فرایند بیماری کرونا در این استان ها صعودی است

به گزارش اردکان خبر، تهران (پانا) - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تشریح آخرین مصوبات این ستاد از فرایند صعودی بیماری در 5 استان اطلاع داد.

فرایند بیماری کرونا در این استان ها صعودی است

علیرضا رئیسی با بیان اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی به بالای 85 درصد رسیده است، گفت: این نوید بخش آن بود که بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم. اما این محدودیت ها هم می توانند بازگردند و تشدید شوند و هم می توانند کاهش یابند؛ با رعایت پروتکل ها در شاخص هایمان بهبود خواهد یافت. مصوبات اخیر ستاد ملی مرونا معنای کامل مصوبات و محدودیت هوشمند است. مثلا اکنون تهران شرایط نارنجی دارد اما اگر آهر هفته آمار به ما بگوید اوضاع قرمز شده مجددا محدودیت ها بازمی گردد. این موضوع برای تمام شهرهای نارنجی و زرد نیز صادق است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله تاکید نمود: با اجرای دقیق پروتکل ها بعد از دو هفته شاهد کاهش مراجعات به مراکز درمانی خواهیم بود و پس از 5 هفته کاهش موارد مرگ و میر را خواهیم داشت. محدودیت های ما از 5 آبان شروع شده و 43 شهر در این تاریخ محدودیت داشتند و 46 شهر هم در 14 آبان محدودیت هایی را تجربه کردند. تست ها افزایش یافت و سختگیری های ما افزایش یافت.

5 استان با فرایند صعودی بیماری

رئیسی با بیان اینکه سه موج از بیماری را در کشور تجربه نموده ایم، گفت: مداخلاتی که بر اساس تصمیمات ستاد ملی کرونا انجام شد در 5 آبان، 14 آبان و اول آذر مداخلات صورت گرفت و مجموع آنها باعث شد خیز بلند بیماری را شکانده گردد. استان های اردبیل، قزوین، گلستان، گیلان، مازندارن فرایند صعودی یا در حال صعود بیماری را تجربه می نمایند. از 160 شهر قرمز اکنون 64 شهر قرمز است و 279 شهر نارنجی و 105 شهر زرد هستند.

معاون وزیر بهداشت گفت: علت فرایند صعودی در استان های شمالی به 4 هفته قبل و سفرهایی که رخ داد بازمی گردد. در استان فارس 11 شهر قرمز، در استان گلستان 9 شهر، مازندارن 6 شهر، قزوین 5شهر، گیلان و اصفهان 4 شهر؛ در استان های آذربایجان غربی، خراسان رضوی و شمالی، اردبیل، کرمان و ایلام 3شهر قرمز داریم. این نشان می دعد برای کنترل بیماری به شهرهای قرمز این استان ها رجوع کنیم. هنوز 7 شهر داریم که باید به آنها به طور ویژه توجه کنیم که فرایند صعودی بیماری دارند. در اردبیل و پارس آباد در آذربایجان غربی، نطنز در اصفهان، خلیل آباد در خراسان رضوی، راور کرمان، بندرترکمن در گلستان و رودبار در گیلان حتی فرایند بیماری متوقف هم نشده است و همچنان صعودی است. در 11 شهر هم بیماری متوقف شده اما نزولی نشده است؛ شهرهای ساری، آمل، بهشهر، آق قلا، فاروج، سنقر، حرصین، نایین گرکان، رشت، فارسان شامل این موضوع هستند. میزان رعایت پروتکل ها در این شهرها کم بوده است و یا دورهمی های خانوادگی داشتند.

وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا از بین نرفته است و مردم باید این نکته را به یاد داشته باشند، گفت: اگر محدودیت ها برداشته گردد و پروتکل ها رعایت نگردد تمام رنگ بندی ها به هم می ریزد. امروز در ستاد ملی مصوبه خوبی داشتیم که محدودیت تردد 9 شب تا 4 صبح به جز شهرهای قرمز در شهرهای نارنجی هم اجرا گردد که با توجه به مهمانی های شبانه و شب یلدا که در پیش است، اتفاق خوبی خواهد بود.

جریمه 30 هزار خودرو در ورودی شهرها

وی درباره آخرین آمار تخلفات کرونایی در شهرهای قرمز، در ورودی شهرها 30 هزارخودرو به وسیله دوربین جریمه شدند، گفت: 14 هزار خودرو هم به شکل دستی جریمه شدند. در تردد درون شهری در شهرهای قرمز حدود 8400 تردد درون شهری در شهرهای قرمز پس از ساعت وضع محدودیت داشتیم. در این 14 روز تصادف منجربه فوت 45 درصد و تصادف منجر به خسارت 50 درصد کاهش یافته است.

ممانعت از ورود 4367 بیمار به وسایل حمل و نقل

رئیسی درباره رهگیری مبتلایان با کد ملی گفت: بر اساس آخرین آمار 31 میلیون استعلام از بانک اطلاعاتی ما در ارتباط افراد مثبت گرفته شده است و نگذاشتیم 4637 نفر مبتلا که می خواستند سوار وسایل نقلیه مانند هواپیما و ... شوند این کار را انجام دهند. این متخلفان خدمت دریافت نمی نمایند و جریمه 200 هزارتومانی دارند و به قرنطینه منتقل می شوند. تا به امروز حدود 25 هزار پیامک هم برای افرادی که نقض قرنطینه نموده اند ارسال شده است. طرح محله محور مقابله با کرونا بسیار موثر خواهد بود.

معاون وزیر بهداشت درباره زمانی که واکسن کرونا به دستمان می رسد، گفت: در دو راستا کوشش می کنیم، دو شرکت دانش بنیان در حال کوشش هستند و به وسیله دیگر و عضویت در صندوق کووکس هم 16 میلیون و 800 هزار دوز در یک مرحله و حدود 20 میلیون دوز در مرحله بعد رزرو کردیم. از آمریکا هیچ چیز بعید نیست اما کووکس متعهد شده است تا واکسن رزرو شده به دست ما برسد اما در راستا فراوری و واردات همزمان در حال کوشش هستیم. البته حتی کشورهایی هم که واکسیناسیون را شروع کردند نباید از رعایت نکات بهداشتی غافل شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 417

به "فرایند بیماری کرونا در این استان ها صعودی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند بیماری کرونا در این استان ها صعودی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید