شروع وسیع ترین کار میدانی باستان شناسان در مرکز فلات ایران

به گزارش اردکان خبر، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، شروع وسیع ترین کار میدانی باستان شناسان در مرکز فلات ایران صورت گرفت.

شروع وسیع ترین کار میدانی باستان شناسان در مرکز فلات ایران

داستان چیست؟

مجتبی باقرشاهی، سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: پروژه بررسی سیستماتیک محوطه های باستانی روستای صدرآباد زرندیه که تا 25 خرداد ادامه دارد، وسیع ترین کار میدانی در مرکز فلات ایران بوده که با نقشه برداری و شبکه بندی نرم افزاری آغاز شده است.

این باستان شناس با اشاره به بررسی های اجرا شده که 21 محوطه باستانی از دوره های مختلف در مساحتی به اندازه 250 هکتار را رو کرد، افزود: در ورودی این روستا بنایی از دوره ساسانی موسوم به کهنه قلعه قرار گرفته است که در آن شاهد پراکنش سفال های ساسانی در این محوطه هستیم.

او نکته حائز اهمیت این محوطه را در گستردگی استقرارهای باستانی به طور افقی از شمال به جنوب دانست که از شمال غرب به جنوب شرقی روستا، قدیمی تر می شوند.

وی قدیمی ترین استقرار باستانی شناسایی شده در این سایت را متعلق به دوره نوسنگی باسفال و جدید ترین استقرار باستانی را مربوط به دوره صفویه گفت و گفت: محله ای متروک بنام خان آباد مربوط به دوره صفویه، بنای کبوتر خانه مربوط به همین دوره تحت حفاظت یگان حفاظت میراث زرندیه و تپه ای بنام گزنک به شماره ثبت 1362 به تاریخ 22/ 01 /1336 در فهرست آثار ملی ثبت شد.

بیشتر بخوانیدزرندیه استان مرکزی | سفر به مکان های دیدنی زرندیه

باقرشاهی همچنین از نکات پر اهمیت این بررسی را پراکنش فوق العاده سفال موسوم به آلویی و شواهدی از یکجانشینی فرهنگ پشت نام این سفال در این محوطه دانست و ادامه داد: همانطور که گفته می شود مردمان سازنده سفال آلویی اقتصاد کوچ نشینی داشته اند ولی از شواهدی مانند جوش کوره های فراوان و سرباره های کوره معین است که در این عصر که طبق بررسی های اولیه مربوط به گودین VII و بازه زمانی 4200 تا 4300 قبل از میلاد بوده است، مردم به صورت یکجانشینی زندگی می کرده اند.

او با تاکید بر اینکه در این محوطه شاهد پراکنش سفال های عصر مفرغ هستیم که معمولا در مرکز فلات ایران از آن به دوره فترت یاد می شود، از نکته های با اهمیت این بررسی را کشف یافته های ویژه در سطح محوطه مانند پیکرک های بز، اسب، عقاب، تکه ای از ظرف نسبتا بزرگ ساخته شده از سنگ ابسیدین که گواه غنای این محوطه است و فنجان های کوچک دوره نوسنگی که اغلب در تپه گزنک مشاهده شده اند، گفت.

باقرشاهی غنای آثار سطحی این محوطه در مرکز فلات ایران را هم سنگ و قابل قیاس با محوطه سیلک کاشان دانست با این تفاوت که در این محوطه شواهدی از دوره مس و سنگی یا سیلک III یافته نشده و ادامه داد: این محوطه از مهمترین سایت های باستان شناسی مرکز فلات ایران است که تا کنون بکر باقی مانده و امیداریم که در فصل های بعدی و با کاوش این محوطه به پرسش های متعدد باستان شناسی مرکز فلات ایران تا حدودی پاسخ داده شود.

منبع: همگردی
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 105

به "شروع وسیع ترین کار میدانی باستان شناسان در مرکز فلات ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع وسیع ترین کار میدانی باستان شناسان در مرکز فلات ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید