مزایا و معایب لمینت دندان

به گزارش اردکان خبر، حال ممکن است برای هر فردی این سوال پیش آید که لمینت چیست؟ و چه فواید و معایبی برای آن ها دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید، زیرا قصد داریم درباره مزایا و معایب لمینت دندان و بعلاوه راه های جلوگیری از عوارض آن صحبت کنیم.

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان (Dental laminate) که گاهی به آن ونیر (Veneer) هم گفته می شود، با یاری لمینت دندان می توان بسیاری از ایرادات ظاهری دندان مانند بدرنگی دندان ها، رفع لکه های روی دندان، فرم دهی دندان ها، فاصله های بین دندانی و پوشش دندان های شکسته و نامرتب را رفع کرد.

لمینت روکش نازکی است همرنگ دندان و در عین حال نازک و با دوام است که روی سطح بیرونی دندان های بالا و پایین را می پوشاند و باعث بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد میشود. وقتی قطعات کوچک لمینت روی دندان ها قرار می گیرند، باعث تغییر رنگ و سفیدتر کردن دندان، تغییر شکل، اندازه یا طول دندان ها به شرایط دلخواه فرد می شوند. لمینت ها بجز مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن ناهمترازی و سایر عیوب دندان، ردیف دندان ها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند.

البته در خصوص رنگ لمینت باید گفت، تا حدودی انتخاب رنگ سلیقه ای است. برخی ها دوست دارند لبخند هالیوودی داشته باشند. اما برخی ها ترجیح می دهند طبیعی بودن ظاهر دندان هایشان حفظ شود و در عین حال لبخندی متفاوت و مرتب و زیبا داشته باشند.

لمینت ها را می توان از جنس پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین تهیه کرد. لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین در برابر لکه ها مقاومت می نمایند. برخی ها روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکه ها مقاوم ترند و ویژگی های بازتابش نور در آن ها به دندان های طبیعی نزدیک تر است، ترجیح می دهند. شما باید درباره انتخاب بهترین و مناسب ترین مواد روکش برای دندانهایتان با دندانپزشک مشورت کنید.

مزایا و معایب لمینت دندان

کاربرد لمینت دندان برای افرادی که فاصله زیادی بین دندان آن ها وجود دارد، دندان هایشان شکسته است یا برخی از دندان های آن ها کج درامده و بعلاوه برای افرادی که می خواهند زرد شدن یا تغییر رنگ دندان های خود را بپوشانند؛ کاملا مناسب است.

ونیر های لمینت از جنس پرسلین یا رزین به نحوی طراحی می شوند که دندان های جلوی شما را به طور کامل می پوشانند. این تکنیک دندانپزشکی زیبایی می تواند اعتماد به نفس شما را به طور کامل برگرداند و لبخندی زیبا و مجذوب کننده را برایتان به ارمغان می آورد. برای انتخاب تکنیک مناسب ونیر دندان باید مزایا و معایب لمینت دندان را بدانید این موارد عبارتند از:

مزایای لمینت دندان

لمینت دندان هم از نظر ترمیم دندان و هم از نظر زیبایی مزایای بسیاری به همراه دارد که شامل موارد زیر میشوند:

1: مقاومت لمینت دندان در برابر زرد شدن و تغییر رنگ دندان

ونیر ها در مقایسه با سایر روش ها مانند کامپوزیت در مقابل زرد شدن مقاومند. از مزایا لمینت دندان سرامیکی این است که اگر به درستی از آن ها مراقبت کنیم تقریباً به طور دائم سفید و درخشان باقی می مانند و با خوردن مواد غذایی رنگی مانند چای و قهوه زرد نخواهد شد.

2: داشتن دندان هایی سفید، اما طبیعی

ونیر های پرسلین، ظاهری کاملا طبیعی دارند. خاصیت بازتاب نور سرامیک موجب می شود لمینت خصوصیاتی شبیه مینای دندان داشته باشد. لمینیت سرامیکی از یک لایه نازک ساخته می شود و بسیار شفاف است زمانی که روی دندان های طبیعی قرار میگیرد غیر قابل تشخیص است.

3: رفع مسائل جزئی و ظاهری دندان

ونیر های سرامیکی قادرند رنگ، شکل و ظاهر دندان های طبیعی را تغییر دهند. هر گونه عیب ظاهری مانند تغییر رنگ، کج درآمدن، درمان شکستگی دندان، لب پر شدن یا فاصله زیاد بین دندان ها به وسیله لمینیت های سرامیکی پوشش داده می شود و مسائل جزئی و ظاهری دندان رفع میشود.

4: مشاهده نتیجه لمینت دندان در زمان کم

لیمنت های دندانی بلافاصله بعد از نصب، طرح لبخند شما را اصلاح می نمایند و هیچ گونه دوره نقاهت یا ریکاوری نخواهند داشت؛ بنابراین بلافاصله بعد از اتمام جلسه کاشت لمینت می توانید از چهره مجذوب کننده و دندان های زیبای خود لذت ببرید.

5: دوام و ماندگاری بالای لمینت دندان

در شرایط ایده آل اگر دندانپزشک با مهارت کامل لمینت ها را روی دندان های شما نصب نموده باشد و شما نیز بعد از نصب لمینت به خوبی از آن مراقبت کنید؛ دوام و طول عمر لمینت ها می تواند بیش از 15 سال باشد. با این وجود احتمال آسیب تماشا لمینت ها یا بروز مشکل در دندان های طبیعی زیرین آن ها وجود دارد که ممکن است احتیاج به تعمیر یا تعویض پیدا نمایند.

6: بازسازی مینای آسیب دیده دندان ها

اگر چه مینای طبیعی دندان بسیار قوی و مستحکم است، اما باز هم امکان آسیب آن وجود دارد. مسواک زدن بیش از حد دندان، خوردن غذا و نوشیدنی های اسیدی، به مینای دندان آسیب می زند. علاوه بر این اسید معده در افرادی که دچار بیماری رفلاکس معده هستند، به مینای دندان آسیب می زند. این موضوع موجب نگرانی از بابت سلامت دهان و دندان خواهد بود. البته خوشبختانه مینای آسیب دیده دندان قابل بازسازی است. به گفته آموزشگاه دندانپزشکی زیبایی آمریکا، ونیر های دندانی یک درمان عالی برای آسیب و فرسایش مینای دندان و بازسازی زیبایی طبیعی دندان هستند.

7: مناسب برای دندان های کج و فواصل کم دندان ها

امروزه با روش های نوین دندانپزشکی زیبایی، ایرادات جزئی زیبایی دندان مانند، رفع فاصله بین دندان ها (درمان دیاستم)، کج بودن جزئی دندان به یاری ونیر های دندانی قابل درمان است. توجه داشته باشید که این روکش ها هرگز نمی توانند مسائل اساسی شکل و ساختار دندان و دهان شما را رفع نمایند، پس ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند، جهت آنالیز بیشتر به متخصص ارتودنسی نیز مراجعه کنید. اما اگر دندانپزشک معالج، تشخیص می دهد که شما کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت سرامیکی و یا ونیر کامپوزیت دندان هستید، پس بهتر است هر چه سریع تر اقدام کنید.

8: تراش کمتر نسبت به روکش دندان

معمولا برای نصب لمینت های دندانی باید مقداری از تاج دندان تراش داده شود، اما اندازه این تراش نسبت به روش های مشابه کمتر می باشد و آسیب چندانی به دندان ها وارد نمی شود.

ضمناً اندازه تراش هر دندان میتواند در استحکام لمینت آن دندان تاثیر گذار باشد. همه دندان ها معمولا به یک اندازه تراش داده نمیشوند و گاهی یک دندان اصلا احتیاجی به تراشیده شدن ندارد.

9: ترکیب کردن چند روش دندانپزشکی با لمینت دندان

از ونیر های پرسلین میتوان همزمان با سایر روش های دندانپزشکی زیبایی مانند ایمپلنت، تاج دندان، بریج، ارتودنسی، سفید کردن دندان و ... برای اصلاح طرح لبخند استفاده کرد. رنگ و ظاهر ونیر های پرسلین دقیقا شبیه به تاج دندان یا ایمپلنت ساخته می شود؛ به همین دلیل یک دستی و هماهنگی دندان ها حفظ خواهد شد.

10: تحمل سرامیک به وسیله بافت لثه

لمینت ونیر ها آسیبی به لثه ها نمی رسانند و فشاری که از طرف لمینت به لثه ها وارد می شود؛ ضرری برای آن ها ندارد و کاملا قابل تحمل است.

معایب لمینت دندان

1: احتمال بروز حساسیت دندانی

برخی از افراد پس از انجام لمینت سرامیکی دندان، دچار حساسیت های دندانی می شوند. بعد از نصب لمینت های سرامیکی ممکن است نسبت به غذا ها و نوشیدنی های سرد و گرم حساس شوید. مینای دندان شما پیش از اینکه ونیر دندان روی آن ها نصب شود تا حدودی تراشیده می شود. به همین دلیل حساسیت به غذا های سرد و گرم تا چند روز بعد از نصب لمینت ها طبیعی است که البته خود به خود از بین می رود و جای نگرانی نیست. در این دوره شما می توانید با استفاده از دهان شویه و خمیر دندان مخصوص، درد و حساسیت دندان های خود را کاهش دهید.

2: هزینه بالای لمینت دندان

خیلی ها برای کاهش هزینه ترجیح می دهند به جای انجام لمینیت دندان بر روی کل دندان ها، تنها لمینت دندان جلو را انجام دهند؛ بنابراین هزینه لیمینت دندان های جلو کمتر از قیمت لمینت کل دندان ها خواهد بود.

البته باید گفت به خودی خود نمی توان این موضوع را جزو معایب لمینت دندان به شمار آورد چرا که هر کیفیتی بهایی دارد. در این مورد نیز هزینه بالا لمینت دندان که شما می پردازید، در قبال به دست آوردن بالاترین کیفیت ممکن، بیشترین طول عمر و ماندگارترین رنگ در دندان هایتان است.

3: تراشیده شدن مینای دندان

تراشیدن مینا دندان پیش از نصب به عنوان یکی از معایب لمینت دندان سرامیکی شناخته می شود. نصب ونیر های لمینت از نوع استاندارد احتیاج به آماده سازی دندان ها پیش از کاشت دارند. با توجه به مسائل و عیوب ظاهری دندان دندانپزشک بخشی از مینای دندان را میتراشد تا ونیر ها بعد از نصب شدن روی دندان ها ضخامت اضافه ایجاد ننمایند.

4: طولانی بودن فرآیند ساخت لمینت دندان

نصب لمینت های سرامیکی طی دو تا سه جلسه مراجعه به مطب دندانپزشک انجام می گیرد و فاصله زمانی قالب گیری، طراحی و نصب نهایی لمینت ها روی دندان حدوداً یک ماه است. چون دندان ها در اثر تراشیدن مینا دندان، حساس شده اند معمولا از ونیر های موقت در این مدت استفاده می شود.

5: غیر قابل برگشت بودن لمینت دندان به حالت طبیعی

قبل از انجام لمینت دندان بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که ونیر های دندانی دائمی بوده و شرایط و شکل اولیه دندان های شما غیر قابل بازگشت است. چرا که دندانپزشک معالج، قبل از نصب ونیر های دندانی، برای ایجاد استحکام و چسبندگی لازم، مجبور به انجام تغییرات جزئی در ساختار طبیعی دندان بوده و لایه نازکی از مینای دندان را می تراشد.

6: غیر قابل ترمیم بودن پس از شکستگی و لب پر شدن لمینت دندان

لمینت دندان جنس مخصوصی دارد که در صورت لب پر شدن و یا شکستگی امکان ترمیم آن وجود نداشته و باید تعویض شود. البته جنس لمینت بسیار سخت و محکم است و به سادگی دچار پریدگی یا شکستگی نمی شود، اما عدم توجه به رعایت نکات مراقبتی می تواند فرد را با این مشکل روبرو کند.

4 راهکار مهم برای جلوگیری از بروز عوارض لمینت دندان

لمینت دندان یک روش خشن و تهاجمی نیست، اما مانند سایر متد های دندانپزشکی عوارضی دارد. برای اینکه این حالت تازه لبخند بعد از لمینت برای ده ها سال دوام داشته باشند، اقدامات مهمی وجود دارد که بیمار باید دآن ها را انجام دهد. اقداماتی مانند:

1: انتخاب متخصص حرفه ای برای لمینت دندان

شما نباید به دلایلی مانند مقرون به صرفه قیمت بودن و یا هر چیز دیگری درمان خود را به دست دندانپزشک غیرمجرب بسپارید. برای پیشگیری از بروز برخی از عوارض این درمان، بهتر است تا به درستی در رابطه با تخصص دندانپزشک مورد نظر خود و بعلاوه استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب اطمینان حاصل کنید و هر کیفیت را فدای کمیت نکنید و بهترین دکتر لمینت را انتخاب کنید.

2: رعایت کامل بهداشت دهان

از این روش زیبایی و ترمیمی در شرایطی می توانید بهره مند شوید که دندان های سلامتی داشته باشید، بنابراین مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه را به درستی در برنامه روزانه خود قرار دهید.

3: ترک مصرف دخانیت

استعمال سیگار و دخانیات با افزایش احتمال بروز بیماری های دهان و دندان و عفونت های لثه شما را با مسائلی در حین درمان و حتی بعد از آن روبرو خواهد نمود، پس بهتر است تا از انجام این کار اجتناب نمایید.

4: انجام درمان های لازم قبل از نصب لمینت دندان

پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه باید قبل از نصب لمینت درمان شوند، در غیر این صورت بیمار بعد از درمان با عوارض و مسائلی روبرو می شود.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

با وجود اینکه تقریبا تمام افراد می توانند کاندیدای استفاده از این روش ترمیمی و زیبایی باشند، اما گروهی از افراد در صورت استفاده از این روش نتیجه مطلوب و مورد نظر خود را به دست نخواهند آورد که عبارتند از:

کسانی که با التهاب شدید لثه و مسائل دهان و دندان روبرو هستند.

کسانی که مینای دندان کافی ندارند.

افرادی که دچار دندان قروچه هستند و دندان های خود را به هم می سایند. زیرا این عادت می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن روکش ها شود.

افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی نمایند.

افرادی که دندان آن ها در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پر کردن (در دندان های بزرگ) ضعیف شده است.

نصب لمینت دندان بر روی دندان های بیش از حد زاویه دار یا بد شکل امکان پذیر نیست و در صورت نصب شرایط دندان ها بدتر می شود.

منبع: بهترین ها

منبع: فرارو
انتشار: 8 اسفند 1401 بروزرسانی: 8 اسفند 1401 گردآورنده: ardakankhabar.ir شناسه مطلب: 1268

به "مزایا و معایب لمینت دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب لمینت دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید