بالا بودن آنزیم های کبدی و علل آن

به گزارش اردکان خبر، هنگامی که کبد آسیب می بیند، آنزیم های خاصی را آزاد می نماید. وجود آنزیم های کبد در بالاتر از محدوده نرمال در خون نشان می دهد که کبد به درستی کار نمی نماید. به منظور آگاهی بیشتر از شیوه درمان آنزیم بالای کبدی این مقاله را مطالعه کنید.

بالا بودن آنزیم های کبدی و علل آن
بالا بودن آنزیم های کبدی ممکن است نشان دهنده اختلال در سلول های کبد باشد. عملکرد کبد شامل حذف سموم از بدن و یاری به هضم غذاست. بعضی بیماری های خاص ممکن است به سلول های کبدی آسیب رسانده و باعث با انتشار مقادیر زیادی آنزیم در جریان خون گردند. عمدتاً دو نوع آنزیم آلانین ترانس آمیناز و آسپارات ترانس آمیناز در اثر آسیب به کبد وارد جربان خون می شود. این بیماری ممکن است به نظر جدی باشد، اما در بیشتر موارد خفیف بوده و برای یک دوره موقت رخ می دهد. میزان آنزیم های موجود در خون می تواند با انجام آزمایشات خون میزان گیری شود که به عنوان آزمایشات آنزیم های کبدی شناخته می شود. در صورتی که هر دو آنزیم آلانین ترانس آمیناز و آسپارات ترانس آمیناز در مقادیر بالا در خون یافت شود، به احتمال زیاد نشانه ای از آسیب کبدی می باشد.

علل بالا بودن آنزیم های کبد

پزشکان علت خاص ایجاد این اختلال را با آنالیز داروها، علائم و آزمایشات و روش های دیگر معین می نمایند. علل شایع این بیماری شامل استفاده از بعضی داروهای بدون نسخه، و بیماری هایی مانند هپاتیت A، B و C می باشد. افراد چاق یا مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی نیز مستعد ابتلا به این بیماری می باشند.

بسیاری از اختلالات می تواند به بروز این بیماری یاری کند. این اختلالات شامل بیماری سلیاک، حملات قلبی، سرطان کبد، پانکراتیت، هپاتیت های سمی و بیماری ویلسون می باشد. بیماری هایی مانند هپاتیت های الکلی، هپاتیت های خود ایمنی، سیروز کبدی، درماتومیوزیت، مونونوکلئوز و پلی میوزیت نیز بعضی دیگر از عوامل یاری نماینده در بالا رفتن آنزیم های کبد می باشند.

بعلاوه افزایش آنزیم های کبد ممکن است نشانه ای از آغاز بیماری هایی مانند عفونت سیتومگالوویروس، هموکروماتوز و دیستروفی عضلانی باشد.

علائم بالا بودن آنزیم های کبدی

علائم این بیماری ممکن است شامل خارش و زردی پوست باشد. خارش در نتیجه موادی که در بدن ساخته شده و در جریان خون و پوست باقی می ماند، رخ می دهد. زردی پوست یا یرقان ممکن است به وسیله علائمی مانند ادرار تیره یا ابری رنگ و مدفوع روشن تشخیص داده شود. بعلاوه، سفیده چشم، پوست و غشاهای مخاطی درون دهان نیز ممکن است به رنگ زرد تغییر پیدا نمایند. ضعف عمومی و خستگی بدن نیز ممکن است یکی از علائم بالا بودن آنزیم های کبد باشد.

درمان بالا بودن آنزیم کبدی

درمان این بیماری شامل آنالیز علت اصلی بیماری می باشد. بنابراین، به بیماران توصیه می شود که از مصرف داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی و مکمل ها، بدون مشاوره با پزشک خودداری نمایند.

مصرف غذاهای سالم، دنبال کردن رژیم غذایی کم چرب و انجام تمرینات منظم ورزشی نیز می تواند به حل مشکل چاقی یاری کند. مصرف نوشیدنی های مضر نیز باعث ایجاد این بیماری در بعضی افراد می شود. بنابراین، کاهش مصرف این نوشیدنی ها به درمان بالا بودن آنزیم های کبدی یاری می نماید. در صورتی که سطوح بالای آنزیم حتی بعد از انجام چنین اقداماتی کاهش پیدا نکرد، پس باید آزمایشات دیگری به منظور آنالیز دیگر بیماری هایی که ممکن است علت احتمالی بالا بودن آنزیم کبدی می باشد، انجام دهید.

بالا بودن آنزیم کبد

باز تأکید می کنیم همان طور که از نام آن پیداست، آنزیم های کبدی آنزیم هایی است که در سلول های کبد وجود دارند. سطح بالای آنزیم های کبدی در خون یک نشانه هشدار دهنده از آسیب کبدی می باشد. در این بیماری، کبد آسیب دیده مجبور به انتشار بیش از حد این آنزیم هاست که در نهایت این آنزیم ها وارد جریان خون می شوند. در نتیجه، سطوح آنزیم ها در خون به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد نمود.

آزمایش خون کبد

آزمایش خون کبد می تواند به معین این که آیا خون حاوی مقادیر بالایی از بعضی آنزیم های کبدی خاص است یا خیر، یاری کند. هنگامی که کبد به واسطه بعضی بیماری های کبدی آسیب می بیند، غلظت آنزیم های کبدی در خون افزایش می یابد که این موضوع می تواند به آسانی به وسیله آزمایش خون تشخیص داده شود. این آزمایش خون علاوه بر تشخیص هر نوع بیماری کبدی، به منظور ارزیابی سلامت بیمار نیز مفید می باشد.

مصرف نوشیدنی های مضر

مصرف نوشیدنی های الکل دار یکی از علل اصلی افزایش آنزیم های کبد می باشد. مصرف بیش از حد این نوشیدنی ها تاثیر منفی بر عملکرد کبد خواهد داشت. مصرف روزانه آنها ارتباطی قوی با افزایش آنزیم های کبدی در خون دارد. گفته می شود که سوء مصرف این نوشیدنی ها برای کبد سمی بوده و باعث آسیب به این اندام حیاتی بدن می شود. این موضوع به علت این که بیشتر الکل مصرف شده به وسیله کبد متابولیزه می شود، رخ خواهد داد. در صورتی که هر دو آنزیم آلانین ترانس آمیناز و آسپارات ترانس آمیناز در مقادیر بالا در خون یافت شود، به احتمال زیاد نشانه ای از آسیب کبدی می باشد. بنابراین، مصرف این نوشیدنی ها باعث افزایش کار کبد و در نهایت وارد آمدن آسیب به آن می شود. سوء مصرف الکل می تواند طیف وسیعی از مسائل کبدی مانند سیروز کبدی، کبد چرب و انواع هپاتیت ها را ایجاد کند. همه این بیماری های کبدی به بالا بودن غیر طبیعی آنزیم های کبدی یاری می نمایند. به عبارت ساده تر، الکل باعث آسیب به کبد شده و در نتیجه این امر منجر به افزایش آنزیم های کبد در خون می شود.

تومورها

تومورهای کبدی یا سرطان کبد یا دیگر بیماری های کبدی می توانند منجر به اختلال در عملکرد کبد شده و در نهایت باعث نشت آنزیم های کبدی به جریان خون گردند.

چاقی

چاقی باعث افزایش احتمال بروز بیماری کبد چرب می شود. بنابراین، علاوه بر نوشیدنی های مضر، چربی بیش از حد در بدن نیز یک فاکتور یاری نماینده به توسعه کبد چرب می باشد. همان طور که از نام آن پیداست، این بیماری کبدی معمولاً باعث ساخت چربی در سلول های کبد می شود. داشتن سبک زندگی بدون تحرک و استفاده از غذاهای سرخ کردنی منجر به چاقی شده و بنابراین باعث افزایش خطر کبد چرب و ورود بیش از حد آنزیم های کبدی در خون می شود.

تغذیه ضعیف

داشتن یک رژیم غذایی فاقد مواد تغذیه ای ضروری نیز می تواند برای سلامت کبد مضر باشد و احتمال بالا رفتن آنزیم های کبدی را افزایش دهد. کبد تنبل یا آغاز بیماری های کبدی، مرتبط با رژیم غذایی ناسالم است. بنابراین، انتخاب غذاهای سالم می تواند به بهبود کارایی کبد و پیشگیری از اختلال در غلظت آنزیم های کبدی در خون یاری کند.

داروها

داروهای مورد استفاده جهت درمان انواع بیماری ها نیز می تواند باعث بالا رفتن آنزیم های کبدی در خون شود. برای مثال، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می تواند به بالا رفتن آنزیم های کبدی یاری کند. بعضی از این داروها به توضیح زیر می باشد:

داروهایی که دارای سطوح کلسترون بالای پایین تری هستند، مانند نیاسین

داروهای مورد استفاده به منظور کنترل تشنج، مانند والپروات اسید، فنی توئین و کاربامازپین

داروهای ضد درد مانند استامینوفن، ایبوپروفن و آسپرین

داروهای قلبی عروقی مانند هیدرازین، آمیودارون و کینیدین

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

سطوح بالای آنزیم های کبدی در جریان خون می تواند باعث سردرد و درد شدید بدن شود. افراد مبتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا به احتمال زیاد از بالا بودن آنزیم های کبدی نیز رنج می برند. سنگ های صفراوی قطعاتی از مواد سخت است که در صفرا تشکیل می شود. کیسه صفرا یک اندام واقع در شکم در زیر کبد می باشد. مطالعات نشان می دهد که وجود سنک صفرا در کیسه صفرا مرتبط با افزایش آنزیم های کبدی می باشد.

در صورتی که مصرف نوشیدنی های ناسالم مسئول بروز این بیماری باشد، پس باید از مصرف این نوشیدنی ها خودداری کرد تا به این ترتیب سلامت کبد و کل بدن تضمین شود. در صورتی که استفاده از داروهای تجویزی باعث افزایش فراوری آنزیم های کبدی شده، پس بلافاصله مصرف این داروها را قطع کنید. افرادی که از چاقی رنج می برند، نیازمند اجتناب از مصرف غذاهای چرب و استفاده از سبزیجات و میوه های تازه می باشند. انجام روزانه ورزش مانند پیاده روی سریع و دویدن نیز می تواند به بهبود گردش خون و کاهش وزن یاری کند.

محصولات دارویی مانند لیو 52 و میلک تیستل نیز به منظور درمان آنزیم های بالای کبد مورد استفاده قرار می گیرند. میلک تیستل یا همان گیاه خار مریم اساساً یک داروی گیاهی است که باعث بهبود سلامت سلول های کبدی می شود. این داروی گیاهی تقریباً در همه داروخانه ها موجود است و برای بازگرداندن عملکرد نرمال کبد باید آن را در رژیم غذایی قرار داد.

منبع: Rajib Singha - Buzzle

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 909

به "بالا بودن آنزیم های کبدی و علل آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالا بودن آنزیم های کبدی و علل آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید