فواید قهوه بیشتر است یا مضرات آن؟

به گزارش اردکان خبر، خیلی ها روزشان را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز می نمایند و معتقدند بدون آن صبحگاهی مغزشان بیدار نمی گردد. درباره مزایای نوشیدن قهوه مطالب فراوانی گفته شده اما آیا تاثیر کافئین روی همه یکسان است؟ یا به غیر از فوایدی که برای آن نوشته اند، معایبی هم دارد؟

فواید قهوه بیشتر است یا مضرات آن؟

مطالعه ای تازه که در نشریه پزشکی نیوانگلند منتشر شد، نشان می دهد که مصرف دست کم یک فنجان قهوه در روز روی حرکت بدن تاثیر مثبت اما بر خواب تاثیر منفی دارد و احتمالا خطر نوع خاصی از تپش قلب را نیز افزایش دهد.

نیویورک پست با اشاره به این مطالعه می نویسد پژوهشگران 100 بزرگسال سالم منطقه سانفرانسیسکو ایالات متحده آمریکا با میانگین سنی 39 سال را آنالیز کردند. آن ها از شرکت نمایندگان در این مطالعه خواستند از یک دستگاه قابل بستن بر بدن برای ثبت فعالیت و خواب روزانه استفاده نمایند و برای ردیابی منظم قند خون و ریتم قلب نیز به آن ها دستگاه پایش مداوم قند خون و الکتروکاردیوگرام دادند. به این افراد گفته شد که دو روز به میزان دلخواه قهوه بنوشند و دو روز مصرف آن را قطع نمایند و این چرخه را به مدت دو هفته ادامه بدهند.

دکتر گرگوری مارکوس، نویسنده اصلی این مطالعه، متخصص قلب و استاد پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، به سی ان ان گفت: یافته مهم ما این است که پیامد مصرف قهوه صرفا با سلامتی مرتبط نیست بلکه واقعیت پیچیده تر از این ها است.

تعداد گام های این شرکت نمایندگان در روزهایی که قهوه می نوشیدند، به طور میانگین یک هزار و 58 قدم بیشتر از روزهایی بود که بدون قهوه سپری می شد. در عین حال، در همان روزها 36 دقیقه هم کمتر خوابیدند.

آن هایی که قهوه می نوشیدند، انگیزه بیشتری برای ورزش کردن داشتند و بعد از ورزش هم عملکرد بهتری از خود نشان می دادند، اما مارکوس هشدار داد: مردم نباید این را به مصرف نوشیدنی های انرژی زا یا کافئین دار قوی تعمیم بدهند و از آن به منزله راهی برای شدت بخشیدن به تمرین های ورزشی استفاده نمایند.

در این مطالعه آمده است علت خواب کمتر افرادی که قهوه بیشتر می نوشند، ممکن است عامل ژنتیک باشد.

نیویورک پست می نویسد پژوهشگران بعد از جمع آوری نمونه های دی ان ای دریافتند کسانی که بعد از نوشیدن قهوه کمتر خوابیدند، واریانت [متغیر] ژنتیکی خاصی دارند که با سوخت وساز کندتر کافئین مرتبط است.

این مطالعه نشان داد که قهوه بر قلب نیز تاثیرگذار است؛ به طوری که نوشیدن یک فنجان قهوه در روز خطر انقباض های زودرس بطنی را حدود 50 درصد افزایش می دهد. به گفته کلینیک مایو، ضربان اضافی قلب که ریتم منظم تپش قلب را مختل می نماید، به احساس بال زدن یا ریزش قلب منجر می گردد و منبع این حس قفسه سینه فرد است.

به گفته مارکوس، پژوهشگران هیچ مدرکی دال بر وجود رابطه مستقیم میان نوشیدن قهوه و انقباض های زودرس بطنی پیدا نکردند. این موضوع شواهد قانع نماینده ای فراهم می نماید که نشان می دهد قطع مصرف قهوه برای کسانی که دچار تپش قلب آزاردهنده مرتبط با انقباض زودرس بطنی اند، مهم است.

مارکوس در ادامه گفت: شواهدی هم وجود دارد که در بعضی افراد، انقباض زودرس بطنی بیشتر به تضعیف قلب یا نارسایی قلب منجر می گردد. بنابراین اگر کسی به طور خاص نگران خطرات نارسایی قلبی است مثلا سابقه خانوادگی یا نشانه های دیگری دارد که پزشک هشدار داده ممکن است بهتر باشد از مصرف قهوه خودداری کند.

هرچند تعادل در مصرف قهوه برای حفظ تاثیر مثبت آن برای سلامتی مهم است، به گفته مارکوس هیچ علت مهمی برای نگرانی وجود ندارد: مطمئن باشید نوشیدن آن هیچ تاثیر خطرناکی ندارد.

منبع: فوت و فن / independentpersian.com
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1279

به "فواید قهوه بیشتر است یا مضرات آن؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید قهوه بیشتر است یا مضرات آن؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید