بولتون:جمهوریخواهان واقعیت را بگویند؛ ترامپ انتخابات را باخت، ترامپ تا قبل از اینکه آسیب های زیادی نزند،این اتاق را ترک نخواهد کرد

به گزارش اردکان خبر، فارس نوشت: مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید با تاکید بر اینکه تاریخ از دونالد ترامپ به عنوان یک رئیس جمهور شکست خورده یاد خواهد نمود، از جمهوری خواستار خواست واقعیت پیروزی جو بایدن را بپذیرند.

بولتون:جمهوریخواهان واقعیت را بگویند؛ ترامپ انتخابات را باخت، ترامپ تا قبل از اینکه آسیب های زیادی نزند،این اتاق را ترک نخواهد کرد

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در یک مصاحبه جدید، از سران حزب جمهوری خواه خواست به ناز کردن دونالد ترامپ سرانجام دهند و به شکست او در انتخابات اذعان نمایند.

فرید زکریا مجری و کارشناس مطرح سی ان ان با سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ درباره توییت روز گذشته رئیس جمهور آمریکا درباره اینکه جو بایدن پیروز شد چون انتخابات متقلبانه بود، مصاحبه کرد.

زکریا سوال کرد: بگذارید از شما درباره توییت دونالد ترامپ سوال کنم؛ توییتی که به نظر می رسد او اذعان نموده که جو بایدن انتخابات را پیروز شده است البته به نظر او به این دلیل که انتخابات همراه با ادعاهای مربوط به تقلب انجام شد. آیا این هفتمین مرحله از سوگواری است؟ او دارد از مرحله انکار (شکست در انتخابات) عبور می نماید و او در نهایت اکنون در نقطه ای قرار گرفته است که این موضوع را بپذیرد؟.

جان بولتون در پاسخ به این سوال گفت: خوب شاید دقیقا همینطور باشد. به نظر من او در مسیری است که دارد تئوری خودش را در خصوص اتهام ها مبنی بر اینکه چطور در انتخابات تقلب شد، چه کسی به او خیانت کرد و از پشت به او خنجر زد، درست می نماید. به همین خاطر است که من همواره این حس را داشتم که او از اتاق بیضی شکل (اتاق کار ریاست جمهوری در کاخ سفید) خارج خواهد شد اما او تا قبل از اینکه آسیب های زیادی نزند، این اتاق را ترک نخواهد نمود. او سخاوتمندانه سِمت را ترک نخواهد نمود و آسیب های زیادی وارد خواهد نمود، آسیب به دولت خودش که با اخراج مقام های ارشد آغاز شده است، آسیب زدن به دولت آینده بایدن با تاخیر ایجاد کردن در آغاز دوره انتقال قدرت و صادقانه بگویم آسیب زدن به حزب جمهوری خواه با این ادعاهای بی اساس مبنی بر اینکه انتخابات را از او دزدیده اند.

فرید زکریا سوال کرد: شما گفته اید که جمهوری خواستار باید به نوازش کردن او (ترامپ) سرانجام دهند و استدلال کردید که حزب جمهوری خواه ممکن است بهای سیاسی برای این کار بپردازند. شرح بدهید منظور شما از این حرف چیست؟

بولتون پاسخ داد: من به رای دهندگان حزب جمهوری خواه اعتماد دارم و معتقدم که اگر رهبرانشان به آنها شرح دهند که ترامپ کاملا منصفانه (در انتخابات) باخت و واقعیت ها از ادعای او درباره به سرقت رفتن انتخابات حکایت ندارد، آنها آن را قبول خواهند کرد اما اگر آنها فقط صدای دونالد ترامپ را بشنوند، این غیر طبیعی است که افراد حاضر در طیف ما (اعضا و سران حزب جمهوریخواه) با این حرف (با ادعاهای ترامپ) مخالفت ننمایند، در آن صورت آنها (رای دهندگان حزب جمهوریخواه) فکر می نمایند که حرفهای او درست است و این موضوع پایه ای برای بی اعتمادی واقعی به سیستم، بی اعتمادی به صحت فرایند انتخاباتی ما و فرایند قانون اساسی ما ایجاد خواهد نمود. واقعا روس ها و چینی ها بیش از این خواستار چیز بیشتری نیستند، این واقعا برای حزب جمهوری خواه است و واضح است که این موضوع بسیار اهمیت دارد که کارهایی که ترامپ دارد می نماید، به صورت بالقوه برای کشور هم خطرناک است.

مجری و کارشناس سی ان ان سپس با توصیف بولتون به عنوان یک عضو قدیمی و شناخته شده حزب جمهوری خواه، از او درباره آسیب هایی که اقدامات ترامپ به این حزب و همچنین فرایند دموکراتیک، وجهه و سیستم قانون اساسی آمریکا می زند، سوال کرد.

بولتون در جواب گفت: به نظر من او در این چهار سال آسیب های زیادی وارد کرد و یک دلیل که من برای اولین بار در طول عمر عظیمسالی خودم به یک نامزد جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری رای ندادم، هم همین بود. البته من به جو بایدن هم رای ندادم چون به نظر من در خصوص خط مشی و سیاستگذاری ها (مواضع) او پاسخ مورد احتیاج کشور نیست.

وی اضافه کرد: البته این موضوع هم مهم است که رهبران جمهوری خواه با صدای بلند حرف بزنند و این فرایند را برای شرح دادن اینکه ترامپ نماینده حزب جمهوری خواه نیست، آغاز نمایند، اینکه بخش اعظم حرف هایی که او زده است، تحریف شده و اشتباه است و اینکه ما می توانیم به سیستم انتخاباتی مان اعتماد داشته باشیم.

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید همچنین با اشاره به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آریزونا و جورجیا، ادعاهای ترامپ درباره تقلب در انتخابات را رد کرد.

بولتون گفت: بیایید به مثال آریزونا و جورجیا را که شما کمی قبل تر زدید، نگاه کنیم. در هر دوی این ایالت ها را بایدن در انتخابات پیروز شد، در هر دوی این ایالت ها، فرمانداران جمهوری خواه هستند و در هر دوی آنها در مناصب مختلف رهبری ایالت، اعضای حزب جمهوری خواه حضور دارند. آیا واقعا اینطور بوده که همه آنها در روز انتخابات و هفته های قبل از انتخابات، خواب بودند؟! آنها باید این را بگویند که ما معتقدیم انتخابات به روشی منصفانه و صحیح برگزار گردید. ما همین اخیرا وزارت امنیت داخلی را داشتیم که گفت، همه این داستان ها درباره هک رایانه ها و الگوریتم هایی که سیستم رای گیری را از بین برد و فاسد کرد، نادرست هستند. به نظر من حقایق خودش دارد به صورت نمایان خودش را نشان می دهد اما به نظرم رهبران جمهوری خواه باید به این واقعیت ها اعتبار ببخشند و این موضوع مهمی است. این فقط برای دموکرات ها نیست که چنین کاری را انجام دهند بلکه جمهوری خواستار هم باید این کار را انجام دهند و ما به این احتیاج داریم که جمهوری خواستار هم حقایق را بگویند، این کار آنقدرها هم سخت نیست.

زکریا سپس به کتاب خاطرات بولتون درباره حضورش در دولت ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره نمود، کتابی که با نام اتاقی که در آن رخ داد منتشر شد و جنجال های زیادی ایجاد کرد.

این کارشناس و مجری رسانه آمریکایی سوال کرد: شما در کتابتان گفتید که هدف از تک تک اقدامات ترامپ در صحنه سیاست خارجی به منظور یاری کردن به او برای پیروز شدن در دور دوم ریاست جمهوری بوده است. خوب این، (شکست در انتخابات) باید برای او یک ناامیدی عظیم باشد؟

بولتون گفت: بله به نظر من او شوکه شده و به همین دلیل است که برای مدت طولانی ساکت بوده است، او در (این چهار سال) در زندگی آرمانی خودش زندگی نموده است و طی این چهار سال در این کار پیروز بوده اما ویروس کرونا یک واقعیت تراژیک برای او بوده که نتوانست با آن روبرو گردد و به نظر او، حالا شکستش در انتخابات هم یک واقعیت تراژیک دیگر بوده است.

وی اضافه کرد: به نظر من او دارد روی این موضوع تمرکز می نماید که اگر من انتخابات را باختم، چطور می توانم در روزهای بعد از مراسم تحلیف جو بایدن، برند خودم را به صورت حداکثری تقویت نموده و توسعه بدهم. به نظر من مخاطره جدید این است، آیا او یک شبکه تلویزیونی خواهد خرید و به توییت کردن ادامه خواهد داد.

زکریا در سوالی دیگر از احتمال توسل ترامپ به اختیارات ریسات جمهوری آمریکا برای عفو کردن مجرمان سوال کرد؛ اختیاری که طبق آن رئیس جمهور می تواند فردی را که در دادگاه به خاطر ارتکاب به جرمی گناهکار شناخته شده، عفو کند.او از بولتون پرسید: آیا به اعتقاد شما، او خودش و خانواده اش را مورد عفو (ریاست جمهوری) قرار خواهد داد؟

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید گفت: من حتی در کوچکترین حد هم از این موضوع شگفت زده نخواهم شد من شخصا این اعتقاد را دارم که رئیس جمهور این اختیار و صلاحیت مبتنی بر قانون اساسی را (برای عفو کردن دیگران) دارد. از آنجایی که ترامپ فکر می کند که هنجارها و ملاحظات محدودنماینده او نیستند، این موضوع کاملا احتمال دارد که او چنین کاری انجام دهد اما تنها اظهارنظر من این است که حتی ریچارد نیکسون هم خودش را عفو نکرد.

اشاره بولتون به رسوایی واتر گیت در دوره ریاست جمهوری ریچارد نیکسون بود که در نهایت به استعفای او از ریاست جمهوری آمریکا منجر شد.

زکریا در سوال آخر خود پرسید: به نظر شما در تاریخ از ترامپ به چه نحوی یاد خواهد شد؟

بولتون گفت: (در تاریخ از ترامپ) به عنوان یک رئیس جمهور شکست خورده یاد خواهد شد. او هرگز از منظر فلسفی، استراتژیکی و یا حتی سیاستگذاری فکر ننموده است، تصمیماتی که او اتخاذ کرد و البته به نظرم تصمیمات درست زیادی هم اتخاذ کرد که مبتنی بر محاسبات سیاسی بود، اعلام نامزدی افراد در سیستم قضایی (دیوان عالی و قضات فدرال)، کم کردن مالیات ها و کم کردن قوانین دست و پا گیر در زمینه مالی.

وی اضافه کرد: در صحنه بین المللی او یک طیف عظیمی از فرصت ها را از دست داد چرا که او نمی توانست تمرکزش را به اندازه کافی روی آن موضوعات حفظ کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 381

به "بولتون:جمهوریخواهان واقعیت را بگویند؛ ترامپ انتخابات را باخت، ترامپ تا قبل از اینکه آسیب های زیادی نزند،این اتاق را ترک نخواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولتون:جمهوریخواهان واقعیت را بگویند؛ ترامپ انتخابات را باخت، ترامپ تا قبل از اینکه آسیب های زیادی نزند،این اتاق را ترک نخواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید