خبرنگاران روسیه از پیشرفت نشست های برجام در وین اطلاع داد

به گزارش اردکان خبر، مسکو - خبرنگاران - وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای گفت: در نشست های برجام در وین، پیشرفت هایی به دست آمد.

خبرنگاران روسیه از پیشرفت نشست های برجام در وین اطلاع داد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، وزارت امورخارجه روسیه روز آدینه در بیانیه خود اضافه نمود: نشست کمیسیون مشترک برجام که روز دوم ماه آوریل (روز آدینه) به صورت مجازی برگزار گردید، روزهای ششم و 9 ماه آوریل (سه شنبه و آدینه) در وین به صورت حضوری ادامه یافت.

در این بیانیه آمده است: نتایج بینابینی دو گروه کاری که از طریق کمیسیون مشترک برجام تشکیل شد و درباره شاخص های اجرای کامل معامله هسته ای گفت وگو کردند، جمع بندی شد.

وزارت خارجه روسیه توضیح داد: در این نشست ها، درباره دورنمای لغو تحریم های ضد ایرانی آمریکا و برداشتن گام های لازم از طرف ایران در خصوص مطابقت دادن فعالیت های هسته ای آن با مفاد برجام، گفتگو شد.

در این نشست ها پیشرفت هایی به دست آمد و بر تمرکز بر حرکت مستمر برای حل مسائل انباشته شده پس از خروج آمریکا از برجام تاکید شد.

در بیانیه آمده است: در نشست ها برای ازسرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام در همین فرمت از روز 12 ماه آوریل (روز دوشنبه هفته آینده) به مدت یک هفته توافق بدست آمد.

به گزارش خبرنگاران، دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه در وین از سر گرفته شده بود، در روز آدینه برگزار گردید. ارائه گزارش رایزنی های فنی انجام شده در جلسات گروه های کارشناسی لغو تحریم و هسته ای مهمترین دستورکار این نشست بود.

نمایندگان اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده های جلسات کارشناسی، نتیجه رایزنی های کارشناسان ایران و کشورهای 4+1 را به اعضای کمیسیون مشترک گزارش کردند.

سیدعباس عراقچی، رییس هیات کشورمان، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی، گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.

عراقچی مجددا تاکید نمود: لغو کلیه تحریم های آمریکا که در دوران رییس جمهوری گذشته آن کشور وضع شده اند، گام ضروری برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو این تحریم ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد.

در همین حال میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان های نیز درباره جمع بندی نشست امروز کمسیون مشترک برجام گفت که شرکت کنندگان پیشرفت های اولیه در گفت وگوهای تخصصی را مد نظر قرار دادند. وی در توئیتی اضافه نمود که جلسه بعدی کمیسیون مشترک برجام برای حفظ فضای مثبت هفته آینده تشکیل خواهد شد.

چین هم فضای مذاکرات برجام را مثبت ارزیابی نموده و معتقد است که وقت آن رسیده که آمریکا به وعده بازگشت به توافق هسته ایران و برطرف تحریم ها را سریعا عملیاتی کند. ونگ چون سفیر و نماینده دائم چین نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین روز آدینه به خبرنگاران گفت که تمام طرف های برجام نسبت به تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران نگرانی خود را ابراز نموده و خواهان لغو هرچه سریعتر این تحریم ها هستند.

وی یادآور شد که مسائل ناشی از تحریم ها همگی ازسوی دولت پیشین آمریکا است که چنین تحریم های غیر قانونی را علیه افراد و سازمان های مجری برجام وضع کرد. دیپلمات ارشد چین با بیان اینکه لغو تحریم ها علیه ایران فقط یک مساله دو جانبه نیست و جنبه مهمی از حفظ برجام و در نتیجه چندجانبه گرایی است اضافه نمود: به تازگی پیغام های مثبتی ازسوی آمریکا درباره لغو تحریم ها دریافت کردیم؛ از واشنگتن می خواهیم تا به سرعت اقدام عملی صورت داده و اجرای کامل و موثر برجام را محقق سازد.

واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد. رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

در خاتمه این جلسه، توافق شد جلسه آینده کمیسیون در سطح معاونین در روز چهارشنبه آینده در وین برگزار گردد و بلافاصله در چارچوب گروه های کارشناسی، رایزنی های فنی و تخصصی به صورت فشرده برای تهیه و ارائه فهرست اقداماتی که باید از سوی همه طرف ها در حوزه برطرف تحریم و اقدامات هسته ای برای احیای برجام صورت گیرد، ادامه یابد.

شایان ذکر است هیات کشورمان در نشست وین، در چهار روز گذشته رایزنی های مستمری با کشورهای مشارکت کننده در برجام (سه کشور اروپایی، چین و روسیه) و نیز با انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک از اتحادیه اروپا، به صورت دوجانبه و چندجانبه، انجام داد که در هیچ یک از آنها آمریکا حضور نداشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 650

به "خبرنگاران روسیه از پیشرفت نشست های برجام در وین اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران روسیه از پیشرفت نشست های برجام در وین اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید