جاهای دیدنی آنتالیا؛ 14 جاذبه ای که نباید از زیبایی شان غافل شد

به گزارش اردکان خبر، محله قدیمی پر پیچ وخم آن پر از مکان های تاریخی است. این شهر طوری است که می تواند محل استقرار شما برای بازدید از دورتادور آنتالیا باشد، جایی که ده ها مخروبه تاریخی بزرگ برای بازدید دارد. البته همه چیز به تاریخ ختم نمی شود. این شهر مکان فوق العاده ای برای تن سپردن به ماسه های سفید ترکویس کوست ترکیه است. خلاصه اینکه هم دوستداران ساحل و هم علاقه مندان به تاریخ، هر دو از جاهای دیدنی آنتالیا لذت خواهند برد.

جاهای دیدنی آنتالیا؛ 14 جاذبه ای که نباید از زیبایی شان غافل شد

در این مقاله به 14 مورد از جاهای تماشای آنتالیا اشاره می کنیم.

1. کاله ایچی

محله پرپیچ وخم کاله ایچی (Kaleiçi) برای قدم زدن عالی است. عمارت های سفیدکاری شده با سقف های قرمز مربوط به دوره عثمانی که به خوبی بازسازی شده اند، در امتداد خیابان های سنگ فرش شده قرار گرفته اند. این عمارت ها اکنون به عنوان هتل، مغازه های سوغاتی، گالری های هنری و رستوران استفاده می شوند. اگرچه این محله بیشتر جایی برای قدم زدن و نفس کشیدن در دنیای قدیم است، اما برای آنهایی که به گشت وگذار علاقه دارند، نیز جاذبه های گردشگری کوچک زیادی را در خود جای داده است. یک دروازه قلعه و یک برج ساعت پوشیده از سنگ در میدان اصلی (Kale Kapısı) قرار دارند. مسجد تکلی محمت پاشا (Tekeli Mehmet Paşa Mosque) هم برای کاشی کاری های خیره کننده فضای داخلی اش معروف است. در امتداد خیابان حسابچی (Hesapçı Sokak)، نیز مناره سربریده (Kesik Minare) را خواهید دید. این مناره که در قرن نوزدهم بر اثر آتش سوزی تخریب شد، تنها چیزی است که از یک ساختمان بزرگ باقیمانده است؛ ساختمانی که زندگی خود را به عنوان معبدی رومی آغاز کرد، سپس به کلیسای بیزانسی تغییر ماهیت داد و درنهایت مسجد شد.

2. بندر قدیمی

بندر قدیمی آنتالیا که در دل صخره ها قرار گرفته، پر از بوتیک ها، کافه ها، بازارها و قایق های تفریحی باشکوهی است که بر پهنه درخشان مدیترانه جا خوش کرده اند. با فضای آرام و قایق های تفریحی که اکنون در این بندر وجود دارند، سخت است تصور کنیم که زمانی قلب تپنده اقتصاد آنتالیا بوده است؛ اما از قرن دوم میلادی تا همین اواسط قرن بیستم، بندر اصلی شهر بوده و تجارت و موفقیت مالی را برای این شهر و حومه اش به ارمغان آورده است. این روزها مردم برای خرید و بعد هم تماشای غروب آفتاب و نوشیدن قهوه به اینجا می آیند. ضمن اینکه می توانید با یکی از قایق های تفریحی به دریا بزنید و شنا کنید و از گشت وگذار در سواحل آن و جاهای تماشای آنتالیا لذت ببرید.

3. موزه آنتالیا

اگر به تاریخ و به ویژه تاریخ ترکیه علاقه دارید، این موزه فوق العاده را از دست ندهید. نمایشگاه های خیره کننده این موزه، یافته هایی تماشای را از محل های حفاری سرتاسر سواحل ترکیه به نمایش گذاشته اند. بهتر از همه، اینکه این مجموعه به شیوه خاصی به نمایش گذاشته شده، که فهم تاریخ غنی و چه بسا پیچیده ترکیه را آسان می کند. بخش باستان شناسی هم تماشای هایی را از عصر برنز تا بیزانس، با تأکید خاصی بر ویرانه های آن منطقه، به نمایش گذاشته است. اگر وقت کمی دارید، مستقیما به سراغ موزاییک های دوره سلوکیان، نمایشگاه گنجینه نقره از دوره آسپندوس و مجسمه های مقدس از دوره پرگه بروید.

4. مناره ییولی

مناره ییولی (Yivli Minare) از جاهای تماشای آنتالیا و متمایزترین بنای آن است که از طریق یکی از پادشاهان سلوکی به نام سلطان علاء الدین کی قباد (1236-1219) ساخته شده است. این مناره نمونه ای از معماری سلوکی محسوب می گردد، با پایه ای چهارگوش که یک استوانه هشت ضلعی روی آن قرار گرفته و در ادامه هم استوانه های دندانه دار دارد و در بالای آن هم راهرویی بالکن مانند وجود دارد. مسجدی که در کنار این مناره واقع شده است، متعلق به قرن چهاردهم است، ولی همچنان استفاده می گردد. مناره ییولی درست کنار دروازه ورودی کاله به شهر قدیمی واقع شده است. درمقابل مناره، برج ساعت آنتالیا متعلق به دوره عثمانی قرار گرفته و در کنار آن هم چند مقبره که قدمت شان به قرن چهاردهم برمی گردد.

5. دروازه هادریان

دروازه هادریان (Hadrians Gate) یکی از دروازه های ورودی اصلی به منطقه کاله ایچی است. قطعات قابل توجهی از دیوارهای شهر از دوران هلنیستی و رومی در سمت شرقی این شهر قدیمی حفظ شده اند و دروازه هادریان برجسته ترین قسمت آنهاست. این دروازه که به افتخار بازدید خود امپراتور هادریان در سال 130 پس از میلاد ساخته شد، سه مدخل طاقی مرمرین دارد که در کنار چند برج قرار گرفته و با مجسمه هایی تزئین شده است. همین طور که از این مداخل رد می شوید، بالای سرتان را نگاه کنید تا از حکاکی های شگفت انگیز روی سقف لذت ببرید.

6. قلعه رومی

قلعه رومی (Hıdırlık Kalesi) که در قرن دوم میلادی ساخته شده، امروزه جزو جاهای تماشای آنتالیا محسوب می گردد. این برج استوانه ای 14 متری از بالای پارک کارالی اوغلو (Karaalioǧlu Park) بر سرتاسر این بندر قدیمی اشراف دارد. کسی کاملا مطمئن نیست که کاربرد اصلی آن چه بوده، اما خیلی ها معتقدند به عنوان برج مراقبت یا فانوس دریایی بر فراز این بندر پررفت وآمد استفاده شده است. امروزه هم نقطه فوق العاده ای برای تماشای غروب آفتاب یا تماشای منظره ای پانوراما از سرتاسر بندر قدیمی است. خود پارک هم منطقه پرطرفداری برای پیک نیک و محل آرام و پوشیده از گل و گیاهی است که می توان برای فرار از شلوغی شهر به آن پناه برد. محلی ها هنگام غروب آفتاب برای گردش و تفریح به این محل می فرایند. اگر دوست داشتید بعد از گشت وگذار، نیروی دوباره ای به دست آورید، کافه های فوق العاده ای هم در آن نزدیکی هستند.

7. آسپندوس

دلیل اصلی اینکه دوستداران تاریخ به آنتالیا می فرایند، بازدید از آسپندوس (Aspendos) است. این مکان باستانی، تماشاخانه ای رومی است و عموما عقیده دارند، برترین تماشاخانه ی رومی حفظ شده در دنیاست. آسپندوس یکی از برترین جاذبه های گردشگری در ترکیه است. روزهای باشکوه این شهر باستانی فوق العاده، به قرون دوم و سوم میلادی بازمی گردد، زمانی که بیشتر ویرانه های امروزی، تازه درحال ساخته شدن بودند. جدای از این تماشاخانه که کاملا بازسازی شده و می تواند 15 هزار نفر را در خود جای دهد، بیشتر این محل هنوز هم به صورت ویرانه است و احتمالا فقط برای عشاق تاریخ گردی جالب است.

8. ترمسوس

شاید آسپندوس همه توجه گردشگران را به خود جلب کند، اما داستان ترمسوس (Termessos) با آن فرق دارد. نه یونانی ها و نه رومی ها، هیچ کدام نتوانستند پیسیدیان های ستیزه جو را رام کند. این قوم باستانی از بالای کوه های ترمسوس، با مهاجمان مقابله کرده و از استقلال خود دفاع می کردند. بقایای حفظ شده از این شهر باستانی در سرتاسر دامنه ناهمواری پراکنده شده اند و منظره خیره کننده ای در محیط اطراف به وجود آورده اند. اگر می خواهید کل منطقه را بگردید، باید کفش مناسب به پا کنید و مقدار زیادی هم آب همراه داشته باشید. ردیف ستون ها (colonnaded street) و محوطه بالا (upper agora) بسیار زیبا هستند، اما تماشاخانه را نباید فراموش کرد. از آنجا، منظره قله های کوه های ترمسوس واقعا خیره کننده است. ترمسوس یکی از جاهای تماشای آنتالیا است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

9. پرگه

استادیوم بزرگ و سنگ چین، معبدهای نیمه خراب و محوطه وسیع پر از ستونِ پرگه (Perge) حس وحال گذشته ای شکوهمند را در فکر بازدیدکنندگان زنده می کنند. پرگه زمانی مرکز پامفیلیه باستانی بود؛ تمدنی که تحت حکومت یونانی ها رونق گرفت و بعدها تحت حکومت رومی ها به دوران اوج خود رسید. ویرانه های اینجا مانند ویرانه های موجود در ترکویس کوست (Turquoise Coast) ترکیه حفظ نشده اند، اما این یعنی جمعیت کمتری را به خود جلب می کنند و درنتیجه بازدیدکنندگان می توانند خیابان های پر از ستون و معبدهای نیمه ویرانه آن را سر صبر تماشا کنند. حمام های رومی (Roman baths)، دروازه هلنیستی (Hellenistic Gate) و آکروپلیس (Acropolis)، همگی فوق العاده هستند.

10. المپوس و کیمرا

دو روستای المپوس (Olympus) و چیرالی (Çıralı) در نزدیکی هم و در خط ساحلی زیبایی نزدیک ویرانه های شهر باستانی المپوس واقع شده اند که از جاهای تماشای آنتالیا است. جاذبه های معروف این منطقه، علاوه بر ویرانه های مذکور، کیمرا (chimaera) است. کیمرا آتشی است که از دل صخره های بالای این منطقه به طور طبیعی شعله ور می گردد! المپوس مقصد محبوبی در میان کوه پیمایان جوان محسوب می گردد و به خاطر شب های نورانی اش معروف است. در مقابل، چیرالی آرام تر است و گردشگران، شب های خنکی را در کنار ساحل آن تجربه می کنند. هردوی این روستاها برای کسانی که عاشق گذران تعطیلات در ساحل هستند و استراحت گاه هایی را که مخصوص گردشگران ساخته شده اند، دوست ندارند، عالی هستند.

11. چشمه های کارستی

اطراف آنتالیا پر از چشمه کارستی (Karst Spring)، کارست چال (Sinkhole) و آبشار است. آهک ته نشین شده از این چشمه ها طی دوره ای 1/5 تا 2 میلیون ساله تبدیل به ایوان های تراورتن وسیعی شبیه به ایوان های معروف پاموک کاله (Pamukkale) شده اند. کرکگوز (Kirkgöz) و پینارباشی (Pınarbası) در شمال غربیِ آنتالیا، چشمه ها و کارست چال های زیادی دارند. در دودنباشی (Düdenbası) هم مجموعه ای از آبشارها از معبر باریکی به پایین می ریزند. هم دودنباشی سلالستی (Düdenbası Selalesi) و هم دودن کایی (Düden Çayı) بسیار تماشایی هستند. کسانی که دوستدار طبیعت هستند و از جاذبه های تاریخی آنتالیا اشباع شده اند، می توانند سری به این منطقه بزنند.

12. غار کارائین

غار کارائین (Karain Magarası) در نزدیکی دوشمه آلتی (Dösemaltı)، محل سکنای مردمان ماقبل تاریخ بوده و یافته ها در این منطقه هم به دوران پارینه سنگی زیرین و هم پارینه سنگی میانی باز می گردند. یافته های حفاری شده در اینجا شامل استخوان ها و دندان هایی متعلق به انسان نوسنگی هستند. برخی از این یافته ها در موزه کوچک، اما بسیار جامعی در محل به نمایش گذاشته شده اند. این غارهای وسیع و طاقی فرصت خوبی برای گشت وگذارهای راحت فراهم می کنند و بسیار مورد توجه خانواده های محلی برای دورشدن از شلوغی شهر هستند. اگر می توانید، در روزهای کاری طول هفته که کمتر شلوغ است، به آنجا بروید. اگر ماشین دارید، می توانید علاوه بر غارها و موزه، سری هم به چشمه های کارستی بزنید که در جهت شمال فاصله کمی از آنجا دارند و از این جاهای تماشای آنتالیا لذت ببرید.

13. فاسلیس

بندر لیکیایی قدیمیِ فاسلیس (Phaselis)، جایی است که اسکندر کبیر در سال 334 پیش از میلاد، اقامتگاه زمستانی خود را در آن برپا کرد. امروزه بقایایی از یک تماشاخانه، یک قنات، چند معبد، یک ردیف ستون و دروازه طاقی هادریان (Hadrians Arch Gate) که در سال 114 پس از میلاد ساخته شد، همچنان در این منطقه وجود دارند. منطقه ساحلی این ویرانه ها بسیار زیباست. یک موزه هم وجود دارد که یافته های به دست آمده از حفاری ها را به نمایش گذاشته است. اگر وقت داشتید، چند کیلومتر قبل از فاسلیس، قطاری کابلی (Olympos Teleferik) هست که از کنار کوه تهتالی (Tahtali Mountain) شما را به قله ای 2275 متری می برد تا از آنجا ساحل را به شکل پانوراما تماشا کنید.

14. غار کاکین

غار کاکین (Kocain Magarası) در میان کوه های کارستی این منطقه پنهان شده، ولی از جاهای تماشای آنتالیا است. اولین بار، کی کوکتن (K. Kökten) این غار 600 متری را مورد کاوش قرار داد. او شواهدی یافت مبنی بر اینکه انسان های ماقبل تاریخ ساکن آن بوده اند. در ورودیِ این غار یک مخزن آب رومی بسیار بزرگ و همین طور نشانه هایی از زیستگاهی قدیمی وجود دارند. این غار بسیار بزرگ است و استالاگمیت یا چکیده سنگ های بزرگ الجثه ای دارد که شکل های عجیب و غریبی به خود گرفته اند. اگر می خواهید داخل این غار را تا جایی که دیگر زیر پای تان لغزنده می گردد بگردید، حتما چراغ قوه و کفش های مناسب همراه داشته باشید.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1164

به "جاهای دیدنی آنتالیا؛ 14 جاذبه ای که نباید از زیبایی شان غافل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی آنتالیا؛ 14 جاذبه ای که نباید از زیبایی شان غافل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید