لاوروف: لیست کشورهای غیردوست به زودی ارائه می گردد

به گزارش اردکان خبر، ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه گفت، دولت مسکو به زودی فهرستی از کشورهای غیردوست ارائه خواهد داد و معیارها تعیین هستند.

لاوروف: لیست کشورهای غیردوست به زودی ارائه می گردد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: فکر میکنم این اتفاق به زودی رخ دهد. دولت دستورالعمل های مشخصی دارد، معیاری که ما را در این زمینه راهنمایی می نماید کاملا روشن است. بنابراین به اعتقاد من زیاد نباید منتظر بمانیم.

هفته گذشته، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با امضای حکمی تعداد کارکنان روس در نهادهای دیپلماتیک خارجی کشورهایی که رفتار غیردوستانه در قبال روسیه نشان داده اند، محدود کرد و وزارت خارجه روسیه موظف شد تا فهرستی از این کشورها تهیه کند.

این اطلاعیه در بحبوحه تنش میان مسکو و واشنگتن بر سر تحریم های ضد روسی، بر پایه اتهاماتی مبنی بر مداخله انتخاباتی و نقش ادعایی مسکو در عملیات هکری سولارویندز منتشر شد. روسیه قویا این اتهامات را رد نموده و به فقدان مدرک اشاره دارد. مسکو تاکید می نماید که این تحریم ها مغایر با منافع دو کشور است و تدابیر تلافی جویانه ای خاطرنشان کرد.

براساس اعلام کاخ سفید، این تحریم ها با هدف تشدید تنش در روابط دوجانبه نیستند، بلکه هدفشان تحمیل هزینه ای به مسکو بابت آن چیزی است که واشنگتن احساس می نماید اقدامات غیر قابل قبول دولت روسیه است. سرگئی لاوروف این ادعاها را یادداشت های اسکیزوفرنیک نامید و هشدار داد که اگر ایالات متحده گفت وگو را رد کند، روابط دوجانبه ممکن است به وضعیتی مشابه جنگ سرد بازگردد.

ایالات متحده در بخشی از دور جدید تحریم هایش، علیه 32 نهاد و شخص روسی تحریم اعمال کرد و همچنین 10 دیپلمات روس را از این کشور اخراج نموده و به نهادهای آمریکایی اجازه نمی دهد اوراق قرضه دولت روسیه را تا تثبیت موقعیت اولیه خریداری نمایند.

براساس اتهاماتی که دولت بایدن مطرح می نماید، اطلاعات روسیه عامل هک سال گذشته سولارویندز علیه سیستم های فناوری اطلاعات آمریکا بوده است. روسیه همچنین به مداخله در انتخابات 2020 آمریکا و به راه انداختن جنگ با مواد شیمیایی متهم شده است.

در واکنش به آن، روسیه هشت شهروند آمریکایی را از ورود به آمریکا منع کرد که شامل دادستان کل آمریکا، وزیر امنیت داخلی آمریکا، مدیر اطلاعات ملی و رئیس اف بی آی می گردد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 681

به "لاوروف: لیست کشورهای غیردوست به زودی ارائه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: لیست کشورهای غیردوست به زودی ارائه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید