، خبرنگاران/گیلان مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: هرگونه قطع برق یا نوسانات برق در شالیکوبی ها به شدت می تواند هزینه و ضایعات را بالا ببرد.

افزایش ضایعات برنج ارمغان قطعی برق به کشاورزان گیلانی

قاسم جوادزاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در زمان قطعی برق و نوسانات ناشی از آن، بسیاری از دستگاه ها و قطعات و سیستم های الکترونیکی و الکتروموتورهای ماشین آلات به طور کلی آسیب می بیند و در شرایط تحریم، امکان تهیه و جایگزینی آنها بسیار هزینه بر، سخت و زمانبر است.

وی ضرر و زیان ناشی از قطع برق واحدهای تولیدی و صنعتی را بسیار هنگفت دانست و اضافه نمود: این اتفاق تولیدکنندگان را با مسائل بسیار زیادی روبه رو کرده که عمده ترین آن افزایش هزینه های تولید است.

جوادزاده با بیان اینکه محصولات غذایی و کشاورزی به لحاظ ساختار مواد تشکیل خود فساد پذیر هستند و هرگونه بی نظمی در قطع برق و نوسانات آن باعث صدمات جبران ناپذیری به بخش کشاورزی، کشاورزان و بالارفتن ضایعات و کیفیت محصولات می شود، ادامه داد: عمده صنایع تبدیلی و غذایی، کوچک و میانه مقیاس هستند و با ظرفیت های کمتر و به صورت فصلی و بیشتر در قطب های کشاورزی فعالیت دارند.

مدیرصنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان این صنایع را به شدت متکی بر وجود سرعت تبدیل مواد اولیه دانست و اضافه نمود: از این رو هرگونه قطع برق یا نوسانات برق در این کارخانه ها از جمله کارخانجات چای، سردخانه ها و شالیکوبی ها و... به شدت می تواند هزینه و ضایعات را بالا ببرد.

جوادزاده شرح داد: در خیلی از موارد این کارخانه ها توان خرید یا توجیه فنی اقتصادی برای خرید ژنراتور را ندارند و این از مواردیست که باید حتما به شکل کوتاه مدت و درازمدت در برنامه های حمایتی مدنظر قرار گیرند.

وی مشکل اصلی را در ساعات پیک مصرف برق دانست و ادامه داد: به همین منظور لازم است با برنامه ریزی در مقوله قطعی برق در مورد زمان قطع برق با واحدهای تولیدی و صنعتی به توافق رسید چرا که اگر این اتفاق در واحدهای تولیدی صنایع غذایی و تبدیلی انجام نگیرد مواد اولیه در مرحله ساخت دچار ضایعات و مسائل بهداشتی می شوند.

جوادزاده اضافه نمود: واحدهای تولیدی هزینه های مختلفی از جمله حقوق و دستمزد کارگران، هزینه های اقتصادیاتی و تامین اجتماعی را پرداخت می کنند و در زمان قطعی برق این هزینه ها متوقف نمی شوند و تولیدکنندگان مجبورند با پایان هر ماه هزینه های مذکور را پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه غذایی که در یک کارخانه تولید می شود باید بتواند الزامات بهداشتی لازم را رعایت کند که عمل به آنها بدون داشتن برق امکان پذیر نیست، اظهار کرد: از دولتمردان، مسئولین و مدیران اجرایی دست اندرکار در حوزه برق و انرژی انتظار می رود که قبل از قطع برق، به تولیدکنندگان اطلاع رسانی کنند تا بتوانند تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 782

به "افزایش ضایعات برنج ارمغان قطعی برق به کشاورزان گیلانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش ضایعات برنج ارمغان قطعی برق به کشاورزان گیلانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید