سازمان حمایت شرایط سازماندهی بازار خودرو را به استانداران خاطرنشان کرد

به گزارش اردکان خبر، رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از وجود تعداد زیادی خودروی صفر کیلومتر در پارکینگ های عمومی و خصوصی شهرها به ویژه شهرهای عظیم و کلان شهرها اطلاع داد و بیان کرد که حداکثر ظرف مدت یک هفته ضمن اطلاع رسانی به بهره برداران پارکینگ ها، این پارکینگ ها تخلیه و خودروهایی که برای استفاده شخصی افراد خریداری شده به آنها تحویل داده گردد تا مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان حمایت شرایط سازماندهی بازار خودرو را به استانداران خاطرنشان کرد

به گزارش خبرنگاران، با توجه به التهابات ایجاد شده در بازار در هفته های اخیر و افزایش بی رویه و غیرمتعارف قیمت خودرو و با تاکید رئیس جمهور بر ساماندهی بازار خودرو و برخورد با سودجویان و متخلفین و همچنین براساس تصمیمات کارگروه تنظیم بازار، عباس تابش با صدور نامه ای به استانداران سراسر کشور بر اتخاذ تمهیدات لازم و اقدامات پیشگیرانه در زمینه ساماندهی بازار خودرو تاکید نمود و از استانداران سراسر کشور خواست در چارچوب این سیاست ها، همه کوشش خود را به منظور فروکش کردن التهابات موجود و ساماندهی بازار خودرو به کار گیرند.

عباس تابش در این بخشنامه خطاب به استانداران سراسر کشور گفت: از آنجا که طبق آنالیز های صورت گرفته تعداد زیادی خوردو صفر کیلومتر که در ماه های اخیر تحویل شده توسط بعضی افراد سودجو در پارکینگ های عمومی و خصوصی شهرها به ویژه شهرهای عظیم و کلان شهرها با هدف افزایش قیمت و برهم زدن نظم و تعادل بازار دپو و نگهداری می گردد، مقرر شده حداکثر ظرف مدت یک هفته ضمن اطلاع رسانی به بهره برداران پارکینگ ها، این پارکینگ ها تخلیه و خودروهایی که برای استفاده شخصی افراد خریداری شده به آنها تحویل داده گردد تا مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین تاکید نموده که خودروهایی که با هدف سودجویی و کسب منافع بیشتر توسط واسطه ها و دلالان نگهداری می گردد به بازار عرضه و با قیمت های مصوب معین شده به فروش برسد.

معاون وزیر صنعت در این نامه تاکید نموده که نگهداری خودرو در حکم احتکار بوده و در چارچوب ضوابط تعزیری وقضایی اعمال قانون خواهد شد.

همچنین در خاتمه این نامه آمده است: به استانداران اعلام شده است تا دستگاه های متولی و مرتبط در سطح استان ضمن اهتمام ویژه به این موضوع، شرایط را برای رسیدن خودرو به مصرف نمایندگان واقعی فراهم تا دست دلالان و سودجویان از این بازار کوتاه گردد.

در پی افزایش قیمت نجومی در بازار خودرو در نهایت در جلسه روز دوشنبه، 22 اردیبهشت ماه در ستاد تنظیم بازار مقرر شد که قیمت خودروهای سایپا 23 درصد و قیمت محصولات ایران خودرو 10 درصد افزایش یابد و قیمت خودرو در کف بازار هم شامل قیمت درب کارخانه به علاوه حداکثر 10 درصد سود باشد.

همچنین در این جلسه مقرر شد محدودیت های جدیدی برای متقاضیان خودرو اعمال گردد، برای مثال هر کدملی فقط یک خودرو می تواند بخرد و در موقع ثبت نام کارت ملی، گواهی نامه، حساب بانکی و سیم کارت باید به نام شخص متقاضی ثبت نام باشد و در صورت مهیا نبودن هر یک از این شرایط امکان ثبت نام برای شخص فراهم نخواهد شد.

همچنین متقاضی باید سن بالای 18 سال و گواهینامه رانندگی داشته باشد و در 36 ماه گذشته از هیچ یک از خودروسازان خودرویی دریافت ننموده باشد. چند روز بعد هم وزارت صمت اعلام نمود که پارکینگ ها حق پذیرش خودرو بدون پلاک را ندارند و سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان طی اطلاعیه ای به خریداران هشدار داد که در هنگام خرید خودرو صفر کیلومتر از بازار آزاد به شرایط اعتبار گارانتی خودرو توجه نمایند، چراکه خودروهایی که تا سه ماه بعد از تحویل خودرو برای سرویس اولیه مراجعه نکند، گارانتی خودرو آنها از درج اعتبار ساقط خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 82

به "سازمان حمایت شرایط سازماندهی بازار خودرو را به استانداران خاطرنشان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان حمایت شرایط سازماندهی بازار خودرو را به استانداران خاطرنشان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید