سفر مسئولانه چیست؟

به گزارش اردکان خبر، چطور مسئولانه سفر کنیم؟ سفر مسئولانه چیست؟ ما انسان ها به دلایل متفاوت و برای اهداف مختلفی سفر می کنیم. ممکن است در سفرهایمان ناخواسته بر شیوه های زندگی انسانی و حیات گیاهی و جانوری مقصد آسیب بزنیم. اگر بخواهیم سفرمان چیزی بیشتر از گردش، خرید، عکاسی و ثبت چند خاطره باشد، کافی است نکاتی را رعایت کنیم:

سفر مسئولانه چیست؟

سفر مسئولانه و خرید کردن از محلی ها

بسیاری از افراد در سفر ناخودآگاه به سمت فروشگاه ها و رستوران های بزرگی می فرایند که آن ها را یاد خانه خودشان می اندازد. اما آدم ها کیلومترها از خانه شان دور نمی شوند و سفر نمی نمایند تا چیزهایی را تجربه نمایند که در خانه خودشان هم می توانستند داشته باشند. ما سفر می کنیم تا چیزهای جدیدی را کشف کنیم. پس برای خرید سوغاتی به فروشگاه های محلی بروید و حمایتشان کنید. برای غذاخوردن هم مکان هایی را انتخاب کنید که مردم محلی در آنجا غذا می خورند. با این روش ها به اقتصاد محلی ها یاری خواهید کرد.

سفر مسئولانه و احترام به آداب و عقاید

از آن افرادی نباشید که به عادات و عقاید مردم منطقه ای که به آن سفر می نمایند بی اعتنا هستند و به رفتارها و عقایدشان نگاهی از بالا دارند. ممکن است رفتارهای ما تاثیری مخرب بر فرهنگ بومی یک منطقه داشته باشد. بنابراین قبل از سفر درباره فرهنگ، سنت ها، قوانین محلی و بعلاوه نکات بهداشتی و امنیتی محلی که به آن سفر خواهید کرد، جست وجو کنید. سعی کنید به شیوه پوششی که در هر منطقه ای رایج است احترام بگذارید. طی سفر هم با محلی ها صحبت کنید، از آن ها درباره سنت هایشان بپرسید. آدم ها معمولا از اینکه درباره فرهنگشان صحبت نمایند خشنود می شوند

سفر مسئولانه و کمرنگ کردن ردپای اکولوژیک

به محیط زیست اهمیت بدهید. در کشورها و شهرهای پیشرفته ضرورت تفکیک زباله و استفاده کمتر از پلاستیک احساس شده است، اما در کشورهای در حال توسعه و شهرهای کوچک تر مدیریت این زباله ها یک بحران است. سعی کنید تا جای ممکن مواد پلاستیکی یک بار مصرف با خودتان نبرید. در مقصد برای خرید ساک های پارچه ای همراه داشته باشید و به جای خرید چندباره بطری های پلاستیکی آب، بطری شخصی تان را همراه داشته باشید.

چطور در سفر مراقب زمین باشیم

سفر مسئولانه و حمایت از حیوانات

هیچ یک از ما هوادار حیوان آزاری نیستیم، اما واقعیت این است که گاهی ناخواسته در سفر به فرایند حیوان آزاری یاری می کنیم. اسب سواری کنار ساحل یا میدان های توریستی، فیل سواری و عکس گرفتن با ببرها در تایلند، تماشای نمایش دلفین ها در مراکز سرگرمیی همه مصداق آزار رساندن به حیوانات هستند و بسیاری از افراد از این جریان بی خبرند. بیشتر این حیوانات در شرایطی نامطلوب و زیر دست مربیانی ناشی نگه داری می شوند. مثلا کمتر کسی می داند که فیل ها در حالت عادی به آدم ها سواری نمی دهند و یک فیل برای اینکه به آدم ها سواری بدهد چه شرایط ناخوشایندی را از سر گذرانده. هیچ توریستی حاضر نیست به قیمت سرگرمی و تجربه نزدیک شدن به حیوانات و عکس گرفتن یک موجود زنده آزار ببیند.

سفر مسئولانه و اجازه گرفتن برای عکاسی

تصور کنید یک روز عادی مشغول انجام کارهای روزمره تان هستید و یک نفر بدون اجازه مدام از شما یا وسایل اطرافتان عکس بگیرد. شاید یکی دوبار کوتاه بیایید و چیزی نگویید ولی بدون شک احساس خوبی نخواهید داشت. در سفر موقع عکس گرفتن از محلی ها یا محل زندگی شان اجازه بگیرید و اگر می توانید بعدا نسخه ای از عکس را برایشان بفرستید.

سفر مسئولانه کار سخت و عجیب وغریبی نیست. رعایت همین چند نکته ساده یاری می نماید که بتوانید همزمان با اینکه به صنعت توریسم منطقه یاری می کنید، نسبت به خودتان هم احساس بهتری داشته باشید.

ترفندهایی برای توریست شدن

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 991

به "سفر مسئولانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر مسئولانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید