بولتون:نشست فاجعه بارترامپ با پوتین مرا شوکه کرد

به گزارش اردکان خبر، جان بولتون در یک مصاحبه جدید عنوان کرد، کسی که در مواجهه با اتفاقی ناخوشایند در دولت دونالد ترامپ بخواهد به استعفا فکر کند، تنها سه یا چهار ساعت در دولت او دوام می آورد.

بولتون:نشست فاجعه بارترامپ با پوتین مرا شوکه کرد

جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دولت دونالد ترامپ، در مصاحبه با بیزینس اینسایدر تاکید کرد در چند ماه پایانی دوران حضورش در پست مشاور امنیت ملی چند بار به استعفا فکر کرده است.

او در ادامه این مصاحبه تاکید کرد: من عادت داشتم بگویم که فقط مشاور امنیت ملی هستم، نه فرد تصمیم گیرنده درباره امنیت ملی. هرکسی وارد یک دولت شود و افتخار تصدی سمتی ارشد را در آن داشته باشد می داند مسائل زیادی وجود دارد که نمی گذارند دیدگاه های او غالب شود و شما باید چنین چیزی را قبول کنید.

بولتون گفت: اگر قرار باشد شما در زمان هر گونه اتفاق ناخوشایندی به فکر استعفا باشید بیشتر از سه یا چهار ساعت در آن شغل دوام نمی آورید. بنا براین افتخار مشاوره دادن و طرح دیدگاه هایتان هزینه ای نیز دارد و آن این است که باید با چیزهایی که مغایر با عقایدتان هستند کنار بیایید و آنها را قبول کنید؛ این شرایط را تا هر چقدر که بتوانید تحمل می کنید و در نهایت یک روز استعفا می دهید و این همان کاری است که من کردم.

بولتون در کتاب جدیدش تحت عنوان اتاقی که در آن رخ داد به شرح یک سری حوادث پرداخت که به او ثابت کرد ترامپ چقدر برای ریاست جمهوری بی کفایت است. اما او گفت اتفاقی که بیش از همه او را شوکه کرد نشست فاجعه بار ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تابستان 2018 در هلسینکی بود.

ترامپ در کنفران خبری با پوتین از محکوم کردن روسیه به دلیل مداخله در انتخابات 2016 آمریکا خودداری کرد و همچنین در تناقض با جامعه اطلاعاتی آمریکا گفت دلیلی نمی بیند که روسیه مداخله ای کرده باشد.

بولتون به بیزینس اینسایدر شرح داد: من آنجا با جان کلی، رئیس دفتر وقت کاخ سفید در میان مخاطبین بودم؛ ما سر جایمان میخکوب شدیم، آنچه را که شنیدیم باور نمی کردیم. همچنین زمان قابل توجهی را به هنگام برگشت به واشنگتن با هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری صرف کردیم تا به رئیس جمهور شرح دهیم چرا او واکنشی منفی از جانب مطبوعات در واشنگتن دریافت می کند. به نظر می رسید ترامپ نمی فهمد چرا مردم از اینکه او گفته های پوتین را با گفته های جامعه اطلاعاتی ما مقایسه می کند، ناراحت شده اند.

بولتون در مورد پیشنهاد اخیر ترامپ در مورد اینکه انتخابات در آمریکا به تاخیر بیفتد شرح داد: به تاخیر انداختن انتخابات کاملا فراتر از هر ملاحظه معقولی است. چنین چیزی در قانون اساسی درج شده و در مورد ایده تغییر آن در آخرین دقیقه هم فکر نکنم اعضای حزب جمهوریخواه خارج از کارکنان کاخ سفید حاضر به پذیرفتنش باشند. من اینکه رئیس جمهور حتی چنین چیزی را به زبان می آورد آزرده می شوم.

مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ تاکید کرد، در یک جهان بی نقص او رای گیری زودهنگام، رای گیری غیابی و رای گیری پستی را محدود می کند. او ادامه داد: من فکر می کنم عنصری محوری در تئوری دموکراتیک وجود دارد با این مضمون که ما به عنوان ملت فرصت می یابیم که در یک روز همه با هم یک کار را انجام دهیم و آن اینکه همگی در حوزه های رای گیری حضور یابیم و رای بدهیم. این ایده که همه گیری بیماری قرار است ما را مجبور به رای گیری پستی در سطح گسترده کند من را تا حد زیادی نگران می کند. این فرایند می تواند به سادگی با تمام شدن همه گیری بیماری ادامه یابد.

او تاکید کرد در انتخابات نه به ترامپ رای می دهد نه به بولتون و به جایش رایش را به نام یک جمهوریخواه محافظه کار می نویسد. بولتون گفت: من قرار نیست به دلایل فلسفی به بایدن رای دهم و همچنین به دلایل فلسفی و به دلیل بی کفایتی ترامپ به او هم رای نمی دهم. به نوشتن اسامی نامزدهای غیررسمی انتخابات روی برگه رای فکر می کنم اما نمیخواهم کسی را به دردسر بیندازم. اگر من هر گونه اسمی را بیاورم در عرض دو دقیقه رئیس جمهور درباره او یاوه گویی می کند و لازم نیست چنین اتفاقی برای آنها بیفتد.

مشاور امنیت ملی سابق دولت آمریکا درباره مساله مداخله خارجی در انتخابات اظهار کرد: ما نمیدانیم چین تا چه حد حاضر به مداخله در رقابت انتخاباتی است. ما در این زمینه در مورد روسیه با توجه به تلاشهایش در سال 2016 تجربه بیشتری داریم. اما من قطعا فکر می کنم که چین برنامه گسترده تری برای تلاش برای مداخله در کلیت محیط سیاسی در آمریکا دارد.

بولتون به نحوه مدیریت دولت در قبال پاسخ به همه گیری کروناویروس نیز پرداخت. او گفت: دفتر بیضی (دولت) در رقم زدن یک پاسخ سریع و قدرتمند به این امر باخت.

وی افزود، هر چند که جامعه اطلاعاتی آمریکا و مقامهای نهادهای مختلف آمریکا چندین بار نسبت به دورنمای یک همه گیری در شرف وقوع بیماری هشدار دانند اما رئیس جمهور نخواست آنها را بشنود. او نخواست اخبار بد را درباره دوستش شی جینپینگ بشنود. او نخواست گزارشها درباره سرپوش گذاری چین بر آنچه که در قبال شیوع ویروس در این کشور رخ داد و یا هر چیز دیگری که می توانست موجب اخلال در پایبندی چین به توافق تجاری امضا کرده با دولت ترامپ شود را بشنود.

او درباره اینکه به نحوه پاسخ دهی ترامپ به همه گیری ویروس چه نمره ای می دهد گفت که به او نمره F (نمره ای بسیار پایین) می دهد.

او عنوان کرد: مهمترین مساله این است که ترامپ نخواست بشنود تهدید این بیماری به نحوی است که منجر به تضعیف شدید اقتصاد آمریکا و بنابراین تضعیف بلیط او برای بردن در انتخابات می شود. ما حتی امروز هم راهبرد فراگیر و اهداف روشنی نداریم و واقعا بر آن تسلط نداریم و فکر می کنیم این شیوه معمول مدیریت ترامپ در قبال بیشتر مسائل مربوط به حوزه امنیت ملی است. ترامپ در مجموع در قعر رده بندی تمامی روسای جمهوری آمریکا قرار می گیرد.

او تصریح ساخت: تاریخ نشان خواهد داد اوبه همراه کسانی همچون جیمز بوکانان و کسانی مشابه با وی در قعر خواهد بود چون فکر نمی کنم تا به امروز واقعا به طور کامل ابعاد مسئولیتهایش را به عنوان رئیس جمهور فهمیده باشد و فکر نمی کنم در ریاست جمهوری توجه و احتیاط و مراقبتی که از نظر من از یک رئیس جمهور خوب انتظار می رود را نشان داده باشد.

مشاور امنیت ملی سابق دولت آمریکا گفت، زمانی که نخستین بار در دولت ترامپ نقشش را پذیرفت معتقد بود ریاست جمهوری همانطور که به روسای جمهور دیگر شکل داده است به ترامپ هم شکل می دهد.

او تاکید کرد: اما من فکر نمی کنم بر او ابدا تاثیری گذاشته باشد و فکر می کنم شرایط بدتر هم خواهد شد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 216

به "بولتون:نشست فاجعه بارترامپ با پوتین مرا شوکه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولتون:نشست فاجعه بارترامپ با پوتین مرا شوکه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید